Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawowe pytanie o układ zapłonowy- wsk itp

tomxx92 27 Wrz 2012 22:00 1335 4
  • #1 27 Wrz 2012 22:00
    tomxx92
    Poziom 11  

Witam
    mam banalne pytanie na temat układu zapłonowego wsk 125, ale to pytanie też dotyczy innych układów zapłonowych. Mianowicie z tego co słyszałem to przez uzwojenie pierwotne cewki zapłonowej płynie prąd zmienny, którego płynięcie zostaje przerwane w momencie rozwarcia styków przerywacza- wtedy w uzwojeniu wtórym zostaje wyindukowane wysokie napięcie. No i mi się wszystko zgadza oprócz tego że jak w uzwojeniu pierwotnym moze płynąć prąd ZMIENNY?? Przecież w uzwojeniu pierwotnym cewki powinien płynąć prąd STAŁY którego zanik powoduje wyindukowanie się wysokiego napięcia. A przecież jak w cewce w uzwojeniu piewotnym płynie prąd zmienny to taka cewka działa jak transformator i cały czas wytwarzane zostaje wysokie napięcie, więc jak to działa że w uzwojeniu pierwotnym cewki zapłonowej moze płynąć prąd zmienny??
    pozdrawiam i proszę o odpowiedź bo zawsze myślałem że przez uzwojenie pierwotne cewki płynie prąd stały, który jest przerywany w odpowiednim momencie i następuje wyindukowanie wysokiego napięcia i przeskok iskry.

• #2 27 Wrz 2012 22:20
    Szuler17
    Poziom 22  

tomxx92 napisał:
    zawsze myślałem że przez uzwojenie pierwotne cewki płynie prąd stały

Źle myślałeś.

• #3 27 Wrz 2012 22:52
    398216
    Usunięty  
  • #4 28 Wrz 2012 00:31
    tomxx92
    Poziom 11  

No dobra ale dlaczego ten prąd zmienny płynący w uzwojeniu pierwotnym nie indukuje wysokiego napięcia w uzwojeniu wtórnym ??- tak jak ma to miejsce w transformatorze ?? Czy dlatego że częstotliwość prądu jest za mała -czyli że zmienia się za wolno? Bo jak wiemy, aby powstało sem indukcyjne to musi nastąpić zmiana strumienia (czyli zmiana prądu) w czasie- i w przypadku, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której przez uzwojenie pierwotne płynie prąd stały no to on sobie płynie przez cewkę jak przez zwykły przewodnik i jest wszystko ok, ale w momencie kiedy przerwiemy płynięcie tego prądu i on będzie zanikał (które to zaniknięcie przyspieszy jeszcze kondensator włączony w obwód) to nastąpi zmiana prądu czyli zmiana strumienia magnetycznego dfi w czasie jakimś dt no i to wywoła wyindukowanie się wysokiego napięcia w uzwojeniu wtórnym cewki- no i to wszystko rozumiem, ale jak to jest że prąd zmienny płynący w uzwojeniu pierwotnym nie indukuje wysokiego napięcia w uzwojeniu wtórnym (tak jak ma to miejsce w transformatorze) to jedyne co mi przychodzi do głowy to jest to, że poprostu te zmiany prądu są za małe tzn. prąd (czyli strumień) za wolno się zmienia czyli dfi/dt jest za małe, aby wytworzyć takie napięcie aby nastąpił przeskok iskry. Czy jest to dobre wytłumaczenie??

• #5 28 Wrz 2012 08:06
    mczapski
    Poziom 38  

Trochę się kolega zaplątał zarazem zaprzeczając swojemu tokowi myślenia. W układzie zapłonowym mamy coś takiego jak przerywacz, którego zadaniem jest właśnie wywoływanie tych zmian. Jakoś nie rozumiem toku myślenia, że prąd zmienny nie będzie transformowany. Sztuka dla tradycyjnych układów iskrownikowych polega na tym aby przerwy dokonywać w odpowiednim miejscu przebiegu napięciowego. Czyli chodzi o uzyskanie odpowiednio wielkiej energii w cewce. Niestety tutaj nie ma miejsca na długie wykłady więc odsyłam do literatury, która raczej jest dostępna..

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME