Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać?

25 Wrz 2012 15:52 5889 15
  • Poziom 11  
    Witam

Poszukuję urządzenia wielofunkcyjnego, ale nie do końca widzę, co mogłoby spełnić moje oczekiwania.

Obecnie posiadam (a właściwie można powiedzieć posiadałem) Canona MP640, jednak było z nim nieco problemów: na pierwszym komplecie tuszy zaczęła smużyć głowica - naprawione na gwarancji, następnie przestała pobierać papier, zaciął się mechanizm czyszczenia głowicy, a teraz, na dobre zakończenie eksploatacji prawdopodobnie na dobre padła głowica (błąd B200) - a o gwarancji można zapomnieć, tylko 12 miesięcy. Można oczywiście kupić nową głowicę, drukarkę IP4700 i pobrać z niej używaną lub nową głowicę i sprzedać oryginalne tusze lub jakoś próbować naprawiać, ale wtedy pewnie zaczną się kolejne problemy z pampersem itp - więc chyba lepiej poszukać czegoś nowego.

Drukarka ta miała kilka bardzo istotnych zalet: bezproblemowe napełnianie tuszy (korzystałem najpierw z jakichś allegrowych, później InkTec), tanie i łatwo dostępne resetery i chipy samoresetujące oraz bezproblemowe wyłączanie sprawdzania poziomów tuszy.

Od nowego urządzenia oczekuję niskich kosztów druku, sprzętowego dupleksu, druku bez marginesów, skanera ok. 600 dpi, możliwości korzystania z połączenia WLAN jako jedynego interface-u drukarki oraz przede wszystkim trwałości. Bardzo mile widziana byłaby przynajmniej trzyletnia gwarancja oraz ilość stron drukowanych miesięcznie na poziomie powyżej 10000, choć wykorzystam może z 5% z tego. Nie zależy mi na dyszach 1pl, drukarka nie będzie używana do drukowania zdjęć, a takie dysze są znacznie bardziej wrażliwe na jakość tuszu - najlepszy by był stary, dobry HP17, ale tak pięknie to się już chyba nie da :)

Nie miałem do tej pory drukarki laserowej, więc nie mam doświadczenia w napełnianiu tonerów - ale chyba nie jest to zbyt trudne. Urządzenia laserowe są jednak dość drogie, a obecnie chyba większość tonerów ma dość problematyczne chipy - jak pisałem, zależy mi na niskich kosztach druku i chętnie nauczę się czegoś nowego, więc jestem gotowy rozważyć zakup laserówki.

Zależy mi na trwałości drukarki, dlatego obecnie rozważam zakup urządzenia biznesowego. Po przejrzeniu testów i opinii moją uwagę przykuł model HP OfficeJet Pro 8600 Plus - spełnia on chyba wszystkie moje oczekiwania, jednak nie mogę znaleźć zbyt wielu informacji uzupełnianiu tuszy - nie widzę żadnych reseterów, wiecznych kartridży, a chipy samoresetujące znalazłem jedynie w zestawie CISS w jakimś zagranicznym sklepie. Jeśli chodzi o dobrej jakości tusze w butlach, to sprawa też nie wygląda zbyt dobrze - w polsce dostępne są chyba tylko OCP - które z resztą wychodzą niewiele taniej, niż oryginalne. Niestety w ofercie InkTeca ani innych polecanych producentów nie znalazłem tuszu do napełniania HP 950/951, a nie znam się na tym na tyle, by umieć dobrać tusz z oferty dedykowanej do innych modeli. W związku z powyższym nie jestem pewien, czy eksploatacja jej będzie tak tania, jak obecnej.

