Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary elektryczne w firmie, w której się pracuje ??

doomelek 26 Wrz 2012 23:35 2994 15
  • #1 26 Wrz 2012 23:35
    doomelek
    Poziom 16  

Witam
    Pracuję w firmie, w której mam pod sobą głównie kotłownie gazowe. Zakres moich obowiązków jest szeroki ze względu właśnie na specyfikację kotłowni bo jest tam wszystkiego po trochu z każdej grupy: obsługa, konserwacja, naprawy, prace kontrolno - pomiarowe zarówno z grupy I, II, i III "E" (uprawnienia SEP - elektryczne oraz UE - energetyczne). Pytanie moje dotyczy pomiarów elektrycznych - czy mogę "sam" wykonywać pomiary elektryczne w obiektach, w których jakby jestem również konserwatorem ???

Gdzieś obiło mi się o uszy, że jeśli pracuję w danej firmie to nie mogę wykonywać jakby "sam sobie" pomiarów elektrycznych tylko musi takie pomiary wykonać osoba z zewnątrz - niby większa rzetelność pomiarów czyli mniejsze prawdopodobieństwo fałszowania wyników. Oczywiście nie dotyczy to osób pracujących na stanowiskach, na których mają w zakresie obowiązków tylko i wyłącznie pomiary elektryczne.

Niby jest na to jakiś paragraf i jeśli ktoś ma taką wiedzę to proszę o nakierowanie na ten paragraf :)

Mam jeszcze drugie pytanie a mianowicie czy na protokołach elektrycznych zawsze muszą być podpisane dwie osoby (jedna wystarczy z uprawnieniami "E" a druga z "D" - dozoru). Dostałem informację z "góry", że to i tak są pomiary wewnętrzne w firmie więc wystarczy, że tylko sam się podpiszę pod nimi ??

0 15
  • Pomocny post
    #2 27 Wrz 2012 01:00
    retrofood
    Moderator

Możesz sam.
    Może być 1 podpis.

0
  • #3 27 Wrz 2012 16:14
    kame2
    Poziom 11  

Może sam, ale żeby podpisać musi posiadać "D".

0
  • #4 27 Wrz 2012 21:53
    doomelek
    Poziom 16  

To że mogę wykonać pomiary to wiem, tylko właśnie chodzi o ważność protokołu pomiarowego tylko z moim podpisem. Normalnie to oczywiste, że potrzeba drugiego podpisu osoby z dozorem ale czy jest to zawsze wymagane czy są jakieś warunki, przy których wystarczy tylko jeden podpis osoby wykonującej pomiary i posiadającej jedynie "E" ???

0
  • #5 27 Wrz 2012 21:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Szkoda, że kolega na początku w pierwszym poście nie napisał o braku świadectwa kwalifikacji D z "pomiarami".

Niestety, możesz jedynie wykonać pomiary ale protokół nie będzie ważny dopóki ktoś z "D" go nie zatwierdzi. Podobne problemy były tysiące razy omawiane na forum.

0
  • #6 27 Wrz 2012 23:21
    doomelek
    Poziom 16  

Łukasz-O napisał:
    Szkoda, że kolega na początku w pierwszym poście nie napisał o braku świadectwa kwalifikacji D z "pomiarami"

W sumie to napisałem :):
    Cytat:
    obsługa, konserwacja, naprawy, prace kontrolno - pomiarowe zarówno z grupy I, II, i III "E"

Fakt, że było to trudne do wyłapania także piszę teraz tak żeby każdy wiedział, że posiadam świadectwa kwalifikacji tylko "E" oczywiście z pracami kontrolno-pomiarowymi.

I nie ma żadnych odstępstw od tego ??

Wiem, że było wielokrotnie poruszane ale dostałem informację z góry, że jeśli wykonuję pomiary w pomieszczeniach należących do zasobów firmy (są to kotłownie, do których osoby trzecie nie mają dostępu) to niby nie potrzeba podpisu osoby ze świadectwem kwalifikacji dozorowym. Mnie to jakoś nie przekonało dlatego wolę zapytać się tutaj na forum osób bardziej doświadczonych w tych sprawach bo chciałbym kierownictwu pokazać jakiś paragraf aby nie powiedzieli, że nie mam racji.

Zwracam honor. [Łukasz]

0
  • Pomocny post
    #7 27 Wrz 2012 23:28
    retrofood
    Moderator

doomelek napisał:
    Pytanie moje dotyczy pomiarów elektrycznych - czy mogę "sam" wykonywać pomiary elektryczne w obiektach, w których jakby jestem również konserwatorem ???

Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię. O jakie "obiekty" chodzi? Co masz na myśli? Jakie typy instalacji, urządzeń, zespołów urządzeń?

0
  • #8 28 Wrz 2012 07:18
    doomelek
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię. O jakie "obiekty" chodzi? Co masz na myśli? Jakie typy instalacji, urządzeń, zespołów urządzeń?

