Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłownik do starej dębowej bramy otwieranej na ścianę budynku

28 Wrz 2012 07:31 7131 16

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z bramą uchylną ciężką dębową i kutymi stalowymi ozdobami, przy starym budynku z kamienia (1830r)
  Na rysunku przedstawiam problem ze skrzydłem które otwiera się na ścianę budynku i przy pełnym otwarciu pozostaje 90 -110mm (krzywe kamienie)
  jaki mechanizm otwierania mógłby się tam zmieścić i spokojnie otwierać bramę która waży sporo (na oko około 400kg) choć dość lekko się otwiera można ją pchać jednym palcem.
  drugie skrzydło wisi na murze kamiennym i tu raczej nie będzie problemu - choć od osi zawiasu do krawędzi muru jest około 240mm (cały mur ma grubość 500mm)
  siłownik do starej dębowej bramy otwieranej na ścianę budynku
  mechanizm podziemny nie wchodzi w rachubę - cały podjazd do olbrzymie głazy kamienne.
  Kucie muru też odpada, bo to głazy skalne około 400x500mm i grubość ściany około 300mm i od środka ocieplone regipsami.

  Może zamiast na murze to jakiś mechanizm można zawiesić na bramie :?:

  Jaki też sterownik byłby dobry do tego, dobrze by było jakby można było otwierać oddzielnie tę węższą część przy murze.
  I może jaką blokadę, rygiel czy cóś -blokujący tę szerszą część bramy do ziemi, ale brama wisi 140mm nad gruntem kamiennym.
 • Poziom 27  
  Ciężka sprawa, chyba musiałbyś coś samemu wyprodukować, np jakiś mechanizm na lince stalowej do otwierania tych drzwi przy ścianie. A w drugą stronę (zamykanie) coś w rodzaju sprężyny albo wykorzystać grawitację.

  Osobiście jeśli to by miało być ładnie i robiłbym dla siebie to bym jednak popróbował albo wykuć dziurę w kamieniach albo wyciągnąć te pod bramą (ściany bym nie ruszał). Zdaję sobie sprawę że to będzie mordęga.
 • Poziom 34  
  Zobacz ofertę f-my ks-elektro, mają siłowniki m.in. SUPER POWER JACK o grubości 70mm.
 • Użytkownik obserwowany
  Aprimatica do tak ciężkiej bramy darujmy sobie przynajmniej Ridera.Pierwszy podmuch silniejszy wiatru i mamy puzzle z niego. A Faac hydrauliczny? Zmiesci sie tam bez problemu ale cena kosmiczna albo też King Gates 2230 Linear lub Faac 414 mocne i nadają się w sam raz.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  No wszystko fajnie - ale - jak taki standardowy siłownik ma być zamontowany, bo przy podanych przez was modelach to ważna jest odległość od osi zawiasu do punktu zamontowania na ścianie, tak zwany wymiar A

  Czy w moim wypadku nie powinien być siłownik z obrotowym ramieniem :?:
 • Użytkownik obserwowany
  A jaki top siłownik jest z tym obrotowym?Bo nie znam takich bynajmniej.
 • specjalista -automatyka bramowa
  W ramieniowych napęd to spore pudło - ze 30 cm szerokości - więc musiłbyś kuć gigantyczną dziurę - może faktycznie zastosuj siłownik hydrauliczny z lekkim podkuciem muru? (one są dość smukłe - nie mają żadnych wystających elementów silnika a istnieją modele do b. ciężkich bram) np Faac 400 SBS - 85x85 mm, wymiary montażowe 13 cm ale można zejść nawet do 10 cm czyli podkucie do max skróconego uchwytu to jakieś 8-10 cm - Hydrauliczne są dość drogie no ale dębowa i kuta brama tania także nie jest.
 • Poziom 39  
  Ja widzę kilka rozwiazań:
  -montaż siłownika z łamanymi ramionami na zewnątrz ogrodzenia
  -montaż siłownika podziemnego, ale na górze bramy, nad górną krawędzią bramy,
  -dorobienie prowadnicy na bocznej ścianie z wózkiem w środku, który jest połaczony cięgnem ze skrzydłem bramy. Wózek napędzany byłby wtedy dowolnym siłownikiwm liniowym (ruch siłownika wzdłuż muru) Konstrukcja ta musiałaby być zamontowana jak najwyzej ze względów bezpieczeństwa .Drugie skrzydło napędzamy już zwykłym siłownikiem liniowym w klasyczny sposób

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W oryginale ten zabytek otwierał się na zewnątrz i można by do tego łatwo powrócić - może macie jakiś patent i znacie siłowniki które by można zastosować do otwierania na zewnątrz :?:

  Odpadł by wówczas problem z wymiarami.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Coby brama otwierała się na zewnątrz siłowniki można zamontować na wewnętrznych powierzchniach słupków (tych samych co zawiasy) i elektrycznie podłączyć na odwrót - ale wada - zaczepy w celu zachowania wymiarów montażowych musiałyby sporo (czyli te 10-12cm od osi zawiasów + jeszcze pół grubości siłownika) wchodzić w światło bramy. Dodatkowo to można jedno skrzydło bramy puścić na zewnątrz a drugie normalnie do środka - trochę po chińsku ale światło barmy zmaleje ci tylko o te 15 cm.