Uprzejmie proszę o pomoc w wyborze urządzenia spełniającego moje oczekiwania, będę bardzo wdzięczny za naprowadzenie na właściwy wybór.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Witam Kolegę, krótkie pytania:

1) ile do wydania zł
    2) ile będzie drukowanych stron w miesiącu
    3) czy tylko druk w czerni czy także w kolorze
  • Poziom 11  
    1) Do wydania powiedzmy w okolicach 1000 - chyba że sprzęt na prawdę warty dopłaty (np. laser), to wtedy więcej
    2) Szacuję to na ok. 100-500, może czasem więcej
    3) Kolor niezbędny - w przeciwnym wypadku nie zastanawiałbym się nad atramentówkami

Drukarka nie musi być nowa ani obecnie produkowana, jeśli ze starszych modeli dałoby się znaleźć coś spełniającego oczekiwania i np. bez chipów i z trwałą lub zintegtowaną głowicą.
  • Poziom 11  
    Mam od kilku lat Brother DCP-385C, rewelacyjna , tusz bardzo tani no i fotki nieźle drukuje. Poprostu polecam
  • Poziom 11  
    Zdecydowałem się na Brothera DCP-J925DW, wieczne kartridże oraz tusz Ink Mate od użytkownika pm_sonet z Allegro - średnio wyposażone urządzenie, pojemne kartridże powinny być bezproblemowe przy większych seriach wydruków, pytanie tylko jak głowica zniesie ten tusz - nie znalazłem negatywnych opinii, ale że czasem sporo drukuję (ostatnio potrafi się zdarzyć i ponak 1k stron w ciągu doby), to pochwalę się jak drukarka pracuje z tymi tuszami.
  • Poziom 24  
    Mam ją od stycznia. Nie drukuję aż tyle (tak na oko 100-200 stron m/c).
    Ale jestem zadowolony, eksploatacja rzeczywiście tania. Bardzo fajne jest Wifi - można ją sobie postawić w drugim końcu mieszkania nie martwiąc się o kabelki.

Ciekaw jestem, jak się będzie sprawdzać przy takim większym obciążeniu.
  • Poziom 11  
    Po pierwszym dniu użytkowania pierwsze uwagi, być może przydatne dla innych osób zainteresowany zakupem urządzenia. Zaznajomionych ze sprzętem Brothera prosiłbym o podpowiedź, czy niżej opisane przypadłości są typowymi dla sprzętu tej firmy.

Zakup:
    Urządzenie zakupiłem w niedzielę w sklepie morele.net. W poniedziałek rano zostałem poinformowany, że do odbioru w środę po godzinie 16:00, jednak około 18:00 tego samego dnia sprzęt był już gotowy do odbioru.
    Tusze oraz wieczne kartridże zakupiłem od użytkownika pm_sonet z Allegro. Odebrałem je osobiście, wybrałem wersję powiększoną. Kartridże są dość dobrze wykonane, nie było z nimi zbyt wielkich problemów. Do kolorowych wchodzi 70 ml każdego koloru, do czarnego 110 ml. Tusze, mimo że w aukcji sprzedający podaje za producenta Ink Mate otrzymałem firmy LG, a w dodatku wg etykiety niepasujące do tego modelu kartridża, a więc i drukarki - tym niemniej działają dobrze, kolory są niezbyt naturalne (nie drukuję dobrej jakości zdjęć, więc kalibracja dla zwykłego papieru raczej niezbyt ma sens). Zdarza się czasem przytkanie kilku dysz, szczególnie po zacięciu papieru, jednak zwykłe czyszczenie sobie z tym radzi - jednak jest to dość uciążliwe.

Teraz małe porównanie z Canonem MP640 oraz kilka zauważonych przypadłości urządzenia.

Zalety:
    - Działa zdecydowanie ciszej, zarówno podczas druku, jak i skanowania
    - Jest chyba nieco szybszy, jeśli chodzi o drukowanie
    - Nie zasypuje żadnymi błędami w związku z używanymi tuszami, nie przerywa drukowania, gdy stwierdzi ich skończenie, pokazuje poziom tuszu - choć niepoprawnie, ze względu na większe zasobniki, to jednak wiemy którego w jakim tempie ubywa
    - Posiada całkiem praktyczny i dobrze działający ADF, ale... (->wady)
    - Posiada trzy razy dłuższą gwarancję
    - Lepiej działająca nawigacja i wygodniejszy w obsłudze ekran
    - Praktyczny schowek do przechowywania tacki do drukowania płyt znajdujący się w pokrywie skanera, do tego można w niej przechowywać płytę ze sterownikami - nie zgubi się, nie wypada, jest zawsze pod ręką
    - Można wydrukować praktyczne raporty ustawień, danych i przebiegu drukarki z podziałem na rodzaje wydruków
    - Drukarka często i regularnie czyści głowicę, co powinno utrudnić jej zaschnięcie

Wady
    - Zacina się papier
    Podczas drukowania nieco ponad 500 stron drukarka zniszczyła 10 kartek papieru: trzy z nich wyszły z pogiętym narożnikiem, siedem zostało zgniecionych i porozrywanych wewnątrz, z czego jedną można było usunąć tylko od tyłu, a i tak fragment narożnika "nie został odnaleziony". Problem występuje przy jakości normalnej, także przy zaznaczeniu wolnoschnącego papieru (na wyższej jakości nie próbowałem drukować), gdy prawy górny narożnik jest zadrukowany, a więc bardziej nasiąknięty i wyginający się. Problem występuje mniej-więcej przy co dziesiątej takiej stronie.
    - Drukarka fabrycznie ma niezbyt dokładnie nasmarowane prowadnice i ruchome mechanizmy głowicy i podajnika papieru - na początku wydaje bardzo dużo pisków i innych nieprzyjemnych odgłosów. Po kilkuset stronach prawdopodobnie nieco się dotarła i rozprowadziła smary, więc kultura pracy znacząco wzrosła, choć wciąż nie jest idealnie - ale z każdym wydrukiem się poprawia.
    - Jakość plastików sprawia wrażenie nieco gorsze, niż w canonie, taca na papier jest znacznie mniej wygodna w użyciu i mniej pojemna, a do tego aby dołożyć papieru trzeba ją całkowicie wyjąć. Urządzenie jest znacznie gorzej przemyślane - z lewej strony wtyczka zasilania wystaje całkowicie poza obrys urządzenia (ok. 7 cm), ponadto pokrywa skanera do otworzenia się wymaga przynajmniej 5 cm wolnego miejsca, a tacka do drukowania na płytach jeszcze więcej.
    - Kolory wychodzą dość blade (i nienaturalne, ale tu już kwestia tuszy).
    - Niższa rozdzielczość skanera
    - Gdy na skanerze leży grubszy przedmiot, który wcześniej skanowaliśmy, a zechcemy użyć ADF, to dojdzie do zacięcia papieru, ale wcześniej kilka skanowanych kartek zostanie całkowicie zgniecionych - ADF nie posiada zabezpieczenia przed rozpoczęciem skanowania lub kserowania przy nieprzylegającej pokrywie.
    - Dość długi czas oczekiwania na rozpoczęcie drukowania większych dokumentów przy połączeniu przez Wi-Fi
    - Jeśli zapomnimy rozłożyć odbiornika papieru, to wydruki lądulą na podłodze
    - Nie mogę znaleźć opcji wyświetlania podglądu przed rozpoczęciem drukowania

Mimo sporej ilości zauważonych niedoskonałości z urządzenia jestem dość zadowolony - prawdopodobnie wybrałbym je ponownie, chociażby dla genialnych nieruchomych i bardzo pojemnych kartridży - żadnych problemów z zapowietrzaniem itp. - choć dobry CISS mógłby być chyba równie praktyczny - ale ten z kolei jest już sporą zabawą, często bardzo ingeruje w urządzenie (jakieś wycinanie itp), jest bardziej podatny na uszkodzenia i znacznie droższy - więc zabawa z nim opłaca się chyba tylko przy zdjęciach.

"Więcej grzechów nie pamiętam", mam nadzieję, że moje krótkie porównanie przyda się zainteresowanym zakupem tego urządzenia - mimo że napisałem je po pierwszym dniu użytkowania. Wszelkie nowe uwagi o urządzeniu dopiszę w tym wątku - jeśli istnieje jakiś dział recenzji, to można go tam przenieść. Ponadto bardzo prosiłbym bardziej doświadczonych użytkowników podobnego sprzętu o informację, czy takie zacięcia papieru są typowe, oraz jak można ich uniknąć.
  • Poziom 24  
    No cóż, ja nie doświadczyłem zacięcia ani razu. Nic też mi jakoś specjalnie nie piszczy, czy skrzypi... Może kwestia papieru ?A na pewno jedną całą ryzę zużyłem i jadę na drugiej. Papier z TESCO chyba :)
    Drukowałem też na jakimś papierze foto - oczywiście kolorystyka wtedy o niebo lepsza. Ale wtedy druk duuużo wolniejszy.

Jeśli chodzi o podgląd przed drukowaniem, to chyba kwestia systemu a nie drukarki ? Mnie się prawie zawsze włącza podgląd. Nic nie robiłem w tym celu specjalnie (Winda 7).

Normalnie drukuję przez WiFi, jakoś nie zwróciłem uwagi na wolną transmisję. Ale może mnie się aż tak nie spieszy :)
    Jak drukuję jakiś PDF który ma kilka stron, to druk startuje po max. kilku sekundach - w każdym razie nie jest to imho uciążliwe.

Potwierdzam, że sporadycznie zdarzało mi się przytkanie dyszy - i rzeczywiście autoczyszczenie sprawę załatwia.
  • Poziom 22  
    Piotrek2234, a jak się sprawa ma po prawie roku użytkowania? Mam dokładnie taką samą sytuację - MP640 i właśnie nastawiłem się na J925DW.
    Do Canona nie mam zastrzeżeń jeśli idzie o jakość druku, prędkość druku i ogólnie łatwość użytkowania ale... od zawsze mam problemy (to już drugi egzemplarz MP640 i trzeci w ogóle Canona) z głowicami. Obecnie używam zamienników w postaci wiecznych kartridży, ale od dłuższego czasu drukarka ma problemy z ich rozpoznawaniem. Naprzemiennie przestaje je rozpoznawać, co czasem doprowadza do szału. Zamówiłem inny komplet zamienników i dam jej ostatnią szansę. Jeśli nadal będzie wybredna, wybrałem już Brothera.
    Jak się w nim mają sprawy ze stosowaniem zamienników (jeśli stosujesz)? Jak porównasz jakość grafik/zdjęć?
  • Poziom 11  
    Jeśli nie musi to być drukarka foto, to bierz.
    Canon vs. Brother:
    Jakość druku najlepszej jakości: Bardzo dobra vs. Dobra
    Jakość skanów najlepszej jakości: Bardzo dobra vs. Dobra
    Podajnik papieru (ogólnie): Bardzo dobry vs. Przeciętny
    Szybkość działania po Wi-Fi: Dobra vs. Wystarczająca
    Koszt eksploatacji natuszach z butli: Niski vs. Bardzo niski
    Komfort obsługi (tusze): Niski vs. Bardzo wysoki
    Trwałość głowicy: Średnia vs. Wysoka (automatyczna konserwacja)

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Przy okazjonalnym używaniu o niej zapominasz, przy intensywnej nie jest źle - przynajmniej łapy czyste i tusz się nie kończy ;) Po kabelku (LAN ani USB) nie próbowałem używać.

