Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic/TX-P50G30E - Sieć domowa - komp, TV, dysk sieciowy.

umór 26 Sep 2012 00:14 11337 60
Ochrona Domu
    umór
    Level 8  
    Witam.

Chciałbym sobie zrobić sieć domową. Oczywiście nie znam się na tym tak do końca.

Mam kompa i telewizor Panasonic TX-P50G30E. Na razie tylko te dwa urządzenia, ale w przyszłości możliwe inne, takie jak tablet.

Chodzi mi o coś takiego:
    - Mam przykładowo fotki lub film na kompie i chciałbym je oglądnąć na tablecie lub telewizorze, oczywiście bez kopiowania tego na pendrive i przenoszenia fizycznie pomiędzy urządzeniami :)

Domyślam się że potrzebuję takiego zestawu:
    - Adapter Netgear WNDA3100 V2 do TV. (około 150zł)
    - Router WIFI DLNA (jaki najlepszy?) (około 150zł)
    - Dysk sieciowy NAS z DLNA. Nie potrzebuję wypasionego. Czy jednak jest coś w miarę dobrego do 300 zł? A może wystarczyłoby nawet coś takiego jak Synology SUS2 USB Station 2? Nie potrzebuję wbudowanego dysku. Mam zewnętrzny dysk USB i pendriva więc to by wystarczyło. Ale czy USB Station ma to całe NAS? W sumie to nawet nie mam ochoty kupować kolejnego dysku i ten zewnętrzny by mi wystarczył.

Czy dysk sieciowy łączy się bezpośrednio z kompem, czy podłącza się go do routera? Czy telewizor odczyta pliki z dysku sieciowego tak jak z nośnika wymiennego?

Pewnym problemem jest to że mieszkam w domu z piętrem (poddaszem). Czy WIFI w takim budynku się sprawdzi, kiedy telewizor jest w jednym pokoju na dole, a komp w drugim pokoju na górze i to w po przeciwległej stronie domu?
    Kable to też nieciekawe rozwiązanie, bo trzeba je jakoś zorganizować, żeby nie pałętały się po podłodze lub po ścianach... A i metrów pewnie uzbierało by się sporo.

Oczywiście możliwość łączenia się z internetem dowolnego urządzenia. Przy czym dobrze by było gdyby była możliwość przydzielenia kompowi całego łącza gdybym sobie tego zażyczył. (I tu pytanie o router)

Kolejna sprawa to IP. Jak to wygląda? Czy pozostałe urządzenia (poza kompem) są za NATem i dla zewnętrznej sieci kryją się pod tym samym IP, czy potrzeba osobnego IP dla każdego urządzenia?

Dzięki za odpowiedzi.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
    freetz_master
    Level 31  
    To wszystko potrafi jedno urzadzenie Fritz!Box 7270.
    http://www.avm.de/en/Extern/fritzbox_special_3d/start_FRITZBox_Fon_WLAN_7270_en.html
    cena 400zł

Wystarczy podpiac jakis wiekszy cichy dysk SATA/USB (max 2TB) i juz masz server NAS :-)

Telewizor musi miec obsluge DLNa. Fritz jest serwerem DLNA.

Na cos takiego musi byc Wifi n z 300Mbit/s. Najlepszy do teggo dodatkowo bylby repeater zfrycowny Speedport w503v z czterema portami LAN do pokoju na gorze (ja mam tak u siebie)
    Na allegro widzialem po 99zł

A jak dojdzie tablet albo smartfon, to mozesz sobie zainstalowac App na Andoida albo iZabawki i bezposrednio odtwarzac media,jak tu
    https://play.google.com/store/apps/details?id...tzappmedia&search=FRITZ!App+Media+for+Android

Zero kablologii, zero wiercenia.
    Do tego masz 2fantastyczne bramki VOIP.
  • Ochrona Domu
    umór
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedź.

Jednak według porównywarek ten Fritz kosztuje jakieś 840 - 860 zł. Wygląda dobrze, ale według jednego gościa który to opiniuje, ma też wady jak pracę w jednym paśmie...

EDYCJA:
    Jest jakiś na aukcji na Allegro dużo taniej, ale nie wiem czy ma wszystko co powinien mieć w zestawie (płyta, kable). I jest z Niemiec więc pewnie tylko po Niemiecku.

Drugi droższy (480 zł), ale przynajmniej wygląda na kompletny i oryginalnie pakowany.
    hermes-80
    Level 43  
    Nic nie napisałeś o ISP, a to wymusza zakup odpowiedniego routera.
    Poza tym zastanów się czy DLNA ma być obsługiwane przez router jak i dysk USB - to wymusza mniejszą wydajność zestawu - czy zakupujesz specjalistyczny NAS.
    Wszystko zależy jak to sobie w głowie poukładałeś i jaka wydajność zestawu ci wystarczy.
    W wifi bym się za bardzo nie pakował chociażby na drodze NAS TV.
    umór
    Level 8  
    Jestem w sieci lokalnej. WLAN. Z tym że podpięty kablem od sąsiada do portu LAN. Dawniej miałem bezpośrednio antenę podłączoną do karty WIFI wpiętą w PCI, ale kartę WIFI wypiąłem, bo niepotrzebna.

Dopiero chcę sobie poukładać w głowie, bo jak mówię nie znam się na tym do końca. Nie wiem czy DLNA musi być obsługiwane przez router i dysk USB, czy nie musi. Chodzi mi o to by mieć dostęp do tego dysku z każdego urządzenia (komp, TV, tablet, itp), ale w obrębie domu (sieci domowej). Nie potrzebuję tego dostępu z każdego miejsca na świecie :)
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:
    Nie wiem czy DLNA musi być obsługiwane przez router i dysk USB, czy nie musi
    Nie musi ale to najtańsza alternatywa - poza tym jeśli masz od kumpla skrętkę z netem to wszystkie urządzenia w twojej sieci będą maskowane jednym IP znajdującym się na WAN-ie routera.

NAS na routerze wiąże się z transferami w granicach 3MB/s (~100zł) - 15MB/s (~300zł) w zależności jaki mocny router kupisz.
    umór
    Level 8  
    Domyślałem się że urządzenia będą w sieci na jednym IP, ale to chyba nie jest problem, o ile podczas - na przykład grania w sieci - komp będzie mógł się połączyć z serwerami gry. Kiedyś byłem za NATem, miałem jakby wewnętrzne IP i nie było możliwości połączenia się w wielu grach. Później dostawca jakoś to zmienił i teraz mam zewnętrzne IP i łączę się swobodnie. Nie wiem czy dobrze (fachowo) to ująłem :)

15 MB/s czyli 120 Mb/s? No cóż może trochę słabo... Tak dla porównania - Ile ma pendrive USB2? Chyba max do 30 MB/s (odczyt)?
    hermes-80
    Level 43  
    Jeśli masz publiczne IP bez blokady portów to nie będzie problemu - bo wystarczy przekierować port na routerze brzegowym.

Co wydajności NAS to zależy do czego to chcesz używać.
    umór
    Level 8  
    Oczywiście najlepiej maksymalizować oczekiwania, bo lepiej od razu zrobić coś sensownego niż później szukać kolejnych rozwiązań. :) A czy ten Fritz (albo inne modele Fritza) o którym wspomina freetz_master są dobre?

Im taniej tym lepiej. Ale powiedzmy że mogę wydać do 500 zł za router i na jakiś prosty dysk sieciowy. Czy w ogóle jest taka możliwość? Oczywiście muszę jeszcze kupić ten adapter do Panasonica (150 zł)... No i chyba jakiś repeater...
    hermes-80
    Level 43  
    To nie lepiej złożyć jakiegoś ITX-a jako HTPC połączyć kablem z routerem (bez bajerów) i do tego dorzucić AP na piętro/poddasze połączone kablem z routerem?
    umór
    Level 8  
    Ale to chyba byłaby jeszcze droższa impreza... Nie wiem za ile można takie coś złożyć samemu, ale gotowe są grubo powyżej 1000zł...
    Może jednak zostańmy na razie przy najtańszej opcji czyli routerze z NAS i dyskiem USB... Jaki router polecasz?
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    WNDR 3700 v2 - On osiąga około 15MB/s z portu USB ale żeby korzystać z pełnej mocy trzeba na końcówkach mieć karty 1Gb/s inaczej całość zostanie obcięta do około 10 -12MB/s na portach 100Mb/s.
    umór
    Level 8  
    Ok, dzięki. Przemyślę jeszcze wszystkie opcje :)
    freetz_master
    Level 31  
    No to w tej cenie za tego Netgeara (ok. 350zl) jesz Fritz!Box 7240 (300zl) i jak sie dolozy 100zl to mozna miec drugi repeater w503v za 100zl. -> Razem 400

