Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja bez,,różnicówki''

25 Wrz 2012 15:55 5508 31
  • Poziom 15  
    Witam,mam pytanie otóż rok temu spaliła mi się różnicówka, nie miałem kasy na nową
    wiec elektryk powiedział żebym tylko połączył ze sobą kable,więc jedynymi zabezpieczeniami zostały ,,S''-y + jakieś tam bezpieczniki w skrzynce na słupie. Niedawno zakupiłem nową różnicówke, którą po założeniu mi wywala,nawet jak wyłącze prąd na słupie,i wszystkie odbiorniki w domu, nawet jak wyłącze wszystke ,,s'' to też wywala.Spróbowałem już wszystkiego i nic. CZy mogę więc nadal (przez jakiś czas,do mojego powrotu) używać instalacji bez różnicówki? Bo elektryk niema czasu,a ja za kilka dni wyjeżdżam za granicę. Co prawda w domu zostają rodzice,ale oni nie chcą żeby im ktoś po domu biegał i sprawdzał całą instalacje. Zabezpieczeniami są, bez.nadprądowe w rozdzielnicy,a na słupie w skrzynce każda faza ma swój bezpiecznik chyba też nadprądowy,plus jeden główny potrójny. urządzenia typu pralka,lodówka są uziemione(PE) Czy może tak zostać na góra rok?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 28  
    Powinienem doradzić Ci, abyś udał się do elektryka, który ma pojęcie, aby nie zrobić sobie lub innym krzywdy, bo prąd jest niebezpieczny, ale tak po koleżeńsku napiszę, żebyś sprawdził, czy nie masz czasem połączonego uziemienia z przewodem neutralnym ;)
  • Poziom 21  
    Bez wizji lokalnej trudno doradzić cokolwiek, żeby nie stworzyć zagrożenia dla użytkowników tej instalacji. Nie wiadomo nawet jaki układ sieci.
    Do jutra, to już by kolega znalazł innego elektryka.
  • Poziom 15  
    I jeszcze jedno pytanie. gdy spaliła się stara różnicówka to ,,S''-y też się trochę ,,przypiekły''
    bo są pordzewiałe i śmierdzą a w dodatku gdy jednego dotknołem próbówką (fazerem) to był pod prądem ,nie wiem jakim cudem. bezpieczniki mają 10 lat i są w kiepskim stanie. Pewnie powinienem je niezwłocznie wymienić?
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    ROSOMAK7 napisał:
    I jeszcze jedno pytanie. gdy spaliła się stara różnicówka to ,,S''-y też się trochę ,,przypiekły''
    bo są pordzewiałe i śmierdzą a w dodatku gdy jednego dotknołem próbówką (fazerem) to był pod prądem ,nie wiem jakim cudem. bezpieczniki mają 10 lat i są w kiepskim stanie. Pewnie powinienem je niezwłocznie wymienić?

Po co pytasz? To chyba oczywiste! Tym bardziej, że koszt nie tak wielki. Poniżej 10 PLN za sztukę.
  • Poziom 15  
    OK,dzięki chłopaki, jutro jeszcze raz przeglądnę całą instalacje,jak coś to będę pisał.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    niedzwiadek204 napisał:
    Gdyby była pewność ze wszystkie wyłączniki nad-prądowe tupu "S" wyłączają obwody z pod napięcia awaria prawdopodobnie była by tuz za wyłącznikiem RCD bądź tez w nim samym ale w takim wypadku to trudno powiedzieć cokolwiek na te temat. Z mojej strony doradziłbym wymienić wszystkie "S" tylko nie na jakąś chińszczyznę a firmowy sprzęt ( Legrand, Hager, Eaton-do niedawne Moeller) po czym na wyłączonych "S" sprawdzić czy RCD wybije czy nie, jeśli tak to problem tkwi w tablicy rozdzielczej bądź też w samym RCD, jeśli zaś nie to możesz włączać pojedynczo obwody i zawężać poszukiwania np. włączyć 1 - reszta wyłączona RCD nie wybija tzn że jest ok, następnie 2 - reszta wyłączona RCD wybiło tzn w tym obwodzie występują prądy upływowe do ziemi bądź do przewodu PE w Sieci TN... lub przewodu E sieć TT, i po kolei sprawdzić wszystkie obwody. To na razie tyle, po takiej operacji będziemy doradzać dalej. :)

Wiesz co? Ja tego nie zrozumiałem, a Ty usiłujesz podpowiadać komuś, kto nie ma o tym fachowej wiedzy... daruj sobie takie podpowiedzi.
  • Moderator - Elektryka
    Zauważył w ogóle ktoś to zdanie:
    ROSOMAK7 napisał:
    zakupiłem nową różnicówke, którą po założeniu mi wywala,nawet jak wyłącze prąd na słupie

:?:
  • Poziom 42  
    Zauważył, zauważył, tylko nie pisał i czeka jaki "rady" będą padały.
    Aby tylko nie za bardzo "odkrywcze".
    Ale niestety nikt się nie kwapi.

Ja na razie to tylko kolega Bronek dobrze radzi (w połowie)
    Cytat:
    Instalacji bez RCD mógłbyś używać, gdyby nie wywalała RCD.
    Instalacja jest niesprawna i powinna być naprawiona.

