Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie grzeją dwa grzejniki, montaż pompy obiegowej.

diabelek71 28 Wrz 2012 11:22 7323 24
  • #1 28 Wrz 2012 11:22
    diabelek71
    Poziom 6  

Witam.
    Chciałbym zamontowac pompe obiegową przy piecu bo wg mnie woda zaczeła nie krązyć do dwóch ostatnich grzejników.
    Wszystko byłoby proste, gdyby nie to że piec mam w łazience niestety.
    Mieszkanie lekko ponad 100 metrów plus poddasze.
    Na zasilaniu byłoby ciężko gdyż jest gruba rura, 2 cale jak nie większa.
    Na powrocie jest raczej calówka, ale.. i tu sie zaczynają schody..
    Gdyż przy piecu łączy sie trójnikiem odpływ z poddasza i z mieszkania.
    Więc jakbym zamontował pompke na powrocie, to zamiast do pieca pchac wode to pewnie by pchała da mieszkania w którym znajduje sie piec.
    Piec jest na paliwo stałe, tzn wegiel i drzewo.
    Na rysunku zaznaczone mniej więcej grubości rur.
    Niebieski prostokąt to bojler, mały czerwony punkcik na dole to kranik do napełniania wody.
    Układ otwarty grawitacyjny, bo na strychu naczynie przelewowe otwarte.
    Grzejniki na poddaszu wszystkie stalowe, na dole 3 stalowe i dwa żeliwne.
    I 2 stalowe na dole przestały grzać, w przedpokoju gdzie idzie rura od pieca, za trójnikiem z którego idzie rura do owych dwóch grzejników, stopniowo robi sie chlodniejsza az jest zimna. Jak sie wymusi odpowietrznikiem żeby woda płyneła to ciepła woda dopływa.

0 24
  • #2 28 Wrz 2012 15:19
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Moment, bo nie wiem czy dobrze rozumiem: masz kocioł na węgiel w łazience???

0
  • #3 28 Wrz 2012 15:54
    630176
    Usunięty  
  • #4 28 Wrz 2012 23:48
    diabelek71
    Poziom 6  

Tak, jest w łazience.
    Niepraktyczne rozwiązanie, ale to poniemiecki dom jeszcze gdzie dla oszczędności by nie grzać po drodze klatki zamontowano w łazience.
    Bo moje jest piętro plus poddasze, parter jest sąsiada.
    W planach mam przerzucenie pieca do piwnicy ale jeszcze musi to poczekać.

Wiem że pcha w strone pieca, ale w kierunku pchania będzie wpierw pchać na trójnik ktorego części idzie do pieca a druga częśc to odpływ wody z piętra. Nie grzeją dwa grzejniki, montaż pompy obiegowej.

Przerobiłem rysunek. Bardzo uzdolniony artystycznie on nie jest. Ale każdy w temacie wie o co chodzi.
    Niebieska strzałka to powrót z grzejników na piętrze, natomiast przewidywane miejsce zamontowania pompki to powrót z poddasza.

0
  • #5 29 Wrz 2012 11:00
    630176
    Usunięty  
  • #6 29 Wrz 2012 11:18
    saskia
    Poziom 37  

Narysuj shemat reszty instalacji, bo moze da sie cos podpowiedziec aby te grzejniki zaczely grzac bez wstawiania pompy.

0
  • #7 29 Wrz 2012 13:29
    diabelek71
    Poziom 6  

Cieżko mi narysować to, moge ospisać.
    Przerobiłem troche przy piecu, bo wtedy tak żeby sie latwiej to widziało narysowałem odpływ poniżej pieca.
    Zaraz za piecem na dole, jest trójnik przy podłodze. do którego wchodzi odpływ z mieszkania a z drugiej strony z poddasza.
    Tak więc dlatego raczej sie tego przerobić nie da, gdyż jest to przy samej podłodze.
    A jak bym dał pompke tak jak chciałem, no to wiadomo że by pchało coś może i do pieca ale i pewnie do mieszkania. Chociaż zastanawiam sie jak działa w takim przypadku grawitacja? skoro też z poddasza pcha spowrotem do kotła ale i do mieszkania odpływ?