ADF fajny, drugi podajnik drukarki by się czasem przydał, dopracowania paru szczegółów w porównaniu z Canonem brakuje, obsługa przez dotyk bardzo fajna. Sprawia wrażenie nieco, ale na prawdę tylko nieco, bardziej tandetnie wykonanej, co aż nadto rekompensuje kosztami i komfortem eksploatacji, jeśli chodzi o tusze.
    Jeśli by Canon nie kombinował z chipami i kartridżami wielkości naparstka, to sprawa byłaby oczywista. W obecnej sytuacji ja zostaję przy Brotherze, Tobie też polecam, albo kombinuj z CISSem.

Napisz jaką podejmiesz decyzję.
  • Poziom 22  
    Ja właściwie nie drukuję prawie wcale. Jeśli już to grafiki typu wycinki map, wycinki obrazów z satelity. Zdjęć do albumu też nie drukuję - rzadko zdjęcia typu "poglądowe" żeby komuś bez kompa coś pokazać.
    Domownicy drukują więcej, najczęściej tekst w dupleksie i skany tekstu. Rzadziej skany zdjęć.
    Tak więc o ile nie zależy mi na jakości, to podświadomie ciężko zrezygnować z rozdzielczości Canona na rzecz dużo gorszej Brothera.

Obecny Canon dobija mnie notorycznym "niewidzeniem" tuszy. Raportuje jeden tusz, choć po otwarciu klapy światełko się na tuszu pali prawidłowo. Po poruszeniu tuszem i zamknięciu klapy, raportuje znów lub raportuje dodatkowo inny tusz. Czasem jeden wydruk zrobi dobrze, przy drugim traci widzenie tuszu.
    Wygląda to jak brak pewnego podłączenia styków czipa. Może to kwestia wadliwego rozmieszczenia styków, przesuwania się płytek czipa... Nie wiem. Zamówiłem inny komplet tuszy tylko ze względu na nowe pudełka i nowe czipy. Zobaczymy, czy to coś pomoże.

Dziękuję za obszerne wrażenia. Jeszcze chciałbym wiedzieć, czego nie mogę znaleźć, czy Brother do druku na CD faktycznie potrzebuje wolnego miejsca z tyłu? Czy do innych trybów pracy również? I czy posiada tryb automatycznego wyłączania po okresie nieużywania?
  • Poziom 11  
    Do druku na płytach chyba trochę miejsca potrzebuje - nigdy tego jeszcze nie robiłem. Na tackę do drukowania na płytach jest bardzo fajny schowek w pokrywie skanera - więc się nie gubi, jak w Canonie. Przy normalnej eksploatacji stoi centymetr od ściany i wszystko jest ok. Drukarka dość szybko się usypia, ale nie wyłącza się całkowicie (nie należy zostawiać jej bez prądu) ze względu na codzienne czyszczenie głowicy - i chwała jej za to!!
  • Poziom 22  
    Dzięki. Gdzieś wyczytałem, że do druku na CD potrzeba ok. 4 cali miejsca z tyłu na wysuwającą się tackę. Canon tego nie potrzebuje - stoi dopchnięty do ściany i nawet z tylnego podajnika da się drukować nie rozkładając go do końca.
  • Poziom 11  
    Z tego co pamiętam, to miejsca na CD potrzeba - ale nie pamiętam ile. Do normalnego druku może być dosunięta, do pełnego otworzenia pokrywy skanera potrzebujesz minimalnej szpary z tyłu. Zasilanie dochodzi z boku, więc nie przeszkadza.
  • Poziom 22  
    Czy czarny tusz LC1220/LC1240 jest tuszem barwnikowym, czy pigmentowym?
    Czy można stosować barwnikowy z butli?
  • Poziom 11  
    Ja kupiłem tusze z kartridżami w wersji długiej na Allegro od: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=lc1240&search_scope=userItems-10861970 - wg sprzedającego to pigment, i wydaje mi się, że w oryginalnych również tak jest. Mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jako link szybko wygasający - nie jest to link do aukcji, a do przedmiotów jednego z użytkowników, który od wielu lat handluje tymi zestawami.