Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

blastedamsel 25 Wrz 2012 19:46 16686 34
  • #1 25 Wrz 2012 19:46
    blastedamsel
    Poziom 7  

Witam. Dziś utraciłam prawie 1000GB plików i chciałabym odzyskać chociaż część z nich. No ale od początku...
    Korzystam na co dzień z systemu Ubuntu (jest to mój jedyny system). Dziś postanowiłam jednak, że zmienię go na Linux Mint 13. Ściągnęłam obraz, wypaliłam, zainstalowałam formatując cały dysk (wszyściutkie dane trzymałam na dysku zewnętrznym). Po zakończonej sukcesem instalacji, zrestartowałam komputer, a tu ciągle Ubuntu. Po chwili zastanowienia zdałam sobie sprawę, że Mint'a zainstalowałam na swoim dysku zewnętrznym, usuwając przy okazji wszystkie dane na nim zawarte... Zawsze, gdy robiłam cokolwiek, co mogłoby w najmniejszym stopniu zagrozić danym, wyłączałam dysk, jednak dziś mam dosyć ciężki dzień i o tym zapomniałam. I nie mam pojęcia, ale jakimś cudem nie zauważyłam, że to właśnie ten dysk wybrałam jako docelowe miejsce instalacji nowego systemu...
    Około 600GB to były filmy, seriale i muzyka - na tym tak bardzo mi nie zależy, bo w końcu mogę to odtworzyć. Natomiast zajmuję się hobbistycznie fotografią i miałam tam kolekcję około 300GB zdjęć, których nie mam nigdzie indziej i utrata ich byłaby dla mnie po prostu koszmarem... Poczytałam trochę i chciałabym zrobić to przez testdisk, tylko nie bardzo wiem, jak. Zdaję sobie sprawę, że jest mnóstwo poradników, jednak wolałabym, aby ktoś znający się na rzeczy pomógł mi bezpośrednio w moim problemie. Jeśli byłoby to potrzebne to mam drugi dysk 1TB, zakupiony jakieś 2 tygodnie temu, jeszcze nieużywany.

Także w skrócie:
    Chcę odzyskać dane z dysku zewnętrznego 1TB, na którym aktualnie jest omyłkowo zainstalowany Linux Mint, na swoim PC'ie mam Linuxa Ubuntu, w razie potrzeby posiadam drugi, zapasowy dysk zewnętrzny 1TB.

Od razu proszę o nie pouczanie mnie na temat robienia kopii zapasowych ważnych plików - na tą chwilę nie ma to już znaczenia. Wyciągnęłam lekcję na przyszłość, ale teraz bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

0 29
  • #2 25 Wrz 2012 19:52
    linuks
    Spec od komputerów

W tym wątku masz kopiowanie plików w testdisk. Testdisk jest w repozytoriach ubuntu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    Jak by coś było niejasne to pytaj.
    Jeżeli testdisk nie da rady to photorec można spróbować. Tylko pliki będą miały inne nazwy i nie będzie struktury katalogów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11312672#11312672
    Drugi dysk będzie potrzebny bo gdzieś trzeba zapisać odzyskane pliki.Ile GB jest do odzyskania ? Na dysku były partycje czy jedna ? Chodzi o to w którym miejscu dysku były fotki. Życzę aby pliki minta nie nadpisały fotek.
    Pozdrawiam
    Też mi się kiedyś taka pomyłka zdarzyła ,że system poszedł nie na ten dysk co potrzeba.

0
  • #3 25 Wrz 2012 20:19
    blastedamsel
    Poziom 7  

Przejrzę te tematy i spróbuję działać. W razie czego będę pisać.
    Szczerze to chciałabym odzyskać jak najwięcej - mam stosunkowo wolne łącze internetowe, więc przywrócenie ponad 500GB muzyki, seriali i filmów trochę by zajęło, ale najważniejszych danych do przywrócenia jest ~350-400GB.

0
  • #4 25 Wrz 2012 20:28
    linuks
    Spec od komputerów

Da się odzyskać wszystko czego nie nadpisały pliki minta. Odzyskanie nadpisanych plików jest niemożliwe.
    Początek dysku jest już nadpisany więc trzeba mieć nadzieję ,że ważne pliki były dalej. Dlatego pytałem jakie były partycje na tym dysku.
    Pozdrawiam.

1
  • #5 25 Wrz 2012 20:32
    blastedamsel
    Poziom 7  

Na dysku była jedna partycja. Wybacz, że nie napisałam wcześniej, ale edytowałeś post już po tym, jak napisałam swój.

0
  • Pomocny post
    #6 25 Wrz 2012 20:39
    linuks
    Spec od komputerów

Skanowanie tak dużego dysku potrwa kilka godzin. Powodzenia życzę.

1
  • #7 25 Wrz 2012 20:47
    blastedamsel
    Poziom 7  

Okej, obejrzałam filmy. Skanowanie w testdisk włączyłam już koło 15 i do tej pory się skanuje, ale w przeciągu godziny powinno się zakończyć. Miałam właśnie wątpliwości co do dalszych działań, ale Twoje filmy wszystko mi rozjaśniły - dziękuję Ci bardzo. Dzisiaj będę walczyć, jak będę miała jakieś problemy to dam Ci znać :)

Jak myślisz, ile potrwa odzyskiwanie prawie 1000GB danych? I rozumiem, że trzeba kopiować po jednym folderze? Szkoda, bo myślałam, że zostawię kompa na noc i do rana się zrobi, a tu się okazuje, że trzeba przy tym cały czas siedzieć.... no ale cóż, za błędy się płaci ;)

0
  • #8 25 Wrz 2012 21:08
    linuks
    Spec od komputerów

Można zaznaczyć kilka folderów. Nie koniecznie trzeba po jednym. Klawisz a .

0
  • #9 25 Wrz 2012 21:23
    blastedamsel
    Poziom 7  

Okej, zakończyło się skanowanie, ale obawiam się, że nic z tego...
    Chciałam zrobić print screena, ale komputer chodzi po prostu koszmarnie, nie mam pojęcia dlaczego. Wcześniej wszystko było okej... No ale nie chciał się zrobić, więc zrobiłam zdjęcie monitora, wybacz, że poruszone, ale chyba widać to, co ważne. No i co teraz mam zrobić?

0
  • #10 25 Wrz 2012 21:34
    linuks
    Spec od komputerów

Continue wybierz. To był scan deeper search ?

0
  • #11 25 Wrz 2012 21:57
    blastedamsel
    Poziom 7  

Tak, to był ten skan. To źle?
    W załączniku masz zdjęcie pulpitu. Które z tych miejsc to ten dysk zewnętrzny 1TB, na który chcę skopiować odzyskane pliki? Bo nie widzę jego nazwy, może można go jakoś inaczej poznać?

PS. Od razu pytam profilaktycznie - "cofnij" robi się klawiszem Esc, tak?
    PS2. Okazało się, że nie tylko print screena nie mogę zrobić - żaden program się nie odpala... dobrze, że mam jeszcze laptopa.

0
  • #12 25 Wrz 2012 22:02
    linuks
    Spec od komputerów

Ten nowy dysk zamontowałaś ? Jeżeli tak to powinien być w katalogu /media. Wejdź na dwie kropki .. to wejdziesz katalog wyżej i poszukaj w katalogu /media powinien być katalog kilka ( chyba 8) cyfr i liter pomieszanych. to powinien być ten nowy dysk. Partycje na nim zrobiłaś wcześniej oczywiście. Esc cofa.

1
  • #13 25 Wrz 2012 22:09
    blastedamsel
    Poziom 7  

Hmm nie zrobiłam na nim żadnej partycji... Po prostu go podłączyłam i linux wykrył go automatycznie. Jest w katalogu /media. No i chyba partycja utworzyła się też na nim automatycznie, prawda? Czy to wystarczy?