W praktyce nie nastawiaj sie na wiecej niz 1-2MB/s, no moze troche wiecej jak urzadzenie bedzie podpiete bezposrednio do telewizora.
    No i Netgear nie ma bramek VOIP, Bazy DECT do sluchawek.
    Jedyna przewaga to GB-LAN, co przy zalozeniu, ze ma byc bez kablologii nie jest argumentem.
    hermes-80
    Level 43  
    Jedyna przewaga ?? Jakie transfery osiągają poszczególne modele Fritza z portu USB bo to dosyć ważny parametr w takim zastosowaniu.
    freetz_master
    Level 31  
    Tak jak napisalem powyzej 1-2MB/s. Co przy odtwarzaniu wystarczy a przez WLAN i tak nie uzyskasz wiele wiecej.
    hermes-80
    Level 43  
    1-2MB/s to nawet nie ma o czym mówić tak słaba wydajność nie nadaje się nawet na prostego NAS-a (nawet na wifi G masz większe transfery).

Przy N nie wyciągniesz więcej niż 2MB/s??
    freetz_master
    Level 31  
    hermes-80 wrote:

Przy N nie wyciągniesz więcej niż 2MB/s??

Tak. Jak stoje przy antence :-)

A tak na powaznie: Te cale NAS-serwery, to i tak zabawka.
    Racje bytu ma to wtedy, gdy chce sie podac na zewnatrz pare pliczkow.
    Bo do zarzadzania multimediami to sie srednio nadaje.

Dlaczego?

Np. Aspekty bezpieczenstwa, wygoda uzytkowania i koszty.
    Nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie trzymal swoich danych np. kolekcji zdjec i filmow rodzinnych na JEDNYM dysku. Bo jak dysk zrobi BUM, to filmy i zdjecia ida do krainy wiecznych lowow.
    Wiec musi to byc rozwiazanie z MINIMUM 2 dyskami, spiete sensownym RAIDem.
    Chcacy spelnic ten wymog, trzeba kupic DOBRY serwer NAS z DOBRYMI dyskami, miec polozone DOBRE kable i DOBRE karty sieciowe - a to kosztuje.

I wtedy pojawia sie pytanie, no to po co to wszystko, jak wystarczy kupic dobre dyski, spiac RAID i zostawic jeden komputer w ruchu.
    Nic nie trzeba wtedy kopiowac, cena/ szybkosc transferu bije kazdego NASa, do tego nie trzeba nic kopiowac.
    Wystarczy sobie tylko na tym komputerze zainstalowac serwer DLNA, na przyklad cos takiego
    http://sourceforge.net/projects/fuppes/

No ale jak juz komputer caly czas idzie i jest podlaczony kablem do telelwizora, to wystarczy tylko pilotem przelaczyc wejscie HDMI, to i serwer DLNA staje sie zbyteczny...

Tak wiec cala ta zabawa z NAS, to wlasnie zabawa, od czasu do czasu cos zobaczyc. Kazdy to w sprzecie (telewizorze, odbiorniki SAT) ma, raz na miesiac uzywa albo wogole i tyle ;-)
    A jak ktos chce przeplacac, to oczywiscie jego sprawa.
    hermes-80
    Level 43  
    Nie sądzę - cała zabawa w NAS-a, HTPC polega na energooszczędności bo to wszystko do tego się sprowadza.
    Dyski z RAID też mogą się wysypać - jak komuś zależy na cennych danych to archiwizuje na płytach.
    umór
    Level 8  
    hermes-80 wrote:
    Nie sądzę - cała zabawa w NAS-a, HTPC polega na energooszczędności bo to wszystko do tego się sprowadza.
    Dyski z RAID też mogą się wysypać - jak komuś zależy na cennych danych to archiwizuje na płytach.

Chodzi właśnie o energooszczędność. Nie wyobrażam sobie mieć cały czas włączony komputer. Przykładowo ja korzystam z kompa, a mój ojciec nie. Mnie nie ma w domu, komp wyłączony, a dostęp do plików pozostanie...

Po drugie - to właśnie kwestia kopii zapasowych fotek, filmów, innych dokumentów. Mam dysk zewnętrzny USB. On podpięty do routera wcale nie służyłby jako główny magazyn, ale raczej właśnie jako zabezpieczenie. Fotki mam na dysku PCta. Z aparatu zgrywam je na PCta. Gdyby ten dysk USB był w sieci to od razu kopiowałbym na niego to co mi pasuje, bez potrzeby przepinania go pomiędzy TV i kompem (tudzież innymi urządzeniami jak laptop, tablet...).

Zastanawiam się tylko czy ten Panasonic rzeczywiście będzie współpracował. Oraz czy tablety mają DLNA, a jeśli tak to które.

Skłaniam się ku temu Netgear WNDR3700 V2. Może to nie będzie jakiś demon wydajności, ale z drugiej strony iść od razu w większe koszty też nie ma sensu.

Zazwyczaj jednak nie ma podane czy to V2 czy nie. Jak rozpoznać z opisu czy to WNDR3700 V2? Co odróżnia go od WNDR3700?
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Nie wiem czy na inne wersje oprócz v1 i v2 można wgrać alternatywny soft - odróżnia je tabliczka znamionowa i zamieszczona info o rewizji.
    umór
    Level 8  
    Czy to jest V2?
    http://www.redcoon.pl/B192788-Netgear-WNDR3700-100PES-Dualband_Routery

Ponadto muszę kupić też ten adapter do Panasonica:
    http://www.redcoon.pl/B196645-Netgear-WNDA3100-200PES_Karty-i-huby-WLAN

W tym przypadku tez musi być V2 bo wersja wcześniejsza nie działa z moim modelem Panasonica (model podałem w tytule).

Zastanawiam się jeszcze czy dokupienie anteny do routera zwiększy zasięg wifi. I czy ten router ma możliwość podpięcia innej anteny, bo w opisie widzę że ma antenę wewnętrzną...
    freetz_master
    Level 31  
    umór wrote:

Gdyby ten dysk USB był w sieci to od razu kopiowałbym na niego to co mi pasuje, bez potrzeby przepinania go pomiędzy TV i kompem (tudzież innymi urządzeniami jak laptop, tablet...).

A możesz mi wyjaśnić, w jaki sposób to zrobisz? Wirtualnie czy siłą woli?

umór wrote:

Oraz czy tablety mają DLNA, a jeśli tak to które.

Każdy, który ma zainstalowanego klienta DLNA. Jak podałem w linku powyżej. Albo coś takiego
    https://play.google.com/store/apps/details?id...DEsImNvbS5kYmFwcC5hbmRyb2lkLm1lZGlhaG91c2UiXQ..

co w efekcie będzie tak samo działało jak na Fritz!Box. Staniesz z tabletem w drugim końcu mieszkania to przepustowość będzie ograniczona możliwością WLAN, i guzik to da, że Netgear ma gigowy LAN.

umór wrote:

Skłaniam się ku temu Netgear WNDR3700 V2. Może to nie będzie jakiś demon wydajności, ale z drugiej strony iść od razu w większe koszty też nie ma sensu.

Koszty będą takie same i wynik będzie taki sam - tyle, że bez bramki VOIP.
    No i pod warunkiem, że podczas samodzielnego wgrywania alternatywnego oprogramowania nie popełnisz błędu.

No i pod warunkiem, że wogóle pójdzie ;-)
    http://hardforum.com/showthread.php?t=1650936

Chciałbym być w błędzie, i zobaczyć na własne oczy tą przepustowość 15MB/s

http://kb.netgear.com/app/answers/detail/a_id...wndr3700%2Fwndr37av-firmware-version-1.0.7.98

Quote:

Known Issues:

NTFS write performance (upload to WNDR3700 attached USB storage) is much slower than read no matter using samba or FTP. FTP read is 5 times faster than write. Samba (i.e, access network drive via windows) read is 2 times faster than write.

Czyli spotykamy się na poziomie Fritza ;-)

Zasadniczo dyski najlepiej sformatować systemem ext2 (tylko kto z okienek o tym wie?) Na marginesie - jedyny format do czytania/pisania pod windowsem na partycji linuksowej.

Czyli chcący to "jako tako" skonfigurować, trzeba się nagimnastykować a i tak przepustowość będzie kiepska.

DLNA to zabawka i tyle.
    hermes-80
    Level 43  
    Nawet NTFS na takim routerze to nie tragedia - mam WNR3500 i NTFS śmiga na poziomie 4MB/s, a to router o wiele słabszy.

