Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega 8 - Atmega + 74hc595 nieprowidłowa komunikacja SPI

DOHC 26 Sep 2012 11:08 4491 6
IGE-XAO
 • #1
  DOHC
  Level 19  
  Witam

  Zacząłem niedawno przygodę z mikrokontrolerami, swoją naukę opieram na książce Mirosława Kardasia Mikrokontrolery AVR język C. Nie korzystam z płytki proponowanej przez autora, staram się budować układy do testów sam. Doszedłem właśnie do rozdziału o SPI i napotkałem problem z prawidłowym uruchomieniem tej transmisji. Rozdział ten jest dla mnie o tyle ważny że z transmisji SPI będą korzystać urządzenia których chęć zbudowania zmotywowała mnie do nauki programowania mikrokontorlerów.

  Do rzeczy. Atmega ma sterować układem 74HC595 w taki sposób abym mógł wykorzystać linijkę diodową jako wskaźnik. Wykorzystuje do tego Spi sprzętowe (z softowym też próbowałem ale efekty nie były lepsze). Układ teoretycznie odbiera poprzez linie MOSI bajt wysyłany z atmegi i po odebraniu ostatniego bitu ładuje go na wyjścia. Czyli jeśli w bajcie bit0 = 0 to na wyjściu z układu będzie 0.

  Poskładałem układ według tego schematu:
  Atmega 8 - Atmega + 74hc595 nieprowidłowa komunikacja SPI
  Napisałem taki program:

  Code: c
  Log in, to see the code


  Program ten powinien zapalać poszczególne diody co 2 sekundy. Jak działa układ przedstawia poniższy film:


  Układ obsługuje 8 diod od lewej. Czerwone diody to QH,QG itd... zielona to QA

  Co powoduje ten bałagan ? Dopowiem jeszcze że zdarza się że np od diody QA do diody QF diody zapalają się poprawnie i zaczyna wariować na końcu. Analizowałem kod wiele razy i wygląda na to że jest on napisany dobrze. Czy nieprawidłowe działanie układu może wynikać z zakłóceń ? Dodam jeszcze że całość jest zasilana ze starej ładowarki do tel. i zasilanie przy układzie 74HC595 nie jest w żaden sposób filtrowane. Podpowiecie mi gdzie szukać problemów ?

  pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #3
  DOHC
  Level 19  
  Witam

  Dziękuje za reakcje.
  Definicje wprowadziłem żeby program był dla mnie czytelniejszy podczas eksperymentów. Nie powinno to mieć chyba wpływu na działanie samego programu bo wg książki z której korzystam kompilator zastępuje słowa po #define ciągiem znaków który występuje po słowie. Co do sygnału wyzwalającego to jest to sygnał SS i jego narastanie przenosi zawartość magazynu na wyjścia. Program to zapewnia. Film zmieniłem na publiczny. Rzućcie okiem jak to jest zmontowane, popełniłem niezłego pająka i obawiam się że tu może leżeć problem.


  Pozdrawiam
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  DOHC
  Level 19  
  Witam

  Wrzuciłem Twoje funkcje do mojego kodu, całość skompilowałem ta:
  Code: c
  Log in, to see the code


  dodatkowo ustawiłem wszystkie porty w procku jako wyjścia żeby nic nie siało tą drogą. Nie dało to żadnego efektu układ na tym godzie pracuje tak :


  Co do mikrokontrolera to jest on uruchomiony na gotowej płytce kupionej z allegro i piny od ADC i wszystkie zasilające są podłączone. Są też kondensatory filtrujące zasilanie. (te kosteczki smd pomiędzy pinami vcc i gnd to chyba kondensatory) Więc procesor podłączony jest prawidłowo.
  Zdjęcia płytki mikrokontrolera
  Niewłaściwie dodane obrazki usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [Mirek Z.]

  To że diody świecą razem nie jest spowodowane żadnym błędem w lutowaniu. To sprawdziłem na początku.

  pozdrawiam
 • #7
  DOHC
  Level 19  
  Witam

  Udało mi się doprowadzić układ do porządku. Dorzuciłem kondensator 10uF na płytke przy 74hc595 i 100 nf przy samej nóżce zasilającej ale to nic nie zmieniło. Dopiero zmiana przewodów na ekranowane załatwiła sprawe. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.