Naprawdę przepraszam za wszelkie głupie pytania... ale robię to pierwszy raz w życiu i naprawdę zależy mi na tych danych, więc wolę zadać masę głupich pytań, niż później zrobić coś głupiego.

0
  • #14 25 Wrz 2012 22:11
    linuks
    Spec od komputerów

Rozumiem. Spróbuj na tym nowym dysku utworzyć jakiś katalog to będzie pewne ,że da się na nim coś zapisać.

0
  • #15 25 Wrz 2012 22:15
    blastedamsel
    Poziom 7  

Katalog da się utworzyć. Czyli mogę kontynuować, tak?

1
  • #16 25 Wrz 2012 22:20
    linuks
    Spec od komputerów

Tak możesz kontynuować. A jest co kopiować ?

0
  • #17 25 Wrz 2012 22:36
    blastedamsel
    Poziom 7  

Wydaje mi się, że jest. Zaraz Ci napiszę, czy coś udało się odzyskać...

Dodano po 14 [minuty]:

To kopiowanie trochę potrwa. No ale miejmy nadzieję, że chociaż część odzyskam. Do której godziny dzisiaj mniej więcej mogę liczyć na Twoją pomoc?

0
  • Pomocny post
    #18 25 Wrz 2012 22:42
    linuks
    Spec od komputerów

Ano potrwa trochę. Teraz to pozostaje tylko czekać aż zakończy kopiowanie.Właśnie wybieram się spać.Można w między czasie podejrzeć już skopiowane pliki. Testdisk nie można przerywać bo by trzeba było zaczynać od początku. Mogą się zdarzyć w czasie kopiowania errory ale kontynuujemy aż zakończy.

0
  • #19 25 Wrz 2012 22:55
    blastedamsel
    Poziom 7  

Okej, dobranoc. Dziękuję za pomoc dzisiaj i mam nadzieję do usłyszenia jutro :)

0
  • #20 26 Wrz 2012 13:54
    blastedamsel
    Poziom 7  

Dobra, zostawiłam na całą noc, przez 12 godzin odzyskało się 31 GB.... w takim tempie to kompletnie nie ma sensu. Dlaczego to się odzyskuje tak wolno?
    Ponadto odzyskuje się już od 11,5 godziny jeden folder, który się zwie usr. Dziwne, bo to folder z systemu plików, a na dysku nie miałam takiego folderu. Domyśliłam się, że może jest aktualnie na tym dysku zewnętrznym, po instalacji Mint'a (chociaż nie wiem, jakim cudem miałabym go "odzyskiwać", skoro on tam ciągle jest)... no jest, ale ma 2,5GB, a ten "odzyskany jak na razie ma prawie 30GB... I są w nim jakieś dziwne pliki, których nie ma nigdzie indziej. Skąd to jest? Czy mogę jakoś zatrzymać proces kopiowania i znowu powrócić do listy plików w celu wybrania już bezpośrednio folderu "zdjęcia" i skopiowania go? Bo na tym mi najbardziej zależy, z utratą reszty się już pogodziłam, nie chce tego odzyskiwać 2 tygodnie...

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

Postanowiłam zatrzymać proces, ale nie bardzo wiem jak, bo nie ma takiej opcji, "q" (quit) nie działa, więc czy mogę po prostu zamknąć terminal i przerwać proces? Nie spowoduje to nadpisania się plików? Po zatrzymaniu zrestartowałabym komputer i stworzyłabym listę jeszcze raz, teraz włączyłabym odzyskiwanie tylko najważniejszych plików. Co o tym sądzisz?