Ale faktem jest, że pod linuksy używa się linuksowych systemów plików.

Quote:
    tyle, że bez bramki VOIP
    - to mu raczej zbędne.
    umór
    Level 8  
    freetz_master wrote:
    umór wrote:

Gdyby ten dysk USB był w sieci to od razu kopiowałbym na niego to co mi pasuje, bez potrzeby przepinania go pomiędzy TV i kompem (tudzież innymi urządzeniami jak laptop, tablet...).

A możesz mi wyjaśnić, w jaki sposób to zrobisz? Wirtualnie czy siłą woli?

Masz na myśli to że nie ma możliwości kopiowania plików z komputera na dysk USB wpięty do routera? Że to działa tylko w jedną stronę, czyli z dysku na TV lub komp?
    hermes-80
    Level 43  
    Oczywiście, że jest możliwość - odpalasz sambe, ftp, nfs i lecisz - @freetz_master trochę demonizuje rzeczywistość.
    umór
    Level 8  
    Czy kupować ten w wersji pierwszej z mniejszą ilością pamięci FLASH, czy lepiej poszukać wersję 2?

No i jak z anteną? Czy da się podpiąć jakąś zewnętrzną większą antenę?

Ten Fritz jest drogi, a nie rozumiem właściwie jaką ma przewagę na Netgearem poza VOIP. Fritz to też w sumie jest router... http://beta.ceneo.pl/1997353#tab=spec
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Lepiej v2 - anteny można wyprowadzić ale po co?? Ja proponuje przeciągnąć kabe na piętro i tam też postawić AP jeśli sygnał będzie do bani.
    Poza tym szukaj takiego na które można wgrać OpenWRT/Gargoyle (v1,v2) można wtedy doinstalować klienta BT i inne bajery - nie będę się rozpisywał na temat innych aplikacji.

Na v3 nie działa alternatywny soft - WNDR3800v1 (jest chyba tylko jedna wersja sprzętowa) - to to samo co WNDR3700v2

Troszeczkę lepszy - Buffalo WZR-HP-G300NH -
    Quote:
    Na chwilę obecną jest to jeden z najbardziej "topowych" routerów, do którego można wgrać alternatywne oprogramowanie. Ustępuje jedynie Buffalo WZR-HP-G300NH który posiada 32MB pamięci flash przy takich samych pozostałych parametrach

To są routery z górnej półki - w zastosowaniach do małej firmy i domu.
    freetz_master
    Level 31  
    7240 kosztuje 300zł. (nie ja sprzedaję)
    http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=fritz+7240

Przedstawiam Ci tylko alternatywę i próbuje uwolnić od iluzji ;-)
    Będziesz mial przepustowść po WLAN rzędu 1-2Mb/s (czyli jak bedziesz kopiował z komputera na górze na dysk USB z routerem znajdujący się przy telewizorze piętro niżej po WLAN) i atuty Netgeara w postaci giga-lanu są w tym momencie bez znaczenia.

WLAN to totolotek. Poza tym, żeby wykorzystać zalety WLANn potrzebujesz dobrej karty.
    Na przykład coś takiego
    http://allegro.pl/listing.php/search?string=K...+-+USB+-+Belkin+N600&category=77966&country=1

Kosztuje 95 zł.

A za w503v trzeba (było) dać 90 zł
    http://allegro.pl/t-com-w503v-jak-fritz-box-7270-v1-netia-neo-i2628049121.html

czyli:
    - porządny repeater pasujący do bazy 7240,
    - wzmacniający sygnał (przez 2 ściany, tyle że z cegły)
    Panasonic/TX-P50G30E - Sieć domowa - komp, TV, dysk sieciowy.
    -z możliwością podłączenia do 4 urządzeń dodatkowo na górze poprzez LAN
    - że nie wspomne o telefonach VOIP na dole i górze bez konieczności ciągnięcia kabli

Czyli tak: FB7240 ~300 zł + w503v ~100zł = 400zł
    ALternatywa Netgear ~350zł + Belkin ~ 95 zł = 445zł

Jak myślicie, w jakie sytuacji będzie lepszy WLAN na górze? Jeżeli to jest demonizowanie...
    Czyta kalkulacja.

Oczywiście Twój wybór.