Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 110 - wymiana czy regeneracja

ZdenekBlacha 27 Sep 2012 20:32 2646 2
    ZdenekBlacha
    Level 13  
    Witam,
    Posiadam parę eksportowych Altusów 110 - Dynamic Speaker DX 80, które mają już swoje na karku i ich stan nie jest najlepszy. Wymieniłem w nich parę lat temu membrany głośników wysoko i niskotonowych, lecz z braku wprawy i umiejętności robotę trochę spaprałem (drugi raz wolę się za to nie brać). Tak czy owak jakoś grały, jednak teraz charczenie jest nie do zniesienia - membrany znów do wymiany.
    Dodam, że podłączone są do Radomora 5102, który też ma swoje za sobą, i już na połowie jego mocy głośniki "pierdzą", przy lekkiej muzyce. Do wymiany również gwizdki.
    Chciałbym je postawić na nogi :).

Co zrobić? Wymienić głośniki? Oddać do regeneracji?
    Przeczytałem w innym wątku, że jest możliwość odesłania do producenta do naprawy, czy to prawda? Jak to przebiega i ile kosztuje?
    Kabul1234321
    Level 9  
    Witam.
    Sam ostatnimi czasy zajmuje się swoimi 110 więc pomogę przybliżyć temat.

Nic nie zagra w tym pudle lepiej niż oryginalne głośniki.
    - GDN 25/40/3
    - GDM 12/60/2
    wyjątkiem są piszczki. tutaj lepiej zastąpić GDWT 9/80/6 nowszym modelem GDWT 9/100 FP. Są one montowane np. w Altus 200 i 300 i można je spokojnie zamontować w 110 bez konieczności modyfikacji zwrotnicy.

Jeśli posiada Pan oryginalne kosze od nisko i średnio tonowych głośników, koszty regeneracji wyniosą ok. 70 zł za nisko i 40 zł za średnio tonowca. Sama regeneracja polega na wymianie: membrany, zawieszenia i cewki.

Większość głośników o takich wymiarach innych producentów różni się mocowaniem kosza do obudowy i w ich przypadku koniecznością jest rozwiercanie otworów. Osobiście nie polecam.

Oczywiście wszystkie te oryginalne głośniki są do kupienia na allegro, oczywiście nowe. Wtedy koszt zestawu wyniesie:
    2 x GDWT - 100 zł
    2 x GDM - 80 zł
    2 x GDN - 260 zł

Koszty można zmniejszyć przez oddanie głośników bądź samych koszy do regeneracji, bądź kupienia zregenerowanych oryginałów. Jeśli chce się mieć brzmienie altusów niestety trzeba trochę wydać. Ja już mam to za sobą, ale przyznaję - warto!

Pozdrawiam i powodzenia przy naprawie kolumn :)

Moderated By dj-MatyAS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Pozwolę sobie nie zgodzić się z Kolegi tokiem rozumowania(?).
    Niestety - "poradę" muszę uznać za bezwartościową. Wyjaśnienie poniżej.
    Ostrzeżenie.

telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Kabul1234321 wrote:
    wyjątkiem są piszczki.
    Co to jest "piszczek" ? W dodatku DX 80 mają GDWK nie GDWT.
    Kabul1234321 wrote:
    Ja już mam to za sobą, ale przyznaję - warto!
    Wydać na Altusy 4 stówy ? W życiu.
    ZdenekBlacha wrote:

Co zrobić? Wymienić głośniki? Oddać do regeneracji?
    Zregeneruj sam. Służymy pomocą, jeśli nie będziesz wiedział jak, zapytaj się na forum.
    Nie wymieniaj części na podróby. Kup oryginał, lub coś bliskiego oryginałowi (Umifon).
    ZdenekBlacha wrote:
    Przeczytałem w innym wątku, że jest możliwość odesłania do producenta do naprawy, czy to prawda?
    Już nie ma.
    Wczytałem się w temat i tak. Głośniki zregeneruj sam, lub znajdź kogoś kto je zregeneruje porządnie. Czemu tak mówię ? Bo to dość rzadki model. Nie brzmi jakoś wybitnie, powiedziałbym że przeciętnie, ale dla kolekcjonera może być sporo wart.