Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do odbioru radia z 37 km

maxxx17 27 Wrz 2012 20:19 4860 13
  • #1 27 Wrz 2012 20:19
    maxxx17
    Poziom 7  

Witam. Mam pytanie dotyczące odbioru radia w dobrej jakości. Posiadam stary tuner, ale mam nadzieję, że będzie wystarczający aby uzyskać dobry odbiór. Jak na razie odbieram tylko te najsilniejsze stacje.

Do nadajnika mam 37 kilometrów i z dźwiękiem stereo oraz RDS'em dobrze odbiera większość popularnych stacji. Jako antenę służy mi kawałek kabla.

Zależy mi głównie na odbiorze Radia Eska o sile 0,5 kW, pol. V w jakości stereo. Myślę, że siła nie jest najgorsza szczególnie, że jeśli urządzenia elektryczne typu komputer są wyłączone radio odbiera w czystym monofonicznym dźwięku bez żadnego szumu. Na antenie telewizyjnej radio odbierało dużo gorzej.

Jaką instalację antenową dobrać aby usłyszeć to radio w jakości stereo? Odległość 37 kilometrów od nadajnika, który nadaje to radio z siłą 0,5 kW.

Czy wystarczy prosty dipol, czy zewnętrzna antena kierunkowa na pasmo UKF FM skierowana na nadajnik? Może jest możliwość złapania tego sygnału obecnie posiadaną anteną? (wątpię)

0 13
  • Pomocny post
    #2 27 Wrz 2012 20:35
    ankowalik
    Poziom 24  

Jednak najlepsza będzie zewnętrzna 2 albo 3 elementowa.
    Dobra antena zewnętrzna spowoduje, że radio będzie znacznie mniej wrażliwe na zakłócenia od zasilaczy impulsowych i innych tzw. śmieci.
    pozdrawiam
    andre

0
  • Pomocny post
    #3 27 Wrz 2012 20:49
    fidotp
    Poziom 23  

Może Taka zdała by egzamin.
    Jeśli z symetryzatorem będzie kiepski odbiór to wtedy spróbować ze słabym wzmacniaczem.

0
  • #4 27 Wrz 2012 22:53
    maxxx17
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedzi, wypróbuję kilkuelementową antenę zewnętrzną i sprawdzę jak to będzie wyglądać. Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Paź 2012 19:14
    szerloc1
    Poziom 18  

Antenę yagi nie jest łatwo zamatować poprawie w polaryzacji V a jak ja dasz w polaryzacji H to nie odbierzesz stacji..... lepiej zrobić coś łatwego i samemu antena typy GP http://sq9ldr.w.interia.pl/gify/gp.gif lub otwarty dipol https://obrazki.elektroda.pl/53_1273126907.jpg

To są tylko przykłady tych anten - trzeba odpowiednio olniczyc ich długość, to jest banalnie proste.

0
  • #7 14 Paź 2012 12:08
    maxxx17
    Poziom 7  

Myślałem nad tym i stwierdziłem, że odpuszczę sobie antenę typu yagi gdyż właśnie nijak byłoby nią złapać sygnał w polaryzacji pionowej. Mógłbym użyć proponowanego najprostszego dipola otwartego ale myślałem nad czymś jeszcze prostszym, skutecznym. Co można powiedzieć o tym wynalazku?

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_A0228.htm

Wydaje się być dobra i jest do polaryzacji pionowej co ciężko było znaleźć. Tradycyjna półfalowa antena i widzę, że jest jeszcze wersja ze wzmacniaczem 20 dB ale jednak to i tak raczej by nic więcej nie przyniosło. Słyszałem też pare dobrych opinii na temat tej anteny, czy byłaby ona dobrym wyborem gdyby ją dobrze umiejscowić na zewnątrz? (ma około 1,68 metra)

0
  • Pomocny post
    #8 14 Paź 2012 13:22
    _cheetah_
    Poziom 37  

maxxx17 napisał:
    Myślałem nad tym i stwierdziłem, że odpuszczę sobie antenę typu yagi gdyż właśnie nijak byłoby nią złapać sygnał w polaryzacji pionowej.
    Żartujesz :D

Do masztu mocujesz poziomą porzeczkę (wysięgnik), a do niej mocujesz dipol pionowo i już masz odbiór w V.Chodzi o to, aby antena pracująca w polaryzacji V była oddalona od masztu antenowego, tak przynajmniej z metr.

A to co - pies czy antena Yagi do odbioru w pol. V... :D (za krótki wysięgnik boczny, ale to już detal).

maxxx17 napisał:
    Wydaje się być dobra i jest do polaryzacji pionowej co ciężko było znaleźć.
    Jest OK i łatwa w montażu, ale do tak dalekiego odbioru jednak stawiałbym na dipol.