Już dwa razy pisałem o tym i także post wyżej można znaleźć tą informację:
    Cytat:
    ....pomieszczeniach należących do zasobów firmy (są to kotłownie, do których osoby trzecie nie mają dostępu)

a w kotłowniach oprócz standardowej instalacji zasilającej i oświetleniowej jest również kocioł do którego podłączone jest zasilanie, sterownik pogodowy kotła, oraz pompy cyrkulacyjne i zawory elektryczne na rurociągach.

Ale czy to ma jakieś znaczenie jakie są typy instalacji i urządzenia czy po prostu niezależnie od wszystkiego jest jedna zasada, że ważność protokołu jest wtedy kiedy widnieje na nim podpis osoby z dozorem ?

0
  • Pomocny post
    #9 28 Wrz 2012 07:51
    retrofood
    Moderator

doomelek napisał:

Ale czy to ma jakieś znaczenie jakie są typy instalacji i urządzenia czy po prostu niezależnie od wszystkiego jest jedna zasada, że ważność protokołu jest wtedy kiedy widnieje na nim podpis osoby z dozorem ?

Zasadą jest, czy chodzi o instalację elektryczną, którą obejmuje Art 62 prawa budowlanego, czy nie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663256.html

Zapoznaj się z całym rozdziałem 6 i spróbuj to przenieść na Twoją sytuację. Jeśli Twoja sytuacja wpisuje się w te paragrafy, to art. 62 pkt 5 wyraźnie mówi, że do kontroli instalacji elektrycznej niezbędne jest posiadanie kwalifikacji w zakresie dozoru.
    Natomiast do oceny instalacji samego kotła, uważam, że wystarczające jest posiadanie E. Oczywiście pomiary.

0
  • #10 28 Wrz 2012 10:09
    doomelek
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    Zasadą jest, czy chodzi o instalację elektryczną, którą obejmuje Art 62 prawa budowlanego, czy nie.

W tym artykule (ani w całym rozdziale 6) nie ma wyszczególnionego pomieszczenia zwanego kotłownią więc o ile nie ma jakiś innych rozporządzeń odnośnie kotłowni to można zaliczyć to pomieszczenie do "obiektu budowlanego".
    Jeśli tak to zgodnie z tym artykułem 62 powinno się:
    Cytat:
    ...co najmniej raz w roku sprawdzić stan techniczny ... instalacji gazowych oraz przewodów kominowych...
    Cytat:
    ... co najmniej raz na 5 lat ... przeprowadzić badanie instalacji elektrycznej ...

Co do samych kotłów jest zapis o:
    Cytat:
    ... sprawdzeniu stanu technicznego z uwzglednieniem efektywności energetycznej ... co najmniej raz na 4 lata ... kotłów opalanych gazem...

Co do kontroli stanu technicznego fakt punkt 5 mówi o tym:
    Cytat:
    Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronowych, gazowych... moga przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń...

Tylko czy "kontrola stanu technicznego" to jest równoznaczne z wykonaniem (zatwierdzeniem) protokołu pomiarowego ?

Doczytałem się również gdzieś na forum, że kotłownie jako pomieszczenia zagrożone wybuchem podlegają przepisom PPOŻ tylko czy te przepisy oprócz wyposażenia w sprzęt gaśniczy określają również czasookresy badań elektrycznych ?? (nie znalazłem wzmianki)

Znalazłem także informację o tym, że badanie zabezpieczeń ochrony od porażeń powinno robić się co roku a rezystancję izolacji co 5 lat....

Im więcej drążę temat tym więcej pytań :)

0
  • #11 28 Wrz 2012 10:46
    retrofood
    Moderator

Oczywiście, że nie będzie kotłowni jako takiej i chodzi tylko czy to jest budowla (obiekt budowlany). Twoja dedukcja jest prawidłowa.
    Mnie chodziło tylko o to, czy kotłownia stanowi wydzielone pomieszczenie w większym obiekcie, który i tak jest okresowo przeglądany.

A inne zastrzeżenia...
    To wszystko zależy od tego jaka to kotłownia, co jest paliwem i jakie skutki zużywanie tego paliwa pociąga. Tu będą różne okresy, ale to wszystko powinno być wyszczególnione w instrukcji eksploatacji.

Cytat:
    Tylko czy "kontrola stanu technicznego" to jest równoznaczne z wykonaniem (zatwierdzeniem) protokołu pomiarowego ?

Protokół pomiarowy jest niezbędnym elementem sprawdzenia stanu technicznego i sam nie może być uznany za sprawdzenie. Niezbędny jest również protokół z oględzin, wnioski itp. To wszystko znajduje się w normie PN-HD 60364-6:2008
    I kto by nie wykonywał pomiarów, to ich wynik musi być zatwierdzony przez osobę z kwalifikacjami D.