  siłownik do starej dębowej bramy otwieranej na ścianę budynku

  Albo zamocować siłowniki od drogi :) ale to chyba zbytnia szczodrość w stosunku do amatorów 100% zniżki w "zakupie"

  PS. pomysł zastosowania siłownka (andrzej lukaszewicz) liniowego od drzwi garażowych niezły - ale jego silnik też musi gdzieś się podziać - a ma przeważnie jakieś 25 cm wysokości - czyli odejmijąc odl. zawiasu i pół grubości bramy i tak wejdzie w światło na jakieś 15 cm (co prawda kawałek przed skrzydłem ale jednak).
 • Użytkownik obserwowany
  Faac 414,Beninca Bill40 ,Beninca Bob,King Gates Linear, Nice Moby 4006, Nice Tuna 4006.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Hmmmm - zmniejszenie światła bramy i jeszcze po obydwu stronach bramy sterczące żelastwo to trochę nie ciekawie wygląda.

  Jest to stara kamienna chata na zboczu góry, z podwórzem ogrodzonym kamiennym murem wysokości 2 - 3m, brama od góry jest łukowata, nad ją jest też łukowaty kamienny daszek, a więc montowanie tam od góry czegokolwiek jest raczej nie możliwe, aktualnie aby otworzyć bramę trzeba się zatrzymać samochodem na dole, wspiąć się prawie 100m pod bramę, po otwarciu, zejść na dół i samochodem dać mocno w palnik, aby podjechać po tej kamiennej stromiźnie , auto z napędem 4x4 prawie przez cały rok jest w stanie wcelować w tą bramę, ale z napędem na dwa koła trzeba być dobry w driftingu. I takiego starocia do remontu kupił sobie kuzyn za śmieszne pieniądze w górach za Jelenią Górą, kiedyś tam była karczma potem schronisko, a od czasów 4RP rozpadająca rudera, Ale brama zachowała się w całości :D .

  Zastanawiam jednak nad siłownikami z łamanymi ramionami, po lewej stronie schował by się za murkiem i nic by prawie nie sterczało, po prawej trochę grucha mechanizmu by wystawała, ale same drzwi otwarte na zewnątrz odstają o około 18cm. Ale że podjazd jest lekko pod skosem to driftując najczęściej wpada się na drzwi po lewej.
  Co sądzicie o niezawodności i trwałości siłowników z łamanymi ramionami, szczególnie tych z dodatkowym akumulatorkiem, bo braki zasilania tam w górach są dość częste.
  przykładowo różne na Allegro lub w marketach.
  Ponoć najbardziej niezawodny Adyx-Delta-924 (Genius Euro Trigon 02)
  http://adyx.portail-automatique.fr/documentation/adyx-delta-924.pdf
  Ponoć zależnie od centralki może otwierać na zewnątrz lub do wewnątrz, i to do wyboru z pilota.
  Lub różne marketowce
  Mhouse WS2 http://www.mhouse.info/zip/ws2_gb.zip
  Mhouse WK2 http://www.mhouse.info/zip/wk2_pl.zip
  Somfy AXOVIA 220NS PRO http://www.seltex.pl/instrukcje/axovia_220_somfy_seltex.pdf
  Moovo Nice XA432PE http://www.moovo.com/pdf/downloads/schede/pl/XW_XA_PL.pdf
  http://www.moovo.com/pdf/downloads/manuali/kit/ISTXA_4865_pack.zip
  Na innym forum polecają do ciężkich bram AVIDSEN - ASTRELL 120 http://www.maisonic.com/notices/notice614123.pdf

  A może coś z Allegro
  CAME FAST PLUS do 2,3 m
  BENINCA Premier do 3m
  Beninca BEN do 1.8m 24V
  NICE POP SMILO do 2m 24V
  NICE HOOP do 2,4m 24V
  Nice Hyppo do 3m
  Nice Hyke do 3,5m 24V
  Life Armor do 2m 24V

  Wyglądają też fajnie
  http://www.youtube.com/watch?v=g8m-jGbEgA8
  http://www.youtube.com/watch?v=9mmqH3Uu8r0
 • Poziom 11  
  Witam
  Siłownik można przecież zamontować na ścianie domu lub łukowym sklepieniem nad bramą, powyżej wysokości skrzydła bramy. Zastosowanie odpowiednio wygiętego wspornika nie stanowi problemu. Napęd (siłownik) od strony ulicy byłby zasłonięty przez łukowe sklepienie nad bramą a ponadto zamontowany powyżej skrzydła nie zawężał by wjazdu.
  czdr

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Hmm - wysokość łuku przy zawiasie to 180cm, a na środku łuku 265cm, łuk jest ułożony z trapezowych głazów kamiennych i wygląda że bez żadnego spoiwa, podobnie jest z murem, wygląda że leżą kamienie pod własnym ciężarem i dobrze pchnąć i się to wszystko zawali. wielkie ryzyko byłoby coś tam wysoko mocować, no i jakieś wiszące żelastwo koło wysokości głowy to też ryzyko, bo górny zawias i belka spinająca deski bramy jest na wysokości 165cm, dolna belka i zawias na wysokości 55cm.
  dodatkowy kłopot to, to że oś zawiasu od strony muru jest większa i odstaje u dołu 9cm od muru a na górze 11cm (ale są w pionie) przez to standardowe siłowniki musiały być dużo mocniej wysunięte.
 • Użytkownik obserwowany
  Aprimatic Rider 2000 da rade i ma małe wymiary.