Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz RENKFORCE WLA-8200 - Uszkodzona końcówka mocy, spalone bezpieczniki

duduś 27 Wrz 2012 23:05 1344 3
  • #1 27 Wrz 2012 23:05
    duduś
    Poziom 10  

Witam, trafił do mnie wyżej wymieniony wzmacniacz, po wstępnych oględzinach zauważyłem przepalone bezpieczniki na płytce zasilania (1A i 2x 4A), które wcześniej zostały "zregenerowane" drucikiem, bezpiecznik główny sprawny. Po wymianie bezpieczników i włączeniu wzmacniacza dwa bezpieczniki 4A spaliły się, następnie zacząłem sprawdzać tranzystory końcówki mocy na jednym kanale (2SC3264 i 2SA1295 oryginalnie takie powinny być) i tranzystory (2SD845 i 2SV755) na drugim kanale, były uszkodzone. Po wy lutowaniu końcówki mocy uruchomiłem wzmacniacz jeszcze raz i bezpieczniki 4A już się nie przepaliły, przekaźnik się załączył. Zmierzyłem napięcia podawane na końcówkę mocy i wyszło że:
    -między kolektorem i bazą oraz między kolektorem i emiterem jest napięcie +-48V
    -między bazą, a emiterem jest 0V
    -między bazą, a masą 0V
    -między emiterem, a masą 0V
    -między kolektorem, a masą 48V
    na każdym z wyprowadzeń do końcówki mocy.
    Napięcie na kondensatorach zasilających 48V. Z racji tego że ciężko znaleźć schemat proszę o pomoc w ustaleniu czy tylko końcówka mocy była uszkodzona czy jednak coś więcej.
    Pozdrawiam

Pokrewny tematy ze zdjęciami:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1523641

0 3
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 03 Paź 2012 23:32
    duduś
    Poziom 10  

Tranzystory na płytce "mocy" sprawne, dla pewności sprawdzałem je wy lutowane, rezystory i diody również sprawne. Napięcia różnią się max 0,2V między lewym, a prawym kanałem. Jednak jeden bezpiecznik 4A się przepalił przy załączaniu wzmacniacza, dałem bo miałem pod ręką 6A i już się nie przepala, to chyba możliwe z racji wieku wzmacniacza że przy starcie pewne elementy pobierają trochę więcej prądu? Czy coś jeszcze sprawdzić? Dioda sygnalizująca zasilanie poprawnie zmienia kolor z czerwonego na zielony po starcie przekaźnika. Mam jeszcze pytanie, z jakich tranzystorów powinna się składać końcówka mocy tego wzmacniacza, bo ma Toshiby 2SD845 i 2SB755 na jednym kanale oraz Sankeny 2SA1295 i 2SC3264?

0
  • #4 10 Paź 2012 22:43
    duduś
    Poziom 10  

Po wlutowaniu końcówki mocy (SanKen 2SA1216 i 2SC2922) wszystko działa jak należy. Na początku zaskoczyła mnie cisza w głośnikach, ale po głębszej analizie zauważyłem że ten wzmacniacz ma wyjście na np. equalizer i sygnał wejściowy wpina się w gniazda RCA IN, ale wtedy nie mamy regulacji głośności potencjometrem i sterowania sygnału wejściowego selektorem. Są dwa wyjścia z tej sytuacji połączyć przewodem gniazda IN i OUT lub wewnątrz wzmacniacza połączyć przewody sygnałowe gniazda IN z przewodami gniazda OUT, jeśli ktoś nie zamierza podłączać tego wzmacniacza pod np. equalizer.

0