Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp LC-30HV4E - Uszkodzony zasilacz

konti 27 Wrz 2012 16:38 2583 0
 • #1 27 Wrz 2012 16:38
  konti
  Poziom 27  

  Witam posiadam telewizor marki Sharp LC-30HV4E. W części panela LCD uszkodzony jest zasilacz. Napięcia 6V i 13 są . Brakuje natomiast napięcia 10 V do zasilania inwerterów świetlówek . Ponieważ bloki 10V i 13V są wręcz identyczne sprawdziłem blok 10 V względem 13 . Wszystkie elementy sprawne. Trafa nie mają przerw i zwarć . Jednak zasilacz nie uruchamia układu świetlówek . Telewizor uruchamia się jedynie w trybie serwisowym , dioda zmienia kolor z czerwonego na zielony . Wentylator zakręci i telewizor przechodzi w stan uśpienia , a na diodach D21 i D22 brak napięcia. Niby wszystko jest sprawne , jednak nie uruchamia 10V . Zwarcia na inwerterach nie ma bezpieczniki całe . Transoptory PC2 sprawdzone . Mam schemat . Wiem że usterka w tym tv to jakaś wina fabryczna , że akurat te napięcia ulegają uszkodzeniu . Zawsze idzie to w parze , tak jak czytałem w innych tematach . Jednak tutaj jest inaczej . Może ktoś spotkał się z takim uszkodzeniem . Pozdrawiam

  Edit:
  Przetwornica 10V uruchomiła się automatycznie . Wyczytałem w SM coś takiego :
  Reset licznika błędów lamp . Gdy błąd lamp powtórzy się 5 razy to procesor IC2203 odłącza zasilanie lamp . Zastanawiające jest czy te 10 V powinno być obecne na zasilaczu cały czas . Wychodzi ze schematu , że powinno być obecne non stop , a wyłączanie świetlówek odbywa się po przekazaniu sygnału do inwerterów . Może ktoś to potwierdzić ? Chciałem jeszcze dodać, że telewizor uruchamiał się w trybie serwisowym, ale bez podświetlenia po czym się wyłączał.
  Tranzystory Q5,Q6 sprawne

  Poniżej zamieszczam część schematu z tego telewizora jest to zasilacz, żeby nie trzeba było ściągać całej instrukcji serwisowej.

  Sharp LC-30HV4E - Uszkodzony zasilacz Sharp LC-30HV4E - Uszkodzony zasilacz  Witam ponownie , udało się znaleźć usterkę . Uszkodzona była przelotka w laminacie od strony pierwotnej zasilacza. Co tłumaczy, że elementy w szynie 10V były sprawne. Głupie poprawienie lutu załatwiło sprawę . Przyczyna błaha , ale szukania co nie miara . No, ale cóż tak bywa . :) Temat zamykam .

  -1 0