0
  • Pomocny post
    #21 26 Wrz 2012 14:55
    linuks
    Spec od komputerów

Możesz przerwać. Dysk z uszkodzonym systemem plików jest tylko czytany. Nic się na mim nie zapisuje. W menadżer zadan (monitor systemu) zakończ proces testdisk lub zamknij linuksa to wszystkie procesy zostaną zakończone. Nie wyłączaj z kopa systemu. Zaczęcie od najważniejszego katalogu to dobry pomysł.

0
  • #22 26 Wrz 2012 15:52
    blastedamsel
    Poziom 7  

Dobra, przerwałam odzyskiwanie, uruchomiłam ponownie komputer i przy włączaniu widzę tylko "POZA ZAKRESEM PRACY" i nic się dalej nie dzieje. Czy mam odpalić linuxa przez LiveCD i zmienić jakoś ustawienia grub'a? Czy można to ominąć w inny sposób?

0
  • #23 26 Wrz 2012 15:56
    linuks
    Spec od komputerów

Coś masz dziwnie ten linuks zainstalowany i to mulenie. Odpal z live.Dokładnie sprawdż na który dysk odzyskujesz. Zamontuj go przed uruchomieniem testdiska. Najpierw odzysk danych a potem linuksem się zajmiemy jeżeli będzie potrzeba.Przed uruchomieniem kopiowania wejdż w testdisk w katalog i zobacz czy są tam pliki.
    Pozdrawiam

0
  • #24 26 Wrz 2012 20:57
    blastedamsel
    Poziom 7  

Właśnie dziwi mnie to, że do wczoraj nie było żadnych problemów, chodził szybko, gładko i sprawnie. Dopiero wczoraj zwariował, no a potem ten format... eh.
    Zaraz się za to biorę... odpalę Mint'a z LiveCD, podlączę dysk, aby był widoczny w /media (czy muszę go jakoś specjalnie montować w terminalu?), pobiorę TestDisk, włączę odzyskiwanie najważniejszych danych i później odłączę dysk. Dobrze rozumiem ?

0
  • #25 27 Wrz 2012 09:12
    linuks
    Spec od komputerów

Powinien się zamontować automatycznie w katalogu /media. Jeżeli nie to go zamontuj.

0
  • #26 27 Wrz 2012 21:47
    blastedamsel
    Poziom 7  

Dobra, zamontowałam dyski, odpaliłam Mint'a z LiveCD, a po Deepersearch były dwie partycje - bootowalna Linux i Linux Swap, no to wiadomo, podświetliłam tą pierwszą i nie widzę żadnych moich plików na tej liście, a jedynie katalogi, które powstały po formacie dysku zewnętrznego... Dodaję screena. I co teraz?

0
  • #27 27 Wrz 2012 22:00
    linuks
    Spec od komputerów

Dziwne. Poprzednio były widoczne katalogi. Nic na tym dysku nie było zapisywane?
    Można fotki po sygnaturach odzyskiwać w photorec ale będą miały inne nazwy i nie będzie struktury katalogów. Czy na drugim dysku na który kopiowałaś pliki są jakieś pliki odzyskane ?

0
  • #28 27 Wrz 2012 22:05
    blastedamsel
    Poziom 7  

Nic nie było zapisywane, dysk w ogóle nie był ruszany... Jedyna różnica to taka, że teraz przywracam z LiveCD Mint'a, a wcześniej robiłam to na zainstalowanym Ubuntu...
    Mam to zamknąć? Bo jednak robiło się pół dnia i wolałabym tego procesu nie powtarzać...

0
  • #29 27 Wrz 2012 22:07
    linuks
    Spec od komputerów

Nie zamykaj. Czy na drugim dysku są jakieś pliki odzyskane wczoraj ?

0
  • #30 27 Wrz 2012 22:14
    blastedamsel
    Poziom 7  

nie, wszystko usunęłam, bo odzyskały się jakieś mega dziwne rzeczy - żaden plik, na którym by mi zależało. także drugi dysk jest pusty.

0
  Szukaj w 5mln produktów