Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar na układzie LM8560 nie działa.

mczapski 26 Sep 2012 11:00 3573 5
 • #1
  mczapski
  Level 39  
  Po przeglądzie poruszanych zagadnień wydaje się, że to odpowiednie miejsce. Otóż posiadłem zegar (jakieś VST), który charakteryzuje się tym, że wyświetlacz świeci, dwukropek miga, funkcjonuje ustawianie godzin i minut nawet bez wyboru rodzaju ustawiania. Czyli ustawiony nie rusza do przodu. Oględziny elementów i pomiary napięć do niczego nie doprowadziły. Na zasadzie macania płytki udaje się wprowadzić go w działanie stopera z zakresem do 10 minut, następnie zeruje się i znów idzie do przodu. Z racji, że moje doświadczenia z takimi układami żadne zwracam się z pytaniem, czy są to oznaki uszkodzonego układu scalonego, czy innego elementu? Sprawa niby błaha, ale nurtuje mnie to zagadnienie.Aha. Mam wrażenie, że przyciski wybór timera, czy budzika nie robią na nim żadnego wrażenia.
 • #3
  mczapski
  Level 39  
  W sensie układy to tylko i wyłącznie LM8560. Do tego dołączony wyświetlacz i płytka z przyciskami ustawiania oraz przełącznik alarmu z głośnikiem piezo. Na płytce głównej oprócz układu kilka diod i oporników, czyli zasilanie, układ RC (50/60 Hz) i tranzystor chyba dla alarmu. Generalnie proste. Można rzecz, że zastosowanie aplikacji dokumentacyjnej układu. Tylko problem zmusić to działania zgodnie z oczekiwaniem i założeniami. W wyświetlaczu poprawnie działają wszystkie elementy. Napięcie na płytce rzędu 10,5 V. Na pierwszy rzut oka brak zimnych lutowań. Na swój użytek stan określam jako brak możliwości wyjścia z funkcji ustawiania a samo ustawianie jak wspomniałem bez konieczności użycia przycisków ustawiania.
  Chciałbym być dobrze zrozumiany. Napisałem, że zegar niby mógłby funkcjonować ponieważ cykle sekundowe są wydzielane i np może pracować w roli ułomnego stopera. Czyli impulsy zapewne ma. Data Shit posiadam. Inne schematy też można pozyskać. Tyle, że niewiele z nich mogę wywnioskować. Nie potrafię zmusić do pracy według założeń wytwórcy. I tutaj niezbędne doświadczenie, czyli znajomość przypadków i objawów. Niby kilka PLN na zakup układu można wydać, ale żeby z sensem.
 • #4
  Dusku
  Level 1  
  Zamieszczam schemat zmodyfikowanego zegara z układem LM 8560 wraz z własnym generatorem nie zależnym od częstotliwości sieci energetycznej ,,, może tutaj tkwi przyczyna niedziałania zegara ... brak częstotliwości taktowania z sieci

  Zegar na układzie LM8560 nie działa.
 • #5
  oj
  Level 42  
  Po włączeniu powinien migać wszystkimi cyframi (dwukropek się świeci) z częstotliwością 1Hz.

  Ustawianie w nich jest jednicześnie dwoma przyciskami:
  Przycisk TIME + przycisk HOUR > ustawianie godzin, cyfry idą do przodu z częstotliwością 2Hz
  Przycisk TIME + przycisk MIN > ustawianie minut, cyfry idą do przodu z częstotliwością 2Hz

  Po puszczeniu przycisków zegar zaświeca cyframi (dwukropek nie miga, się świeci) i samoczynnie startuje
 • #6
  mczapski
  Level 39  
  A więc odnośnie postu kolegi oj.
  Pierwszy punkt zgodny w całości.
  Ustawienie dokonuje się już bez udziału przycisku funkcyjnego (TIME lub ALARM).
  Przyciski funkcyjne nie są zwarte a ich zastosowanie zdaje się, że nie robi żadnego wrażenia na układzie (ale chyba one tylko mają podać sygnał na przyciski ustawiania).
  Po ustawieniu czasu na wyświetlaczu pozostaje na zawsze ten czas i miga dwukropek.
  Czyli jak już pisałem wygląda, że jest cały czas w stanie ustawiania.
  I tutaj jest problem, że nie wiem jak zmusić go do wyjścia oraz, czy jest to możliwe dla tego egzemplarza układu (czyli czy jest sprawny).
  Może jakimś wyjściem byłoby mierzenie napięć na nogach układu, ale przecież nota nic na ten temat, dokumentacji akurat tego wyrobu nie znajdę.
  Właściwie to temat stał się istotny po przeniesieniu sypialni do pomieszczenia gdzie nie ma żadnego zegara świecącego a ten z zielonym wyświetlaczem byłby dobry do stosowania, więc drążę.