Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja mechaniczna - przepisy

darkodd1 25 Sep 2012 13:41 5328 8
    darkodd1
    Level 9  
    Witam, mam zamiar a wlasciwie mus zrobic wentylacje mechaniczna nawiewno wywiewna. Mieszkanie 3 pok na parterze w bloku 3 pietrowym . W kuchni moge zrobic czerpnie swiezego powietrza, ale gdzie mam zrobic wywiew zuzytego powietrza ? Musze wpuscic to w komin czy moge gdzies przez sciane, ile to ma byc od okien sasiada czy od poziomu ziemi, jak to jest z przepisami ? I jak potem przeglady, kominiarz musi mi to odebrac i potem co roku przeglad ? Generalnie problem jest w tym ze mam tylko jeden wolny przewod kominowy i tam raczej zrobie dla pieca przewod powietrzno spalinowy, wiec wentylacje musze miec niezalezna z tego co wiem. Prosze o pomoc bo kupujac to mieszkanie nie wiedzialem ze bede mial taki problem z tym przepisowym podejsciem do grzania gazowego i wentylowania zgodnie z obowiazujacymi przepisami.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    duddy

Level 24  
    Jaki piec ? jakie ogrzewanie ? Przy użytkowaniu pieców gazowych atmosferycznych nie wolno stosować wentylacji mechanicznej.
    darkodd1
    Level 9  
    Plan jest gazowy z zamknieta komora spalania
    Chris_W

Level 38  
    Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Tam wszystko znajdziesz w rozdziale 6.
    Ponieważ mieszkasz na parterze to obowiązuje trochę więcej wymogów, najbardziej interesuje Cię chyba to:
    Quote:

9. Dopuszcza się usytuowanie wyrzutni powietrza
    w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów
    oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
    2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami
    znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez
    okien w odległości co najmniej 8 m,
    3) okna znajdujące się, w tej samej ścianie są oddalone
    w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni — co najmniej 2 m,
    4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie
    budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym
    poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej
    1,5 m.
    darkodd1
    Level 9  
    Zakladam ze rekuperator posiada filtry ktore wylapia uciazliwe zapachy ;-)
    Na przeciwko sa ogrodki wiec nie ma problemu ale na tej samej scianie sa okna np moje od duzego pokoju obok od kuchni i dalej w kolejnosci od lazienki potem juz od sasiada lazienki no i pietro wyzej analogicznie wiec te odleglosci moga byc nie do przeskoczenia :( Musze to pomierzyc ale czarno to widze :-(
    Chris_W

Level 38  
    Zapachy może wyłapać filtr - ale taki w masce gazowej - na pewno nie taki EU4 z wentylacji.
    Z prawem jest tak że można je interpretować - jedni interpretują dość zgodnie z jego brzmieniem, inni interpretują mało dokładnie - mówiąc w skrócie: zależy to od sąsiada :D
    minimaxi
    Level 15  
    Witam, podepnę się, bo tytuł w sam raz. Nowy blok bez gazu, 4 piętra, 5 klatek i ponad 40 wentylatorów wentylacji mechanicznej na dachu -1 dka każdego pionu. W każdej klatce po 4 mieszkania, a w mieszkaniu po 2 czasem 3 piony wentylacyjne (kuchnia, łazienka i czasem dod. WC).
    Jakie przepisy obowiązują dla budynku bez gazu? Mamy za duże przewentylowanie, wychłodzenie mieszkań w zimie i myślimy o modernizacji. Czy można zgrupować piony, np. po kilka do 1 wentylatora? Czy w kuchni musi być anemostat do pionu, skoro mamy wyciągi z okapów kuchennych? Pomysłów jest wiele, zahaczają nawet o przeróbkę w stronę went. naturalnej (ponoć są już takie rozwiązania), ale jakie przepisy to regulują? Czy podzieli się ktoś doświadczeniem modernizacyjnym?
    darkodd1
    Level 9  
    Odleglosci do okien nie zachowane w wypadku wyrzutni. Musze zejsc kanalem do piwnicy i 5 m dalej jest komin z pralni i mam wolny kanal do ktorego moge sie podlaczyc. Czy moge sam wykonac taka instalacje, musze miec jakis odbior kominiarza? Jakimi kanalami w mieszkaniu wykonac czy thermoflex czy plastikowe prostokatne PCV tez moga byc? Centrala byla by na korytarzu centralnie polozonym wiec odleglosci do wszystkich pomieszczen raczej nie przekraczaja po 4 m
    jelwent
    Level 2  
    Na samym kominiarzu się nie skończy.
    Zaczynamy od nadzoru budowlanego i projektu takiej instalacji.
    Kominiarze odbierają tylko instalacje grawitacyjne.
    Ustawa mówi nam:
    „§ 150 ust. 9 W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi
    pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin
    przewodem od urządzenia, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    Ust. 10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację
    nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową”
    Problemem może być zapis w ustawie:
    „W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o
    różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków
    jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej”.
    Czyli, jeżeli ten budynek nie jest domem jednorodzinnym (a nie jest), to musisz zapewnić oddzielne systemy wentylacyjne dla pomieszczenia z kotłem gazowym, dla kuchni i dla łazienki (chyba, że jedno z tych pomieszczeń posiada kocioł).
    Pomyśl może o kominie grawitacyjnym z blachy np.:
    http://jelwent.pl/pliki/komin.pdf