Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

netiaspot - i dodatkowy router, konflikt IP

kwolana 25 Wrz 2012 23:39 4896 7
  • #1 25 Wrz 2012 23:39
    kwolana
    Poziom 2  

Szczęść Boże Wszystkim,

Być może na mój problem jest już gdzieś odpowiedź, ale zaprawdę powiadam Wam, przeryłem dość mocno to forum i nic identycznego nie znalazłem.

Prawdopodobnie dlatego że mój problem jest tak prosty że aż beznadziejnie głupi, ale jestem laikiem i ignorantem wielkim, ale nie boję się pytać, zatem konkretnie:

Mam NetiaSpota. Z nim bezprzewodowo łączą się dwa lapki i kilka innych urządzeń przenośnych. Dodatkowo kablem podpięty jest switch który rozprowadza dalej kable do 7 pomieszczeń. Gdzieś tam stoi wpięty telewizor, gdzieś indziej komputer.

W dwóch pomieszczeniach trzeba zrobić sieć bezprzewodową, bo ta z netiaspota nie sięga. Jeden router to taki śmieszny ASUS wl-530gv2, w drugim pokoju będzie Linksys WAG120N. W obu pokojach będą też komputery wpięte kablami bezpośrednio do tych dodatkowych routerów, a sieć bezprzewodowa jest potrzebna trochę dodatkowo, głównie dla urządzeń przenośnych i gościnnych lapków etc.

No i teraz pytanie: co zrobić żeby to wszystko działało? :) NetiaSpota nie ruszałem, ustawiony jest domyślnie, jak po restarcie, tylko WLAN ma innego SSIDa i hasło ale to chyba nieistotne. Kiedy wpinam się z którymkolwiek z tych dodatkowych routerów, wszystko się wywala, nie ma internetu, pojawia się konflikt IP.

Czy to w ogóle jest do zrobienia? W skali trudności 1-10 ile dajecie? Bardzo proszę o porady, tylko tak krok po kroku jakbyście tłumaczyli dziecku :)

0 7
  • #2 25 Wrz 2012 23:50
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Narysuj schemat jak ty to widzisz.

0
  • #3 26 Wrz 2012 00:04
    korrus666
    Poziom 40  

Linksysa podłączyć nie możesz bo to jest router z modemem ADSL. Te cztery gniazda RJ45 służą do podłączenia klientów a nie sieci. Jeśli go podłączyłeś jednym z tych portów to w twojej sieci działały dwa serwery DHCP a to zawsze jest złe i psuje sieć.
    Asus z kolei działa dziwnie. Podłącz go do sieci dopiero jak już wystartuje i do gniazdka WAN oczywiście a nie do żadnego innego.

0
  • #4 26 Wrz 2012 01:46
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    Linksysa podłączyć nie możesz bo to jest router z modemem ADSL.

Oczywiście nieprawda.

Możesz podłączyć i Linksysa i Asusa, cokolwiek, byle:
    a) LAN IP nie pokrywało się ani z Netiaspotem, ani z jakimkolwiek innym urządzeniem, a także zakresem serwera DHCP
    b) Serwer DHCP na wszystkim innym poza Netiaspotem musi być wyłączony

Pozostałe porty w urządzeniach mogą służyć do dalszego - kablowego - poszerzania sieci.

W skrócie - do komputera podłączasz kolejno każdy dodatkowy router, modyfikujesz jego ustawienia i dopiero wtedy podłączasz do sieci. Wskazane jest przed zmianą IP i wyłączeniem DHCP, ustawić SSID i hasło do sieci.

0
  • #5 26 Wrz 2012 08:12
    korrus666
    Poziom 40  

piterus99 napisał:
    Cytat:
    Linksysa podłączyć nie możesz bo to jest router z modemem ADSL.

Oczywiście nieprawda.
    Możesz podłączyć i Linksysa i Asusa, cokolwiek, byle:
    a) LAN IP nie pokrywało się ani z Netiaspotem, ani z jakimkolwiek innym urządzeniem, a także zakresem serwera DHCP
    b) Serwer DHCP na wszystkim innym poza Netiaspotem musi być wyłączony
    .

Jeśli Linksys może pracować jako switch podłączonu przez jeden z portów LAN to ma to szansę działać.
    Co do serwera DHCP to na Asusie może być włączony z tym że komputery podpięte do niego będą w innej podsieci z innymi adresami.
    Jeśli drugi router jest dobrze skonfigurowany to nie ma problemu żeby i na nim działał serwer DHCP.

0
  • #6 26 Wrz 2012 08:45
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

korrus666 napisał:
    Co do serwera DHCP to na Asusie może być włączony z tym że komputery podpięte do niego będą w innej podsieci z innymi adresami.

I co za tym idzie komputery wpięte do routera głównego i do asusa nie będą się 'widzieć' (wymiana plików np)

0
  • #7 26 Wrz 2012 08:53
    kwolana
    Poziom 2  

Dziękuje bardzo za odpowiedzi! Postaram się wieczorem to uruchomić jak wrócę do domu.

Zarzucam fotkę jak ja to widzę.

netiaspot - i dodatkowy router, konflikt IP

Jeszcze pytanie, niby czytałem o tych portach lan, wan, ale praktycznie nadal nie czaję, w tych routerach jak i w netiaspocie ustawiam porty tak żeby były wan, czy nie zmieniam nic i wtedy wszystko działa jako lan?

A co z ssidami na dodatkowych routerach? Wszystkie inne, czy moja być take same? A co jeżeli w jakimś miejscu ich zasięg się pokryje?
    Wracając do ustawień ip, muszę tak ustawić routery żeby nadać im inny ip niż mąa netiaspot, czy nadać im taki ip który będzie spoza całej puli ip netiaspotu? Bo netiaspot mą pulę ip coś w stylu 192.168.1.0 ... 192.168.2.0 ..., czyli na np na linksysie ustawić 192.168.3.0 i analogicznie na asusie końcówkę 4.0? Czy jak?

0
  • Pomocny post
    #8 26 Wrz 2012 09:31
    hermes-80
    Poziom 43  

Tak, jeśli netia ma pulę 192.168.0.1 -192.168.0.100 przy masce 255.255.255.0 to jasną rzeczą jest, że wolne adresy z puli podsieci to 192.168.0.101 -192.168.0.254 i z niej należy przydzielić dodatkowym router-ą wpiętym portami LAN do sieci na ich interfejsy LAN - WAN-y jeśli się nie da wyłączyć programowo to ustawiasz na dynamik IP i zostawiasz puste.

Druga rzecz to ustawienie wifi - wszystkie sieci muszą działać na nie zakłócających się kanałach a w puli częstotliwości 2,4GHz są tylko 3 kanały nie zachodzące na siebie - 1, 6, 11 poszukaj na sieci są dokładne rysunki obrazujące ten proces.

Ustawiając ten sam SSID + szyfrowanie + hasło możesz osiągnąć prostu roaming między punktami sieci wifi w twoim domu ale tylko wtedy gdy karta sieciowa ma wsparcie do tego inaczej będzie się trzymała AP-ka aż sygnał zaniknie.

Twój schemat połączeń jest jak najbardziej poprawny.

1