Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor - NEC vt46 i OSRAM POWERSTAR 70W RX7s

27 Wrz 2012 16:27 3309 3
  • Poziom 13  
    Witam. Chciałbym się poradzić Was na temat projektora w temacie. No i oczywiście podzielić spostrzeżeniami na jego temat. Jest to NEC vt46 i eksperymenty z lampą OSRAM POWERSTAR 70W RX7s.

A więc sytuacja wygląda następująco. Projektor nie działa. Włącza się, wentylatorek poszumi – mrugają diodki i nic dalej się nie dzieje. Widać, ze lampa już dożyła swego. Następnie posiłkując się lekturą forum wyczytałem, ze jest to projektor LCD. Po dalszej lekturze skombinowałem żarówkę metalohalogenkową i podłączyłem na zewnątrz urządzenia „na krótko”. Zwarłem zabezpieczenie od klapki i uruchomiłem projektor. Eksperyment pokazał mi tyle, że urządzenie się włączyło, wentylator również, lampa zaświeciła się i diody na obudowie świecą tak, jakby założona była oryginalna lampa. Wszystko pracowało najpierw piętnaście minut – tyle, że nagle zaczęło coś niezbyt ładnie pachnieć. Okazało się, ze z lampy jakiś mały smrodek się uniósł. Tak, jakby się przypaliła, ale od zewnątrz. Obrażeń żadnych na niej nie stwierdziłem. Po wybadaniu, czy coś w projektorze się nie przypaliło (organoleptycznie sprawdziłem) włączyłem go ponownie. I znowu – szybki start, żarówka rozświetliła się i tak zostawiłem na około jedną godzinę. Znowu wyłączenie projektora – prawidłowe, tzn. wyłącz i wyłącz – pracuje chwilę wentylator i cisza. Za kilka minut ponowne włączenie i tak działał przez następne trzy godziny, może więcej. Żadnych błędów itp.

Moje pytania brzmią. Czy zamiennie mogę w tym urządzeniu zastosować właśnie taki rodzaj światła jak owa żarówka metalohalogenkowa? Następnie czy będę musiał kombinować coś w elektronice, aby to działało poprawnie (zmiany zasilania, tj. zmniejszenia mocy, jakieś kombinowanie z czujnikami światła lub podobne…)? Dalej gabaryty i moc źródła światła. Jak poczytałem to muszę zmieścić palnik w obudowie lampy i odpowiednio ustawić aby jak najwięcej światła z niego uzyskać? Jak znaleźć odpowiednio gabarytowo i odpowiednio mocną (bo tu jak napisałem 70W działało przez kilka godzin i dalej działa – nic się nie wypala, jak w przypadku palników HID) żarówkę metalohalogenkową? Dużo pytań… Na razie tyle, co mi się nasunęło na myśl… Proszę o jakieś porady i instrukcje. Zamieszczam zdjęcia posiadanych sprzętów.

Że jeszcze napomnę, że żarówki metalohalogenkowe są całkiem drogie. Ta testowana to około 90zł w hipermarkecie budowlanym...

Jeszcze jedno spostrzeżenie - cały żarnik jest w obudowie szklanej, która ma delikatnie niebieskawy kolor a na opakowaniu jest napisane - UV FILTER. To mam rozumieć, ze w niej właśnie zawarte są filtry? Jeżeli żarnik byłby zamontowany bez owego filtra to czy jakoś mogło by to zaszkodzić projektorowi - ewentualnie zdrowiu?

• Poziom 17  
    Kolego Thakma z tego co pamiętam ten NEC ma lampę 160W NSH czyli DC natomiast ten metalohalogen jest AC. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Pomimo, iż temat już stary i nic nikt nie wniósł do niego pożytecznego - ja dołożę. Mianowicie. Palnik xenonowy, HID - taki zwykły startuje. Włącza się. Ale nie poświeci dłużej niż minuta. :) Za słaby na przetwornicę. Po prostu spalił się.
  • Poziom 7  
    Może i temat stary ale sam też ostatnio kilka razy widziałem ludzi z tym eksperymentujących. Byłoby dużo prościej gdyby wystarczyło dobrać odpowiednią moc i zwyczajnie podmienić sam palnik zamiast kombinować z xenonami, zmieniać coś w balastach itp. U mnie siedzi lampa 250W 3600 ANSI lumen i jakoś nie wydaje mi się żeby nawet 100W xenon zaświecił mi tam równie jasno ale ja się nie znam :)

Te filtry UV to właśnie ten niebieskawy kolorek na palniku i w teorii ma za zadanie chronić plastikowy zazwyczaj klosz w lampie jak i odbłyśnik przed zmatowieniem, ze zdrowiem to raczej niewiele ma wspólnego.

Dodano po 20 [minuty]:

A poza tym te 70 złociszy wydaje się atrakcyjną ceną za nową lampe w porównaniu do niemal 1000zł które za chwilę będę musiał wyrwać z kieszeni na nową bo starej zostało 13h życia a tanich zamienników brak :(