A tak mamy to co się nagminnie dzieje.
    RCD "wywala" to albo trzeba je zdemontować, albo żyłę ochronną od odbiornika odpiąć.
  • Poziom 17  
    Cześć
    Żadna różnicówka się nie spaliła, a tylko chodzi o to jak uruchomić uszkodzoną instalację bez wiedzy i umiejętności a przede wszystkim "zbędnych" wydatków na elektryka a w sumie to na niezbędne zakupy też?
    Wygrałem?
    Zakładamy, że autor wątku podał prawidłowe dane.
    Niestety nie wygrałeś.
    Powód ma być logiczny a nie oparty na domniemaniach.[kkas12]
  • Moderator - Elektryka
    kkas12 napisał:
    Proponuję quiz.
    Jeden post i prawidłowa odpowiedź.
    Nagroda 50pkt.
    Kto pierwszy ten lepszy.

Dorzucam 50 punktów ode mnie za wskazanie przyczyny zrzutu RCD w instalacji odłączonej od zasilania. ;)
  • Poziom 17  
    ROSOMAK7 napisał:
    wyłącze prąd na słupie,i wszystkie odbiorniki w domu, nawet jak wyłącze wszystke ,,s'' to też wywala.

Czy ja dobrze zrozumiałem twój post? jak odłączysz wszystkie obwody za różnicówką to dalej ją wywala? Może jest gdzieś upływ w samej rozdzielnicy(przedarta izolacja np. jak ci wcześniej ten "elektryk" podłączał może gdzieś"drasnął" izolację a nie na odbiornikach.
    Spróbuj przejrzeć przewody w rozdzielnicy i ich łączenia.

To jest ostatni post kolegi w tym wątku.[kkas12]
  • Poziom 15  
    niedzwiadek204 napisał:
    zbich70 napisał:
    Zauważył w ogóle ktoś to zdanie:
    ROSOMAK7 napisał:
    zakupiłem nową różnicówke, którą po założeniu mi wywala,nawet jak wyłącze prąd na słupie

:?:

Coś tu chyba nie gra, Chyba ze chodziło mu o bezpieczniki w pionie. Ale te zazwyczaj znajdują się na budynku przy złączu napowietrznym lub w ogrodzeniu przy złączu kablowym.

Skrzynkę el. z licznikiem i bezpiecznikami,mam na słupie 100m od domu. a w domu rozdzielnice z RCD i b.nadprądowymi. gdy na słupie wyłączyłem prąd, to RCD dalej wywala,czasami po kilku sekundach a czasami odrazu. zupełnie jakby coś ,,wytwarzało'' prąd,bo jak wsadzę fazer do gniazdka to zawsze mrugnie.albo jakieś upławy z kondensatorów? bo mam podłączony do puszki el.zamiast do gniazdka, chiński dzwonek bezprzewodowy, podejrzewam też dmuch.od c.o. Ale to jutro sprawdzę.A co do uziemienia, to wszytkie przewody L1,L2,L3,N,PE idą w głównym kablu z rozdzielnicy,ziemią 100m do słupa,i dopiero tam są podłączone do bednarki.
    Dziwne bo wszyscy mają uziomy przy domu.

Moderowany przez retrofood:

"jakieś upławy z kondensatorów?" 8-O No, daruj...

• Moderator - Elektryka
    ROSOMAK7 napisał:
    albo jakieś upławy z kondensatorów?

Z "tym" to raczej na forum ginekologiczne, nie elektryczne. :D
  • Poziom 11  
    Witam!Kolega zrzuca tylko napięcie,ale neutralny nie jest rozłączony i płynie przez RCD,za RCD PE jest połączone z neutralnym i różnicówka wyrzuca.

Trafiony.
    Nagroda 50 pkt dla kolegi.
    Oczywiście warunkiem jest, że ów RCD musi być o działaniu bezpośrednim, czyli o działaniu...
    Jakim?
    Dodatkowo 10pkt za odpowiedź.
  • Poziom 11  
    Witam!RCD musi być wysokczuły tzn.prąd upływu nie większy od 30mA.Pozdrawiam.
  • Moderator - Elektryka
    lordpakernik napisał:
    Masz wyłączone "S"ki i RCD nie daje się załączyć?
    Może jakieś urządzenie ma uszkodzenie. Zrób tak Odpinaj po kolei podłączone urządzenie do instalacji...

Naprawdę Kolego w tym co napisałeś nie widzisz nic idiotycznego?
  • Poziom 17  
    retrofood napisał:
    warsztat-ele napisał:

Może zauważysz, że ktoś próbuje załączyć RCD i wtedy zwiera zaciski N?
    Czyli ten moment powoduje, że rozważamy N tak jakby było zamknięte?

Kiedy ja o tym:
    Cytat:
    Kolega zrzuca tylko napięcie,ale neutralny nie jest rozłączony i płynie przez RCD,za RCD PE jest połączone z neutralnym i różnicówka wyrzuca.

Zatem podstawa wyjaśnienia mija się z zasadą działania RCD...
    Za co zatem nagroda? Za herezje?
  • Moderator
    warsztat-ele napisał:
    retrofood napisał:
    warsztat-ele napisał:

Może zauważysz, że ktoś próbuje załączyć RCD i wtedy zwiera zaciski N?
    Czyli ten moment powoduje, że rozważamy N tak jakby było zamknięte?

Kiedy ja o tym:
    Cytat:
    Kolega zrzuca tylko napięcie,ale neutralny nie jest rozłączony i płynie przez RCD,za RCD PE jest połączone z neutralnym i różnicówka wyrzuca.

Zatem podstawa wyjaśnienia mija się z zasadą działania RCD...
    Za co zatem nagroda? Za herezje?

Słuchaj, czy Ty jesteś myślący inaczej? Spróbuj myśleć o czym piszesz i pomyśl zanim napiszesz.
    I radziłbym powstrzymać się z takimi komentarzami, bo obnażasz tylko swoją ignorancję..