Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai X90W - dioda świeci na pomarańczowo

25 Wrz 2012 21:15 4335 5
  • Poziom 10  
    Witam, przeglądałem podobne tematy jednak nie mogę poradzić sobie z naprawą.
    Monitor dostałem, podobno przestał działać, dioda świeci tylko na pomarańczowo nie ma reakcji na żadne przyciski, przetwornica "syczy/piszczy"

Wyniki pomiarów:
    Napięcie na J806 -5,21V
    J814 - 13,91V więc trafo chyba działa

napięcie na układzie OZ9910
    pin 13 0V (chyba powinno być jakieś zasilające)
    napięcie na inwerterach 5,95V (mierzone zwykłym miernikiem)

znalazłem w innym temacie że aby sprawdzić poprawność działania układu zasilającego inwertery zwiera się pin ON/OFF oraz 5V ok 1 kohm rezystorem, po zabiegu świetlówki się nie zaświeciły jedynie uległa zmiana napięcia na pinie 13 OZ9910 - 0,91V (układ z datasheet'a powinien odpalać dopiero od 6V)
    i na pinie 8 4,76V - chyba sygnał wymuszony przez zwarcie rezystorem

pomiary były robione przy odłączonym mainie, przy podpięciu maina przetwornica wyraźnie głośniej pracuje

przesyłam zdjęcia płytki, podejrzewam że walnięte mogą być tranzystory sterujące inwerterami ale nie wiem dokładnie jak je sprawdzić, pomoże ktoś?

Hyundai X90W - dioda świeci na pomarańczowo Hyundai X90W - dioda świeci na pomarańczowo
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Sprawdzaj napięcia przy podłączonej płytce głównej. Do sprawdzenia masz mosfety oznaczone U501 i U502, sterownik IC501. Popraw zimne lutowania w inwerterze bo ze zdjęcia wynika że masz zimny lut przy C524. Ściągnij sobie aplikację sterownika IC501 i sprawdź jego działanie.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Skoro nie masz zasilania na IC , jak ma to pracować .
    Sprawdz nap. z zasilacza (jak pisał kol powyżej)
    pin.12 OZ 9910 ma byc 5V > to wewnętrzny stabiliz. , jak nie ma ICdo wymiany
    pin.8 ENA (2.4V) dla świecenia
    dla wł./wył 3.3V (on\off
    *notabene b. wadliwe
    zawyzenie nap. zasilania > uszk. połaczenia z pin.8
    pomierz na ohmy (czy zwarcie) 1,3 i 15,16

To z datasheeta
    -może być inaczej rozwiązane sterowanie polowymi (dodatkowa para komplementarna)

• Poziom 10  
    Okazało się że patrzyłem na pin 12 a nie 13 i dlatego napisałem że brak zasilania, zasilanie dochodzi ok. 14V znalazłem noty katalogowe i sprawdziłem mosfety - sprawne, brak zwarć pomiędzy pinami wymienionymi wyżej jedynie dalej nie ma tego napięcia referencyjnego, które jak rozumiem musi pojawić się jak dochodzi zasilanie?

Tak na przyszłość, skąd mam wiedzieć, że napięcie wł/wył to akurat 3.3V?
  • Spec od monitorów
    Nieważne w tej chwili czy 3,3V czy 5V z Maina na właczenie invertera, ma być w każdym razie STALE poziom H.
    Zobacz czy go masz i czy nie znika.
    Pomierz co nieco i wyciągnij wnioski.

To jest wer. z OZ960 w obudowie 20-pin DIP-20

Twój zasilacz ma napisane na górze na druku ILPI-009
    Takiego szukaj w info.
  • Poziom 10  
    z maina na pin8 ON/OFF nie ma stanu wysokiego, sprawdzając maina zauważyłem że stabilizator U103 (as1117L-33) powinien podawać 3.3V jednak podaje 1.26V po wylutowaniu i podłączeniu pod zasilacz 5V na wyjściu pokazuje ponad 4V więc najprawdopodobniej jest uszkodzony chyba że podaje 1.26V dlatego że gdzieś dalej jest zwarcie (w nocie katalogowej jest o tym wzmianka) jednak z powodu braku schematu do płytki maina (ILIF-012 Rev.A) trudno jest mi zlokalizować ścieżki, posprawdzałem wszystkie diody, bezpieczniki i kondensatory i wydają się sprawne

nie sprawdziłem jedynie kwarcu z powodu braku oscyloskopu jednak znazłem prosty tester kwarców który postaram się wykonać i sprawdzić rezonator

co układu OZ9910 nie pojawia się napięcie referencyjne na pin12 więc układ jest do wymiany ?

Reasumując wydaje mi się że są dwa uszkodzenia zarówno na płytce main'a - brak stanu wysokiego na OZ jak i na zasilaniu - brak napięcia referencyjnego (wymiana OZ9910) co za tym idzie brak zaświecenia świetlówek przy podłączeniu na stałe (przez rezystor).

Jeśli się mylę proszę o wskazówki

wymieniłem stabilizator (zamiennik LV1117-33) i monitor ruszył w sensie świeci się zielona dioda oraz pokazuje się obraz jednak świetlówki dalej nie działają, czekam na układ OZ9910 i napiszę czy wymiana ostatecznie postawiła monitor

Po długim oczekiwaniu na układ OZ9910GN i wymianie monitor ruszył, dzięki wszystkim za pomoc