Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1541 composer - tworzenie bootowalnej dyskietki

27 Wrz 2012 23:42 1938 21
  • Poziom 27  
    Witam!

Potrzebuję stworzyć bootowalną dyskietkę, aby przy starcie komputera uruchomił się nagrany na nią program 1541 composer. Próbowałem opcji "utwórz dyskietkę startowa Ms Dos" przy formatowaniu w Windowsie 7, jednakże nie przyniosło to rezultatu. co więc zrobić krok po kroku, aby uruchomić ten program przy starcie PC?

Liczę na pomoc i pozdrawiam!

Oximon
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Spec od komputerów
    Sciagnij sobie obraz bootowalnej dyskietki z bootdisk.com
    Po utworzeniu dopisz do autoexec.bat na koncu odwolanie do pliku, ktory chcesz uruchomic.
  • Poziom 27  
    Czy byłbyś tak miły i podrzuciłbyś mi ten obraz bootowalnej dyskietki, ponieważ nagrałem już chyba z 10 i w żadnym nie było tego pliku autoexec.bat

Będę widzięczny
  • Poziom 35  
    Jaka jest trudność w utworzeniu pliku autoexec.bat?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zapewne jest ukryty, w opcjach folderow wlacz pokazywanie plikow ukrytych oraz wylacz ukrywanie chronionych. Jezeli nadal nie bedzie to utworz.
  • Poziom 18  
    A ten 1541 Composer to czasem nie jest program na C64 ? Jest jego wersja na PC?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Obawiam się, że Oximon chce użyć tego programu do "grania" na stacji dyskietek. Oryginalnie służył on na C64 do wygrywania muzyki na stacji 1541. Dlatego też zapytałem czy jest wersja na PC.

ps. czasem te program mógł zepsuć stację....
  • Poziom 27  
    Jest to wersja na PC, faktycznie gra ona na stacji dyskietek. Jednakże będę używał jej na kompie eksperymentalnym, więc mi nie szkoda (mam ich klika sztuk).

Czy tworząc ten plik autoexec.bat ma zawierać tylko nazwę tego programu czy jeszcze coś innego we "wnętrzu"?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Mam już plik (okazało się, że był ukryty). Co więc dopisać na końcu? Wklepanie nazwy pliku niestety nie powoduje jego uruchomienia (komputer startuje z dyskietki, po chwili pojawia się konsola i tyle).

Dodano po 10 [minuty]:

A tak wygląda zawartość mojego pliku autoexec.

Code:
    @ECHO OFF

set EXPAND=YES
    SET DIRCMD=/O:N
    set LglDrv=27 * 26 Z 25 Y 24 X 23 W 22 V 21 U 20 T 19 S 18 R 17 Q 16 P 15
    set LglDrv=%LglDrv% O 14 N 13 M 12 L 11 K 10 J 9 I 8 H 7 G 6 F 5 E 4 D 3 C
    cls
    call setramd.bat %LglDrv%
    set temp=c:\
    set tmp=c:\
    path=%RAMD%:\;a:\;%CDROM%:\
    copy command.com %RAMD%:\ > NUL
    set comspec=%RAMD%:\command.com
    copy extract.exe %RAMD%:\ > NUL
    copy readme.txt %RAMD%:\ > NUL

:ERROR
    IF EXIST ebd.cab GOTO EXT
    echo Please insert Windows 98 Startup Disk 2
    echo.
    pause
    GOTO ERROR

:EXT
    %RAMD%:\extract /y /e /l %RAMD%: ebd.cab > NUL
    echo The diagnostic tools were successfully loaded to drive %RAMD%.
    echo.

