Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza Elwik RT-24 czy Solder Peak SP-60A

Ilmarinen 24 Wrz 2012 19:43 6873 5
  • #1 24 Wrz 2012 19:43
    Ilmarinen
    Poziom 13  

Zastanawiam sie nad kupnem stacji lutowniczej. Myśle o Elwiku juz od dłuższego czasu ponieważ ma dobrą opinię można podłączyć tygielek itp.. ale nie znalazłem do niej grotu typu minifala. Ostatnio trafiłem na stacje Solder Peak SP-60A z tego co widzę jest trochę tańsza od Elwika, są do niej groty minifala,można dokupić części zamienne ale nic o tej firmie nie słyszałem. Co to za firma, skąd ? Czy ktoś używa tej stacji? Czy jest warta polecenia? Czy jest trwała?

0 5
  • TermoPasty.pl
  • #2 24 Wrz 2012 20:54
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Używałem kiedyś dwóch stacji RT-24 i faktycznie były niezawodne. Problemem był słaby kontakt termiczny grzałki z grotem i gruba warstwa metalizacji na końcówce grota. Przy próbie przylutowania czegoś grubszego grot przyklejał się do punktu lutowania. Dodatkowo sama rączka lutownicza jest dosyć duża i nieporęczna przy lutowaniu małego smd.
    SP-60A wygląda na bardziej poręczną.

1
  • TermoPasty.pl
  • #3 03 Paź 2012 20:47
    slavo666
    Poziom 17  

Solder Peak SP-60A jak za tę cenę nie jest nawet zła. Ma znośną pojemność cieplną, dość solidnie wykonaną kolbę i rączkę. Groty też nie niszczą się szybko. Po roku codziennej pracy problemy z regulacją temperatury (prawdopodobnie grzałka/termopara do wymiany). Pojemnik z gąbką rdzewieje po kilku dniach od wody w każdym egzemplarzu - najlepiej od razu wywalić do kosza, bo brudzi.
    Ogólnie pracuje się nią dobrze, chwyt jest pewny i stabilny choć masa nie najmniejsza. Sprawia wrażenie odpowiedniej nawet do większych elementów THT (niesprawdzone). SMD również lutuje bez problemów. Nie jest popularna u nas, dlatego prywatnie pewnie bym jej nie kupił, ale nie ma się do czego przyczepić.

0
  • #4 05 Paź 2012 01:59
    megao
    Poziom 23  

Sprzęt może odrobinę droższy, ale godny polecenia, mowa o ERSA - I-CON NANO.
    Co jakiś czas są promocje i można kupić za 50% ceny z rabatem dla studentów ;)

ERSY używam od dawna i na co dzień pracuję na I-CON 2, i powiem tak - to jest to. Dynamika grzania niesamowita, można ustawić charakterystykę grzania tak żeby zminimalizować oscylacje temperatury podczas nagrzewania lub zminimalizować czas nagrzewania. Zależnie co robimy. Moc grzałki 150W. Rewelacja. Groty nie są tanie, nie są drogie, ale za to bardzo żywotne. Sama grzałka miniaturowa, nie parzy rąk, rączka praktycznie wcale się nie nagrzewa, bardzo lekka. Standardowe groty mają małą pojemność temperaturową dzięki czemu jest możliwa świetna kontrola temperatury (grzałka nie jest zintegrowana z grotem). Są też groty typu "grubszy klocek" więc lutować można wszystko.

0
  • #5 16 Sty 2013 19:09
    ptys899
    Poziom 9  

W pracy do lutowania używam ersy i jest to do tej pory wg. mnie najlepsza lutownica z jaką miałem do czynienia. Lutowałem również na PACE, Solomon, Weller i Solder Peak. Lutownicy SOlder Peak nie polecam; ze względu na to, że gzałka nie przylega dobrze do grota, nie "trzyma temperatury" i jest problem z lutowaniem większych elementów. Ceramiczną grzałkę można bardzo łatwo uszkodzić.
    Na początku użytkowania to był szał, ale po roku użytkowania niestety wyszły słabe punkty...

1
  • #6 16 Sty 2013 20:09
    gryzzly
    Poziom 21  

megao napisał:
    Sprzęt może odrobinę droższy, ale godny polecenia, mowa o ERSA - I-CON NANO.
    Co jakiś czas są promocje i można kupić za 50% ceny z rabatem dla studentów ;)

ERSY używam od dawna i na co dzień pracuję na I-CON 2, i powiem tak - to jest to. Dynamika grzania niesamowita, można ustawić charakterystykę grzania tak żeby zminimalizować oscylacje temperatury podczas nagrzewania lub zminimalizować czas nagrzewania. Zależnie co robimy. Moc grzałki 150W. Rewelacja. Groty nie są tanie, nie są drogie, ale za to bardzo żywotne. Sama grzałka miniaturowa, nie parzy rąk, rączka praktycznie wcale się nie nagrzewa, bardzo lekka. Standardowe groty mają małą pojemność temperaturową dzięki czemu jest możliwa świetna kontrola temperatury (grzałka nie jest zintegrowana z grotem). Są też groty typu "grubszy klocek" więc lutować można wszystko.

Odrobinę droższy tzn. że można kupić w okolicach 300 PLN ??
    Pomijam że I-CON a I-CON 2 to zasadnicza różnica, nie ma co porównywać.

Dodano po 4 [minuty]:

ptys899 napisał:
    W pracy do lutowania używam ersy i jest to do tej pory wg. mnie najlepsza lutownica z jaką miałem do czynienia. Lutowałem również na RECO, Solomon, Weller i Solder Peak.

A tak z ciekawości które modele ze sobą porównywałeś ?
    Przydałby mi się taki punkt odniesienia, bo Ersa a Ersa to też duża różnica :)

0