0
  • #12 28 Wrz 2012 11:24
    doomelek
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    ...czy kotłownia stanowi wydzielone pomieszczenie w większym obiekcie, który i tak jest okresowo przeglądany
    Tak praktycznie we wszystkich przypadkach kotłownie stanowią wydzielone pomieszczenie w większym obiekcie budowlanym. Nie wiem jak w całym budynku ale w samej kotłowni okresowe przeglądy robimy sami we własnym zakresie oprócz przeglądów kominiarskich.

Kotłownie opalane są gazem. Sądziłem, że są jakieś odgórne zalecenia dotyczące okresów przeglądów instalacji takich obiektów ale fakt, że należało najpierw przekopać dokumentacje techniczne. Niezwłocznie to zrobię bo lubię mieć u siebie "porządek" ze wszystkim :)
    ...
    retrofood napisał:
    To wszystko znajduje się w normie PN-HD 60364-6:2008
    Już ją mam i analizuję :)
    retrofood napisał:
    I kto by nie wykonywał pomiarów, to ich wynik musi być zatwierdzony przez osobę z kwalifikacjami D.
    I to jest bardzo ważne dla mnie stwierdzenie, które potwierdza moje przypuszczenie !!

0
  • #13 28 Wrz 2012 12:01
    retrofood
    Moderator

1. Jeżeli pomieszczenia kotłowni nie wchodzą do przeglądu całego obiektu, to oczywiste, że należy je potraktować całościowo i "podpadają" wtedy pod art 62.

2. "Odgórne" zalecenia to nic innego jak kategorie ZL. Robiłem kiedyś projekt i instalację elektryczną dla kotłowni gazowej, w ścisłej współpracy z serwisem producenta kotła i nie widzę tam żadnych czynników, które mogłyby wpływać na konieczność zwiększenie częstotliwości pomiarów w porównaniu z ustawowym. Tam nie ma kurzu, pyłu, ani niczego, co miałoby np. wpływ na osłabianie izolacji. Należy tylko nie dochodzić z przekrojami do granicy, ze względu na podwyższoną temperaturę. Czyli zarówno rezystancja izolacji, jak i ochrona przeciwporażeniowa co 5 lat. Tym bardziej, że obiekt podlega stałemu nadzorowi wykwalifikowanego personelu.
    Dokładnie sprawdzamy miejscowe połączenia wyrównawcze.

3. Ochronę ppoż pozostawiłbym kominiarzom.

0
  • #14 28 Wrz 2012 12:50
    doomelek
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    ... ze względu na podwyższoną temperaturę.
    Fakt, że miejscami występuje podwyższona temperatura jednak ogólna temperatura w pomieszczeniu ze względu na instalację nawiewno-wywiewną oraz izolację wszystkich możliwych elementów związanych z instalacją C.O. wcale nie jest wysoka. Nie jeden przekonał się, że w obecnych kotłowniach szczególnie w sezonie zimowym jest po prostu zimno :)

retrofood napisał:
    Tym bardziej, że obiekt podlega stałemu nadzorowi wykwalifikowanego personelu
    Z tego powodu wydaje mi się, że dużo większe zagrożenie porażeniem, jakimś wybuchem gazu lub zatruciem wystąpi w normalnym pomieszczeniu mieszkalnym obiektu budowlanego niż w pomieszczeniu zwanym kotłownią ze względu ten wykwalifikowany personel i zastosowane tam zabezpieczenia.

Oczywiście "życie" wszystkie teorie, normy i zalecenia skutecznie "testuje" ale to jest już temat na inny wątek :)

0
  • #15 28 Wrz 2012 13:20
    retrofood
    Moderator

Mam bardzo podobne spostrzeżenia z tej kotłowni, w której powstaniu brałem udział. I podobne wnioski. To jedno z najspokojniejszych, najczystszych i najbezpieczniejszych miejsc. Przy czym kotłownia o której mówię, dawała ciepło dla dość dużego biurowca. Miałem okazję przebywać tam kilka razy po pewnym okresie eksploatacji, nie mogli się jej nachwalić. Pełna automatyka, nawet początek i koniec sezonu grzewczego odbywał się bez ingerencji ludzkiej. Wystarczał kalendarz w połączeniu ze stacją pogodową.
    A system poboru powietrza i odprowadzania spalin wykluczał ich zmieszanie się z powietrzem wewnątrz pomieszczenia. Nawet gdyby zawiodły wszelkie czujniki i blokady, gaz nie miał szans wydostać się na pomieszczenie.

0
  • #16 15 Paź 2012 07:13
    doomelek
    Poziom 16  

W temacie już chyba zostało wszystko powiedziane tak więc czas go zamknąć :)
    Jako podsumowanie tego wątku przytoczę jeszcze raz słowa... :

retrofood napisał:

Dziękuję za pomoc a wszystkim szukającym proponuje zagłębiać się w:
    ustawę Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo budowlane - rozdział 6
    normę PN-HD 60364-6:2008

0