IF "%config%"=="NOCD" GOTO QUIT
    IF "%config%"=="HELP" GOTO HELP
    LH %ramd%:\MSCDEX.EXE /D:mscd001 /L:%CDROM%
    echo.
    GOTO QUIT

:HELP
    cls
    call help.bat
    echo Your computer will now restart and the startup menu will appear.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    echo.
    restart.com
    GOTO QUIT

:QUIT
    echo To get help, type HELP and press ENTER.
    echo.
    rem clean up environment variables
    set CDROM=
    set LglDrv=

Dodano po 1 [minuty]:

Gdzie mam więc napisać nazwę programu? Ma ona brzmieć 1541composer.d64, czy 1541composer?
  • Poziom 35  
    Najlepiej utworzyć nowy wiersz na końcu pliku i w nim wpisać pełną nazwę pliku wykonywalnego i pod tym wierszem jeszcze jeden pusty wiersz.

Pliki wykonywalne w DOSie to tylko BAT, COM i EXE.
  • Poziom 27  
    Jeżeli chodzi o programowanie to jestem zielony. Możesz przekształcić kod, który umieściłem i go tu wkleić? Będę niezmiernie wdzięczny.
  • Poziom 35  
    To takie trudne dopisać coś na końcu pliku?
  • Spec od komputerów
    Nie da sie uruchomic plikow, ktore podales.
    Musisz wpisac na koncu sciezke oraz nazwe pliku, nikt tego za Ciebie.
  • Poziom 27  
    Dlaczego nie? Ścieżka domyślam się będzie odnosiła się do dyskietki, czyli A. nazwę pliku znacie, zawartość autoexe też. Czyżbyście nie byli w stanie mnie pomóc?

Dodano po 32 [sekundy]:

iagre napisał:
    To takie trudne dopisać coś na końcu pliku?

Tylko co???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    *.d64 - to obraz dyskietki dla C64 (zwróć uwagę na rozmiar pliku) i jak chcesz coś z niej wgrać jak np. 1541 Composer to potrzeba emulatora np. VICE, CCS64
    Przy 1541 Composer miałoby to sens gdyby emulator potrafił przechwytywać i 'rozmawiać' z PC-towym FDD (pomijam już różnice z 1541).
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Commodore_1541

1541 composer - tworzenie bootowalnej dyskietki
  • Spec od komputerów
    Czytasz w ogole co sie do Ciebie pisze?

> Pliki wykonywalne w DOSie to tylko BAT, COM i EXE.

Nie widze zebys podal nazwe oraz sciezke.
  • Poziom 27  
    WojtasJD napisał:
    *.d64 - to obraz dyskietki dla C64 (zwróć uwagę na rozmiar pliku) i jak chcesz coś z niej wgrać jak np. 1541 Composer to potrzeba emulatora np. VICE, CCS64
    Przy 1541 Composer miałoby to sens gdyby emulator potrafił przechwytywać i 'rozmawiać' z PC-towym FDD (pomijam już różnice z 1541).

Czyli co? Nie jest to w stanie zadziałać?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Stacje dyskietek przeznaczone dla komputerów 8-bitowych miały własny wewnętrzny komputer (oparty na Zilog Z80A CPU) niezależny od tego do którego tą stację podłączano. System operacyjny CP/M przeznaczony dla tych stacji nie uruchamiał się na Commodore C64 ale na wewnętrznym komputerze stacji dyskietek a C64 pełnił dla niego rolę inteligentnego terminala. Dzięki temu stacja dysków mogła wykonywać wiele operacji niezależnie od podłączonego do niej C64. Kod wykonywalny zawarty na dyskietce jest przeznaczony dla procesora Z80 i na PC bez odpowiedniego emulatora nie uruchomi się. Ale do pożądanych efektów (grająca stacja dyskietek) emulator na PC nie wystarczy - musisz mieć stację dyskietek z wbudowanym wewnętrznym komputerem opartym na Z80!
  • Poziom 27  
    Czyli nie ma żadnej możliwości, aby coś takiego działało na zwykłym PC? Może jakiś zewnętrzny moduł, który mogę zbudować? Jeżeli coś takiego istnieje prosiłbym o schemat (ma grać jedna stacja).