Oczywiście - odległość od masztu też musi być zachowana.

maxxx17 napisał:
    że jest jeszcze wersja ze wzmacniaczem 20 dB ale jednak to i tak raczej by nic więcej nie przyniosło.
    Nie ma już tej wersji w sprzedaży. Ale do dowolnej anteny można dodać wzmacniacz liniowy (przykład). Czasami wzmacniacz potrafi znacznie podnieść jakość odbioru. Oczywiście, zawsze lepiej na początek dać antenę o jak największym zysku - np. taką

maxxx17 napisał:
    Słyszałem też pare dobrych opinii na temat tej anteny, czy byłaby ona dobrym wyborem gdyby ją dobrze umiejscowić na zewnątrz? (ma około 1,68 metra)
    Każda antena powinna być na zewnątrz. Oczywiście, przy sprzyjających warunkach może się udać odebrać również z anten wewnątrz pomieszczeń, ale to już zależy tylko i wyłącznie od konkretnej lokalizacji.

0
  • #9 14 Paź 2012 22:21
    maxxx17
    Poziom 7  

_cheetah_ napisał:
    Nie ma już tej wersji w sprzedaży.

Sprawdzałem listę anten radiowych na pasmo UKF FM i widzę, że wciąż jest tam wspomniana antena. (ze wzmacniaczem 20 dB)

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_ze_wzmacniaczem_20_db_A0229.htm

Biorąc pod uwagę zysk zauważyłem, że wersja ze wzmacniaczem sięga nawet właśnie do 20 dB. Porównując do wymienionej wcześniej 3-elementowej Yagi, która ma zysk ok. 5 dB zakładam, że lepszy zysk byłby właśnie z anteny SV Total ze wzmacniaczem? Wspomnę, że antena zamontowana będzie ok. 7 metrów nad ziemią.

Mogłem też wspomnieć, że z tego co wyczytałem tuner ma czułość S/N 26dB 2.2μV i ma ok. 10 lat, więc raczej nie jest tak dobry jakościowo jak kiedyś. Dodam, że na obecnej antenie (kawałek kabla) udało mi się raz złapać w stereo radio nadające z tego samego miejsca oraz mające 4 razy większą moc (2 kW, a odległość wciąż 37 km) a więc logicznie antena powinna być przynajmniej 4 razy lepsza od obecnej. Czy użyć SV total ze wzmacniaczem (jeśli faktycznie nie ma już tej wersji ze wzmacniaczem to mogę w takim razie dodać tamten oddzielny wzmacniacz liniowy :D ) czy może jednak lepiej pofatygować się i zamontować 3-elementową yagi?

0
  • Pomocny post
    #10 14 Paź 2012 22:30
    szerloc1
    Poziom 18  

wzmacniacz ma to do siebie że wzmacnia wszystko .... i daje niesamowite szumy wiec , pasuje zaopatrzyć się w tłumik tak ok własnie te 20db stare radia są o niebo lepsze niż te nowe ......
    ja bym nie stosował żadnego wzmacniacza bo myślę że zrobi więcej syfu niż kozyci

0
  • Pomocny post
    #11 15 Paź 2012 00:11
    _cheetah_
    Poziom 37  

SV-Total ma zakaz sprzedaży w wersji ze wzmacniaczem, i z tego powodu nie powinna być w handlu, chyba, że ktoś omija prawo.

Czym lepsza antena tym lepiej rzecz jasna. Wzmacniacz to ostatnia deska ratunku. Kierunkowa 3 elementowa będzie OK, jeśli masz odbiór z jednego nadajnika. Jeśli z nadajników o znacznie różniących się kierunkach, może być problem. Wtedy lepszy może być pojedynczy dipol.

Jak widzisz, nie da się tego rozstrzygnąć gdybaniem - trzeba po prostu coś powiesić. Możesz zacząć od zrobienia najprostszego dipola prostego z postu wyżej. Wtedy zobaczysz, co i jak możesz odebrać. Na dipolu fabrycznym będzie lepiej.

0
  • #12 15 Paź 2012 19:43
    maxxx17
    Poziom 7  

Rozważałem kupno tej anteny SV Total ale widząc rady i opinie myślę, że jednak zamontuję w polaryzacji pionowej tą 3-elementową yagi. Wszystkie stacje odbieram z tego samego nadajnika i wszystkie nadają w polaryzacji pionowej, więc z tym raczej nie ma problemu.

Mam nadzieję, że skoro we wszystkich innych miejscach nie ma problemu by odebrać stację w stereo a na tunerze o którym mowa stacja potrafi odbierać ładnie bez szumu (bez stereo) z anteną kablem umieszczoną wewnątrz mieszkania, to prosty dipol umieszczony na zewnątrz powinien znacznie poprawić odbiór a 3-elementowa antena byłaby jeszcze bardziej na plus.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #13 16 Paź 2012 01:03
    jrek51
    Poziom 10  

Kiedyś zajmowałem się dalekim odbiorem stacji radiowych na ukf. Mogę powiedzieć tyle podstawą sukcesu jest dobra antena yagi, a wzmacniacz wzmocni tylko to co z niej dostanie.

0
  • Pomocny post
    #14 28 Paź 2012 01:53
    jrek51
    Poziom 10  

Myślę że trzy elementowa rozwiąże problem,Ja miałem taką plus wzmacniacz i osiągałem odbiór stablny w granicach 50 km .Dalszy odbiór i jego jakość był uzależniony od wielu czynników np pogody.Antena pięcio elementowa da większy zysk -będzie bardziej kierunkowa- spodkałem się z takimi ale wykonanymi przez ludzi zajmujących się odbiorem dalekich stacji radiowych.

0