Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rozmiar obudowy do głośnika GND-30-100-8-SC z końcówką mocy 150 W?

27 Sty 2005 16:38 1026 6
  • Poziom 12  
    Tak jak powyżej potzrebuje wymiary obudowy do subwoofera. Mianowicie interesuje mnei obudowa 50 litrów, która się ładnei prezentuje. W tym ma siedziec głośnik GND-30-100-8-SC dotego końcówka mocy 150W dokładnie ta http://www.elektroda.net/audio/tda7294/. MA tam jeszcze być wsadzony toroid na 180W i wygłuszenie. Jaką obudowe polecacie?? Chodzi mi konkretne o wymiary. Z góry dzięki i Pozdrawiam Paweł

Dodano po 14 [minuty]:

A i własnei dodam że obudowa ma mieć b-r i co sie tego tyczy jaka średnica b-r ma byc do głośnika 30cm ????

Sorki za takie pytania ale jestem początkujący i liczę na wyrozumiałość forumowiczów i na waszą pomoc. Dzięki i Pozdrówka
  • Poziom 13  
    rozmiar BR do glosnika 30cm powinien byc ok 13-15 cm srednicy. dlugosc obliczasz w jakims programie (np WinISD) a wymiary obudowy powinny byc takie zeby zaden z bokow nie mial takich samych wymiarow (pomijajac te przeciwlegle) najlepiej przednia lub tylna scianke pochylic pod jakims katem...to zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych rezonansow i fali stojacej.

porawiam tu swoj post bo nie wzialem pod uwage parametrow glosnika...faktycznie ten moze nie nadawac sie do BR ale w przypadku glosnika o parametrach pozwalajacych na BR robi sie to tak jak powyzej
  • Poziom 43  
    Dankos troche nie tak...

Nie potrzeba w takim przypadku końcówki 150W bo bedzie grała jak 90Watowa końcówka ale na pewno lepiej niż jeden pojedyńczy modół 7294. Wada jest niemożność kategoryczna grania na 4 Ohmach.

Słuchaj musisz jeszcze dużo poczytać. To ile ma obudowa i czy ma byc BR i jaki to tylko kwestia parametrów głośnika i obudowy. Przede wszystkim częstotliwość rezonansowa i wielkosć obudowy. Im większa obudowa zastosowana, tym zmniejsza się potrzebna długość.... ale:

Ten głośnik nie nadaje się do BR i tyle, jego EBP jest za małe co nie znaczy, że bedzie gorzej grał niż głośnik podobnej klasy tyle że w BR.

po za tym obudowa 50 litrów zamknieta bedzie dobra.

Parametry i jakość głośnika przeczą obudowie wentylowanej chyba, że chcesz poważnie osłabić głośnik i spowolnić wydobywujący się bas. Tak można pokombinowac z droższym głośnikiem.

Jakiego byś tunelu BR o danym rezonansie nie zastosował do tego głośnika nie bedzie zadowalajaco.

Zresztą zobacz sam jak ten głosnik się zachowuje w BR w symulacji programu WinISd. Jedyną jego zaleta jest dość duża średnica.

Z innych rzeczy to można popróbowac zwiększyć obudowe maks to 70-75 litrów zmniejszy się skutecznosć, a głośnik ciutke niżej zejdzie.
  • Poziom 12  
    Aha czyli radzicie raczej bez B-R. Pozatym to ma słuzyć w pokoju 16m2 i myślalem ze głośnik wystarczy, a teraz sie okazuje że zły :/. Chciałem to wszystko postawić w kącie pokoju z bass reflexem skierowanym w tył lub w dół, ale z tego co czytam bass reflex sie nei spisze. Co z końcówką będzie pasować do tego głosnika. Jeśli znacie jakąś tańszą końcówe która się lepiej sprawdzi to poprosze o propozycje. I tak sam będe składał końcówke. Zaierzam też filtr dolnoprzepustowy zastosować. Czy jakoś tak sie to nazywa. Nic prosze o pomoc bo raczje w weekend się zabieram za budowę. Dzięki i pozdrowionka
  • Poziom 43  
    Jakieś 2 dB zyskasz kosztem charakterstyki i podbicia w skrzyni 50 litrów...
  • Poziom 18  
    Proponuję przejżeć forum.
  • Poziom 12  
    Witam po dość długiej przerwie
    Co do obudowy i głosnika to bardzo długo sie zastanawiaęłm cyz to wsyztko skąłdac. Ostatnio dopiero mi się zachciało i poskąłdałem do kupy. teraz jeszcze mam kilka pytań. Obudowa mi wyszła 64 litry w środku. I robić ten bass reflex czy nei robić ? bo teraz mi zostało tylko obic tego subika i będiz eok jeszcze musze gore wkręcić. 2 pytanie to czy z dwóch zwrotnic pochodzących od altusów 75 chyba coś takeigo dąło by rade zrobic jakiś filtr dla tego subika ? Jesli tak to jak i co połączyć zeby byo dobrze ? dziękuje za odpowiedzi z góry. co do głośnika to nadal jest ten sam STX 30cm 100Watt i 8 ohm. Udąło mi sie to jakoś poskąłdać do kupy obudowa jest dość pożądnie wykonana powkręcana na klej i dodatkowo uszczelniona silikonem. teraz tylko brakuje zwrotnicy i obicia. czekam na odpowiedzi

Szczerze móiąc naczytałem się troche elektrody o tych zwrotnicach i najlepiej jest sobei samemu zaprojektowac na to wychodzi. Ale co ja będe tu dużo móił nei mam o tym zielonego pojęcia i licze na waszą pomoc w tym temacie bo chciałbym w miare szybko juz tego suba doprowadzić do stanu używalności

Dzięki i Pozdrawiam
    Paweł