Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Darowizna samochodu przed rejestracją

dawinet 27 Wrz 2012 19:40 5550 12
  • #1 27 Wrz 2012 19:40
    dawinet
    Poziom 10  

Witam,

Kupiłem samochód z komisu faktura itp na mnie, mam poniżej 25lat wiec mam zwyżkę
    czy mogę w darowiźnie oddać samochód dla ojca aby mieć zniżki na OC ?

Dodam że samochód nie jest jeszcze przerejestrowany i czy po darowiźnie zniezki będą obowiązywać jeszcze od tego roku (OC do listopada) ?

Proszę o rady

0 12
  • #2 27 Wrz 2012 19:49
    1861421
    Usunięty  
  • #3 27 Wrz 2012 19:51
    dawinet
    Poziom 10  

samochod jest wart jakies 2000zł wiec raczej mnie to nie dotyczy.. ?

0
  • #4 27 Wrz 2012 21:04
    kamil907
    Poziom 28  

W przypadku najbliższej rodziny nie są naliczane żadne podatki z tytułu tego typu darowizny. Przekaż 50% wartości pojazdu na ojca, wtedy będziecie współwłaścicielami dzięki czemu OC będzie zdecydowanie tańsze.

0
  • #5 30 Wrz 2012 21:47
    cichy117
    Poziom 12  

Można tak zrobić. W przypadku najbliższej rodziny można bez opodatkowania zrobić darowiznę raz na 5 lat. Zniżki nie będą liczyły się na dany rok tylko po 10% na każde pełne 12 miesięcy bezszkodowego ubezpieczenia, czyli dostaniesz 10% na swoje konto w listopadzie 2013 a 60% po 6 latach

0
  • Pomocny post
    #6 30 Wrz 2012 22:40
    kierbedz4
    Poziom 33  

W umowie kupna -sprzedaży powinny być naniesione ojca dane personalne oraz numer dowodu osobistego pesel oraz nip oraz Twoje dane personalne jako współwłaściciela .Na tej podstawie Wydział Komunikacji dopisze do dowodu rejestracyjnego Ciebie jako współwłaściciela. Podatek od wzbogacenia bo przecież nabyłeś furę za całe 2 tysiące złotych opłacisz w wysokości około 30 zł.W moim przypadku gdy samochód jest moją własnością żeby przewłaszczyć 50% na rzecz mojego syna w Wydziale Komunikacji pobrałem druk i po wypełnieniu wniosłem opłatę w wysokości 50 zł W wydziale komunikacji należy się w celu przewłaszczenia pojazdu stawić dwie osoby właściciel i przewłaszczony z dowodami osobistymi.W umowie kupna ojciec powinien występować jako właściciel nowo zakupionego samochodu natomiast Ty jako współwłaściel.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Paź 2012 00:33
    helix deep blue
    Poziom 12  

Dokładnie tak.Może stawić się tylko jedna osoba ale musi mieć pisemne upoważnienie współwłaściciela na druku ,który jest do pobrania w urzędzie.Pamiętaj-Ty jako współwłaściciel ojciec jako właściciel wtedy idą zniżki na ojca.

0
  • #8 01 Paź 2012 15:17
    kamil907
    Poziom 28  

Nie prawda.. Kilka razy przerabiałem już takie rozwiązanie, że właścicielem jest osoba bez zniżek, a współwłaścicielem ktoś kto ma 60% i zawsze to przechodzi u ubezpieczyciela. Ubezpieczenie jest wtedy naliczane według zniżek współwłaściciela (60%), a jedynie doliczane jest 10% zwyżki w przypadku gdy właściciel ma mniej niż 25 lat.
    Dane współwłaściciela nie muszą być też naniesione na umowę, wystarczy razem z umową dołączyć przy rejestracji papier z urzędu skarbowgo potwierdzający przeniesienie połowy wartości na współwłaściciela. Tak jak pisałem wcześniej nie ma z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

0
  • #9 01 Paź 2012 18:48
    dawinet
    Poziom 10  

Pogubiłem się już trochę... mam tylko fakturę VAT z komisu i umowę z poprzedniego właśniciela (była zawierana wczesniej z komisem) nie mam żadnej umowy kupna sprzedarzy..

A więc czy wystarczy umowa darowizny pojazdu którą dołączyłem poniżej ?

0
  • Pomocny post
    #10 01 Paź 2012 20:20
    cichy117
    Poziom 12  

Wystarczy umowa darowizny i do US. Dopiero Potem do wydziału komunikacji. Tak jak napisał kamil907, twój ojciec może być tylko współwłaścicielem, a jeżeli agent u którego chcesz zawrzeć ubezpieczenie twierdzi inaczej to zmień agenta. Nie prawdą jest natomiast że doliczają akurat 10% za wiek poniżej 25 lat. To zależy od firmy. Niektóre liczą nawet 60% i to do 27. Nie wiem jak teraz ale kiedyś np. w Axie było tak że nie było zwyżek za wiek a jedynie za krótki okres posiadania prawa jazdy (nie wiem jaki). Tak aby trochę zamieszać to dopiszę że ja na przykład czerpałem zniżki od osoby która nie była wcale w dowodzie i to wszystko oczywiście 100% legal

0
  • #11 01 Paź 2012 20:54
    dawinet
    Poziom 10  

A czy muszę iść do urzędu skarbowego skoro mam fakturę VAT z komisu oraz darowizna (samochod) jest warty poniżej 2tys zł a darowizna jest na najbliższą rodzinę (ojca) słyszałem że w takim przypadku do 9tyś zł nie jest odprowadzany podatek.. ?

0
  • Pomocny post
    #12 01 Paź 2012 20:57
    kamil907
    Poziom 28  

Podatek nie jest odprowadzany ale darowizny musisz dokonać oficjalnie w urzędzie skarbowym. Wszystko musi być na piśmie.

0
  • #13 01 Paź 2012 21:04
    dawinet
    Poziom 10  

Aha ok, dzięki za pomoc

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo