Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips FW-C85 - Wieża Philips FW-C85 - brak dźwięku

Mc`sFrYcO 26 Wrz 2012 19:19 2532 8
  • #1 26 Wrz 2012 19:19
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    Mój problem polega na tym że w owej wieży w głośnikach słychać dźwięk przypominający brzęczenie, nie ma znaczenia z jakiego źródła ( no może na magnetofonie jest nieco głośniejszy), regulowanie głośności nie zmienia natężenia, jedynie ustawienie "VOL" na "0" całkowicie wycisza dźwięk, zmiana barwy dźwięku nie zmienia barwy "brzęczenia", a na dodatek analizator widma nic nie pokazuje przy działającym CD jak i innych źródłach, w słuchawkach dźwięku brak, na wyjściu liniowym również brzęczenie i dźwięku brak, stało się tak przyznaję z mojej winy zmieniałem kondensatory przy procesorze audio odpowiadające za barwę tonów wysokich, i nie wiem czy nie ubiłem go elektrostatycznie bo inaczej ciężko mi to wytłumaczyć, przy składaniu nie podpiąłem też jednej z mas do chassis i możliwe że dotknęła gdzieś do płyty zasilacza aczkolwiek od razu przy włączeniu słychać było brzęczenie i nic nie towarzyszyło temu.
    Pytanie moje brzmi czy możliwe jest ubicie w ten sposób procesora audio? (zmiana kondensatorów przy procesorze lub dotknięta gdzieś przez przypadek masa).
    Procesor audio to: TDA7437 czy orientuje się ktoś gdzie go można dostać i czy w razie niedostępności można coś "porzeźbić" z innym procesorem audio żeby polecenia przesyłane przez I2C odpowiadały tym dla TDA7437.
    Od razu piszę że zdaje sobie sprawę że to prze zemnie wieża się uszkodziła żeby darować sobie komentarze typu: "po co grzebałeś" itp.
    Zależy mi na naprawie bo sprzęcik jak na tego typu "pudło" ma naprawdę ładnego kopa i szkoda żeby nic z niego nie było.

załączam schemat wieży, dokumentacja procesora do odnalezienia w internecie.
    Pozdrawiam!

0 8
  • #2 26 Wrz 2012 19:38
    11111olo
    Poziom 43  

Może uszkodziłeś, może nie.
    Zaczął bym na początek od końcówki mocy. Czy napięcia wynoszą +-42V?
    Czy po odlutowaniu rezystorów lub kondensatorów niepodłączona końcówka brzęczy?
    Jeśli nie przydał by się szukacz sygnał audio i sprawdzenie dokąd sygnał z radia czy magnetofonu dochodzi.
    Jeśli przed procesorem audio są a za nim już nie to masz winowajcę - o ile napięcia są w porządku oraz nie ma zimnych lutów itp.

0
  • #3 26 Wrz 2012 21:47
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Dziękuję za odpowiedź, otóż tak:
    Końcówka mocy sprawna na 100% gdyż po odłączeniu przedwzmacniacza brzęczenie zanika i w głośnikach cisza ponadto napięcia wszystkie się zgadzają.
    Stawiam na procesor gdyż nawet po podpięciu się pod wyjście "Line Out" innym wzmacniaczem w jego głośnikach również słuchać to charakterystyczne brzęczenie przypominające zakłócenia na FM-ie. Sprawdzając zewnętrznym wzmacniaczem sygnał z CD jest czyli sygnał dochodzi do procesora i tyle. A więc jeśli to procesor to gdzie można taki kupić bo nigdzie nie mogę znaleźć, i jak należało by się z nim obchodzić podczas wymiany (posiadam hot-aira) aby go nie ubić elektrostatycznie jeśli to to.

0
  • #4 27 Wrz 2012 09:18
    11111olo
    Poziom 43  

Jeśli na pinach 41 i 42 jest 8,5V to wychodzi że procesor audio jest uszkodzony.
    Z zakupem w Polsce może być ciężko.

Może załóż temat na elektrodzie że chcesz kupić ten procesor. On był dość często stosowany w car audio więc masz dość duże szanse. Chyba że chcesz sciągnąć z zagranicy?

0
  • #5 27 Wrz 2012 14:36
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

No właśnie problem z tym że to napięcie nie wynosi 8,5V tylko 6,5V a ponadto dość bardzo grzeje się ten stabilizator na BC547 przy procesorze, myślałem że może tranzystor uszkodzony ale nie, a po sprawdzeniu wszystkie elementy stabilizatora są okej. No i wychodzi na to że coś za bardzo obciąża tą gałąź 8,5V z tego co widzę zasila ona procesor i jeden wzmacniacz operacyjny przy procesorze, postaram się odlutować po kolei piny od zasilania wzmacniacza operacyjnego i procesora i zobaczymy co "odciąży" stabilizator.

Dzięki za wskazanie gdzie ten TDA może jeszcze występować, jeśli się okaże że jest uszkodzony to zrobię jak piszesz.

0
  • #7 27 Wrz 2012 17:42
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Procesor się nie grzeje ani ten wzmacniacz operacyjny, postaram się zrobić jak pisałem czyli po odpinać nóżki zasilania poszczególnych elementów i zobaczymy jak wpłynie to na napięcie. Najgorsze w tym wszystkim jest to że w tym przedwzmacniaczu jak i ogólnie torze audio są z tego co zaobserwowałem ze 3 różne masy i nie wiadomo do końca względem której mierzyć napięcia a schemat też nie jest za czytelny.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Wrz 2012 17:52
    11111olo
    Poziom 43  

Nie patrzyłem szczegółowo ale na pewno jest więcej niż jedna masa. Jedna jest cyfrowa a druga analogowa i gdzieś powinny się łączyć. Możesz sprawdzić jaki jest opór między poszczególnymi masami - powinien być bliski zera.

0
  • #9 25 Sie 2013 20:28
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Winowajcą okazała się przecięta ścieżka masy, po za tym wszystko jest jak najbardziej ok, temat zamykam, dziękuję za sugestie i pomoc.
    Pozdrawiam

0