Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka wibracyjna VIBRO Optex- zabezpieczenie blaszanego garażu

_dEVIL 25 Sep 2012 09:36 3306 9
Optex
    _dEVIL
    Level 15  
    Witam.

Mam na działce mały budynek gospodarczy i blaszany garaż w którym właściwie przechowuję większość "skarbów", od pewnego czasu zauważyłem że ktoś zaczyna mi majstrować przy blaszanym poszyciu garażu. Zaczynam znajdować powykręcane śruby mocujące blachy z boków garażu jak i z dachu. Ktoś po prostu pomału odkręca mi panele.
    Chciałbym na tę okoliczność zabezpieczyć się poprzez założenie nadajnika GSM oraz czujki VIBRO Optex. Czytałem w instrukcji że czujkę można nauczyć normalnych warunków pracy, jednak jak zareaguje kiedy spadnie deszcz na dach garażu lub grad ?
    Czy można ją nauczyć że taki stan jest też bez akcji alarmowej ? Czy w czasie uczenia mam "zrobić" deszcz ?

Pozdrawiam.
  • Optex
    suworow
    Admin of Property security
    Twoje wątpliwości są słuszne.
    Nie wydaje mi się aby udało się tak ja ustawić by nie reagowała na podmuchy wiatru i grad a zareagowała na próby demontażu, trzeba przyznać że prowadzonego dość subtelnymi a więc i nie wywołującymi zbyt silnych drgań metodami. Kiedyś było cos na elce na temat problemów związanych z kalibracja takich czujników na oknach dachowych ( co tu nie mówić jednak dużo sztywniejszych)

Pozdrawiam
    _dEVIL
    Level 15  
    W takim razie jak zabezpieczyć garaż i komórkę na której jest również blaszany dach ?

Pozdrawiam.
  • Optex
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Może to głupi pomysł, ale coś takiego przyszło mi do głowy. Skoro garaż jest blaszany, to pewnie ma blaszane panele przykręcane do profili stalowych. Na tych profilach można by zamontować małe switch-e w pozycji "wciśnięte" gdy panel blaszany przylega do profilu. Wszystko połączyć szeregowo jako jedna linia do nadajnika GSM. Można również zastosować kilka dłuższych wkrętów "pułapek" które to wkręcone do końca wciskały by switch-a. Może to nie jest zbyt profesjonalne rozwiązanie, ale na pewno ciekawe ;) Oprócz tego oczywiście czujka PIR do wewnątrz. Można również pomyśleć o czujce wibracyjnej, odpowiednio skalibrowanej oczywiście. Jako centralkę do tego celu polecam Micrę Satel-a. Oczywiście jeśli posiadasz zasilanie 230V AC wewnątrz garażu.

Pozdrawiam.

PS: Nie wiem w jakim otoczeniu stoi garaż, ale może warto pomyśleć o czujce mikrofalowej, która to reagowałaby na samo zbliżenie się do garażu.
    _dEVIL
    Level 15  
    bhtom wrote:
    Witam,

Może to głupi pomysł, ale coś takiego przyszło mi do głowy. Skoro garaż jest blaszany, to pewnie ma blaszane panele przykręcane do profili stalowych. Na tych profilach można by zamontować małe switch-e w pozycji "wciśnięte" gdy panel blaszany przylega do profilu. Wszystko połączyć szeregowo jako jedna linia do nadajnika GSM. Można również zastosować kilka dłuższych wkrętów "pułapek" które to wkręcone do końca wciskały by switch-a. Może to nie jest zbyt profesjonalne rozwiązanie, ale na pewno ciekawe ;) Oprócz tego oczywiście czujka PIR do wewnątrz. Można również pomyśleć o czujce wibracyjnej, odpowiednio skalibrowanej oczywiście. Jako centralkę do tego celu polecam Micrę Satel-a. Oczywiście jeśli posiadasz zasilanie 230V AC wewnątrz garażu.

Pozdrawiam.

PS: Nie wiem w jakim otoczeniu stoi garaż, ale może warto pomyśleć o czujce mikrofalowej, która to reagowałaby na samo zbliżenie się do garażu.

Założyłem ten temat właśnie dlatego że zastanawiam się jak będzie działała taka czujka wibracyjna w czasie deszczy lub gradu, jeżeli masz jakieś doświadczenie z kalibracji czujki wibracyjnej na podobnym budynku to napisz. Co do pomysłu ze swichami to nie za bardzo mi podchodzi ponieważ nie będzie w 100% skuteczny.

Niżej schemat obiektu z zaznaczonymi czujkami zewnętrznymi, teoretycznie mógłbym zastosować dodatkową czujkę zewnętrzną ale to zwiększa niepotrzebnie koszty i chciałbym zrealizować to tanio i skutecznie( w tym momencie elementy do budowy systemu kosztują około 6tyś pln)
    Mają koledzy jakiś ciekawy pomysł na zabezpieczenie tego garażu ?

Pozdrawiam.

Czujka wibracyjna VIBRO Optex- zabezpieczenie blaszanego garażu

A gdybym do garażu i tej malutkiej komórki przy domu dał LX-402 Optex to działał by prawidłowo na takiej małej przestrzeni ograniczonej ścianami z blachy i murowanymi ?
    Lukasz3232
    Level 19  
    W przypadku takich obiektów zastosowałbym nietypowe, ale tanie rozwiązania. Tak jak kolega pisał mikroprzełączniki są dobrym rozwiązaniem

Ja polecam stare dobre rozwiązanie z pętlą cienkiego przewodu przewleczonego w ten sposób aby zabezpieczyć przed zdjęciem wszystkie metalowe panele poszycia. Złodziej na pewno nie spodziewa się takiego zabezpieczenia.
    _dEVIL
    Level 15  
    Lukasz3232 wrote:
    W przypadku takich obiektów zastosowałbym nietypowe, ale tanie rozwiązania. Tak jak kolega pisał mikroprzełączniki są dobrym rozwiązaniem

Ja polecam stare dobre rozwiązanie z pętlą cienkiego przewodu przewleczonego w ten sposób aby zabezpieczyć przed zdjęciem wszystkie metalowe panele poszycia. Złodziej na pewno nie spodziewa się takiego zabezpieczenia.

Odpada ze względu na to że w garażu przechowuje się różne graty często opierane o ścianę.
    A mikroprzełączniki nie są hermetyczne i po jakimś czasie styki będą śniedziały.
    Pozdrawiam.