Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie połączenia domowej rozdzielni

giker64 25 Wrz 2012 20:41 1212 6
  • #1 25 Wrz 2012 20:41
    giker64
    Poziom 10  

Proszę o weryfikacje schematu tablicy zasilającej domek jednorodzinny.
    Dobre rady mile widziane ;).
    Teksty: "Nie umiesz, nie tykaj" mało wskazane ;P

Z góry THX.

Sprawdzenie połączenia domowej rozdzielni

0 6
  • #2 25 Wrz 2012 20:54
    KuReK93
    Poziom 17  

1.Rozłącznik izolacyjny 4 modułowy nie jest dobrym rozwiązaniem lepiej 3 modułowy. (temat poruszany już nie raz na forum)
    2.Przydała by się oddzielna różnicówka na łazienkę i kuchnię.
    3.Co z ochronnikiem przepięć bo jakoś go tu nie widzę
    4. Jeżeli masz taką możliwość może warto wyprowadzić do kuchni dodatkowo 3 fazy tak na przyszłość w razie zainstalowania płyty indukcyjnej. Warto zwrócić na to uwagę.
    Na szybko to na razie tyle.

0
  • #3 25 Wrz 2012 21:55
    giker64
    Poziom 10  

1. prosiłbym o skrótowe podanie dlaczego 3 modułowy to lepsze rozwiązanie (układ sieci TT)
    2. czy oddzielne różnicówki są aż tak konieczne skoro te obwody i tak są na różnicówce 3-f ?
    3. a ochronniki to wymóg ?
    4. nie planuje takiej opcji

0
  • #4 25 Wrz 2012 22:00
    kolenda7
    Poziom 10  

Przewody (N) neutralne od poszczególnych wyłączników różnicowych powinny być odseparowane na osobnych listwach, w takim układzie jak teraz różnicówki będą wybijały.
    Dobrze też przydzielić do jednej różnicówki obwody oświetleniowe, a do drugiej obwody gniazdkowe i siłowe, w przypadku upływności w obwodzie gniazdkowym i zadziałania jednej różnicówki druga "świetlna" różnicówka nadal trzyma a my nie szukamy w ciemności drogi do rozdzielni.
    Proponował bym też zamiast dokładać różnicówkę do kuchni dołożyć jednofazowy wyłącznik różnicowy na gniazdko w kotłowni, wyeliminuje nam to ryzyko wyłączenia pieca przez pozostałe obwody zasilania (na przykład podczas naszej nieobecności w domu).

0
  • #5 26 Wrz 2012 09:58
    giker64
    Poziom 10  

Właśnie to połączenie przewodów neutralnych od obu różnicówek do jednej listwy mi nie pasowały, a przez to że w rozdzielni miałem tylko jedną listwe N.

Kolega powyżej mówi - oświetlenie na jednej różnicówce, tyle że jak wywali jeden obwód ośw. to z automatu poleci i drugi , i światła nie będzie w całym budynku.

Co do konfiguracji: na jakiej różnicówce który obwód, starałem się zrobić to w miare optymalnie (przy takim stanie zakupionych zabezpieczeń ), oczywiście jestem otwarty na dobre rady ;).

0
  • #6 27 Wrz 2012 01:12
    jaspi85
    Poziom 14  

Proponowałbym w każdym pomieszczeniu zamontować wyłącznik różnicowy jeśli nie ma innego wyjścia, bo ja nad tym też myślę co by zamontować nad łazienką.
    Pozdrawiam

0
  • #7 27 Wrz 2012 22:55
    redelektron
    Poziom 19  

Różnicówka z prawej strony będzie wyrzucała odrazu, ponieważ przewód neutralny kontrolek faz jest wpięty za różnicówką a fazy L,L2,L3 są sprzed różnicówki. Nie należy tego mieszać.

0