Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zafira A, 1.8 '03 - Tylna, prawa szyba przełącznik od kierowcy jej nie podnosi

27 Wrz 2012 11:34 8694 10
 • Poziom 11  
  Witam,
  mam problem ze sterowaniem prawej tylnej szyby. Auto to Opel Zafira A z 2003 roku, silnik 1.8 benzyna.
  Trzy pozostałe szyby działają normalnie tzn z ich sterowań w drzwiach i z głównego sterowania od kierowcy. Natomiast tylna, prawa szyba działa tylko z przełącznika na tych drzwiach, natomiast od kierowcy można tylko ją opuścić w dół, a podnieść już nie...

  Pierwszy pomysł: uszkodzony przełącznik w drzwiach kierowcy.
  Wyciągnałem, rozebrałem, wyczyściłem, na stół - miernik w łapę, odnalazłem wszystkie piny, poznałem budowę, przełącznik działa normalnie, więc to nie to. Ups.

  Drugi pomysł: uszkodzone przewody - gdzieś po drodze...
  Odłączyłem wtyczkę (tą dużą czarną przy przewodach w drzwiach w gumie) przedzwoniłem miernikiem - działa. Ups.

  Więc rozbebeszyłem próg i okolice, odnalazłem wiązkę wchodzącą do auta (to ta wiązka w gumie), wbiłem szpilkę w przewód od strony auta; miernik w łapę i guzik. działa. Ups.

  Odszukałem przewód w wiązce idącej w progu; najdalej udało mi się w okolicach końca fotelu kierowcy i przedzwoniłem od tego miejsca do przełącznika w drzwiach - działa jest obwód ups.

  I tu kończą mi się pomysły. Używając przełącznika w drzwiach pasażera działa ładnie w dwie strony (ten przełącznik też przeczyściłem kontaktem na wszelki wypadek) Natomiast od kierowcy mogę tylko opuścić szybę a podnieść już nie.

  Bezpieczniki ok, kable do tego miejsca gdzie udało mi się dojść też, silnik działa, mechanika szyby ok. Nawet robiłem restart z zapamiętywaniem położenia szyby ale niestety nic to nie dało bo w górę dalej nie idzie z przełącznika kierowcy. Czary?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 33  
  Wygląda to na uszkodzony przełacznik w drzwiach kierowcy , sprawdz czy wychodzi z niego sygnał ,jesli tak to wiązka do drzwi uwalona Zafira A, 1.8 '03 - Tylna, prawa szyba przełącznik od kierowcy jej nie podnosi
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 11  
  Wiem, że najczęściej leci przełącznik w drzwiach lub wiązka, ale obydwa te elementy sprawdziłem i są dobre. W przełączniku jest napięcie, wszystkie diody świecą, wszystkie mikrostyki działają, podaje sygnał na wszystkie piny.

  Wiązka w drzwiach od przełącznika do gniazda w drzwiach - sprawdzona i jest ok, przewód z grubą wtyczką (ten w gumie) sprawdzony aż do wiązki która idzie koło fotela kierowcy i też wszystko ok.
 • Poziom 42  
  No to mamy cud .
  Na tej wtyczce , gdy naciśniesz odpowiednio przełącznik kierowcy , też masz napięcie /sprawdzaj żarówka , nie woltomierzem/.
 • Poziom 11  
  Nie napisałem, że sprawdzam woltomierzem... Używam funkcji sprawdzania obwodów w multimetrze i wszystkie sprawdzone kable nie są przerwane; jak również nie ma między nimi przebicia.

  Sprawdzę jeszcze raz przełącznik (tym razem z obciążeniem) bo kiedyś spotkałem się w fordzie z przełącznikiem, który na mierniku zamykał obwód a pod większym obciążeniem nie.
 • Poziom 2  
  Wiem że temat stary ale mam pytanie. Czy usterka została usunięta i co było powodem, bo sprawdziłem przełącznik w drzwiach kierowcy i wiązkę - niby OK - a problem jak był tak jest nadal :-/
 • Poziom 11  
  Witaj w klubie... Niestety nie. Dalej jest jak było, wielu speców i ja rozłożyliśmy ręce.
  Rozkopałem pół auta, były sprzwdzane przewody, złącza, przyciski podmieniane. Niby wszystko OK tylko, że nie działa :)
  Klątwa chyba :D
 • Poziom 2  
  A podpowiesz może gdzie znajduje się moduł sterowania szyb w Zafirze A 2003r.?
 • Poziom 39  
  Napiszę wam tylko tyle, multimetr nie nadaje się do tego typu pomiarów, nawet mając funkcje testu obwodu, jak napisano wyżej, układ ten należy sprawdzać obciążeniem, min 10 W.
 • Poziom 11  
  Witam
  W Zafirze A przełączniki sterowania szyb w drzwiach tylnych i pasażera są równolegle połączone z przełącznikami w drzwiach kierowcy.
  Jeżeli możemy sterować szybami za pomocą przełącznika w danych drzwiach a nie możemy sterować z poziomu drzwi kierowcy możemy w prosty sposób zbadać gdzie jest przyczyna.
  Podłączając +12V w odpowiednie piny kostki przełącznika szyb w drzwiach kierowcy możemy sprawdzić czy sygnał sterujący z drzwi kierowcy dochodzi do odpowiednich drzwi.

  1. włączamy zapłon
  2. odpinamy kostkę z przełącznika szyb w drzwiach kierowcy
  3. podłączamy kabelek jednym końcem pod pin z kabelkiem CZERWONYM
  4. drugi koniec kabelka będziemy dotykać do pinów rozpisanych poniżej i sprawdzać czy odpowiednie szyby reagują
  5. SZARO-ŻÓŁTY i NIEBIESKO-ŻÓŁTY odpowiedzialne za opuszczanie i podnoszenie szyby kierowcy
  6. SZARO-ZIELONY i NIEBIESKO-CZERWONY szyba pasażera
  7. SZARO-CZERWONY i NIEBIESKO-ZIELONY szyba tylna lewa
  8. SZARO-BIAŁY i NIEBIESKO-BIAŁY szyba tylna prawa

  Jeżeli jakaś funkcja przy tym testowaniu w którychś drzwiach nie działa oznacza to, że przewód jest nie drożny.
  Jeżeli podczas tego testu wszystkie szyby reagują a po podłączeniu przełącznika któraś szyba nadal nie działa oznacza to, że uszkodzony jest przełącznik.

  Powodzenia :)
 • Poziom 17  
  Czy ktoś z Was uporał się z tym problemem? Czy regułą jest padanie przełącznika w drzwiach kierowcy,czy może lecą generalnie przewody?
  Ja skłaniam się bardziej ku przewodom. Kleiłem już przewody w prawym tyle pod gumową osłoną, gdyż w ogóle nie działała szyba.
  Dziś rok od tamtej usterki, zauważyłem podobnie jak autor tematu, że otwarta tylna szyba z przełącznika kierowcy nie zamyka się z tego przełącznika. Zamyka się natomiast z przełącznika tylnych drzwi.
  Próbowaliście wpuszczać kontakt w przełącznik bez jego wyciągania?