Zaznaczyłem równiez punnkty.. Z pieca zasilanie czyli punkt dwa, jak i powrót czyli punkt 1 mają trójniki w przedpokoju. Bardzo duże chyba 2" z czego przechodzą na 1". Z trójnika powrótu, wchodzi rura do podłogi i wychodzi w nią w jednym pokoju z trójnikiem, wiadomo od razu jest gałązka do grzejnika w tym pokoju w którym rura wychodzi z podłogi, jest tu grzejnik żeliwny. Druga część z trójnika leci do pokoju przez ściane, równiez jest trójnik i gałązka do grzejnika żeliwnego, druga częśc z trójnika leci przez ściane do nastepnego pokoju i zbiera wode z ostatniego grzejnika stalowego. Już bez żadnej gałązki i trójnika bo bezpośrednio podłączona z grzejnkiem przez redukcje z 1" na 1/2". Analogicznie, z trójnika zasilania z przedpokoju, też idzie rura przy suficie, do tego samego pokoju do którego wchodzi powrót z podłogi. Przy suficie w pokoju jest trójnik, z którego jedna rura idzie do ostatniego pokoju cały czas przy suficie, w pokoju ostatnim jest zrobiona gałązka na 1/2 cala i wchodzi do zasilania grzejnika. Natomiast z drugiej części trójnika idzie rura w pierwszym pokoju w dół, gdzie łączy sie trójnikiem z gałązką od grzejnika w pokoju i z gałązką od grzejnika drugiego żeliwnego zza ściany.
    Tak ma sie sprawa pierwszych odnóg trójników w przedpokoju.
    Druga część powrotu, czyli punkt 1, idzie z przedpokoju również w podłodze i przechodzi pod podłoga również w kuchni aż do końca, gdzie kończy sie kolankiem z 1" na 1/2". Jest wstawiona rurka 15cm do góry, żeby wyszło to z podłogi i wstawiony trójnik z dwoma gałązkami, z czego jedna gałązka idzie przez ściane do pokoju obok, a druga wchodzi do grzejnika w kuchni. Analgicznie, druga część punktu 2 idzie przy suficie przez przedpokój, potem przez całą kuchnie również przy suficie, gdzie na końcu jest redukcja z 1" na 1/2" i rura idzie w dół, gdzie na odpowiedniej wysokości jest trójnik, z gałązka do pokoju obok jak i do grzejnika do kuchni. Grzejnik w kuchni i sąsiadującym pokoju stalowe.
    I takim sposobem skończyłem opis mieszkania.
    Do poddasza widać na rysunku które rury idą, tam sa tylko 3 grzejniki równiez na trójnikach. No i tak to działało przez kupe lat i nagle grzejnik w kuchni i zza ściany przestał grzać. Zasilanie które idzie z przedpokoju do owych grzejników robi sie stopniowo chłodne i woda dalej nie krąży.
    Myśle że opisałem wszystko szczegółowo i bez zbędnych rzeczy.
    Pozdrawiam i licze na odpowiedź bo sezon czas zaczać.

0
  • #8 29 Wrz 2012 18:07
    630176
    Usunięty  
  • #9 29 Wrz 2012 19:41
    diabelek71
    Poziom 6  

Zmienione, w sensie że inaczej niż kiedyś jedynie jest to, że zamiast kolanka które wychodzi na końcu kuchni z rurką 15cm do góry która rozdziela na trójniku odpływ na dwa grzejniki, był wczesniej trójnik w miejscu kolanka który łączył rurki w podłodze a nie 15cm wyżej. Po prostu gałązki szły w podłodze jakieś po 50cm przez ściane do pokoju i do kuchni pod okno. Teraz po prostu jest to ciut wyżej.
    Czy miałoby to jakiś istotny wpływ na działanie grawitacji?
    Czerwone na rysunku to ściana.

Pokazane jak jest i jak było.

Odpowietrzone na odpowietrznikach stalowe grzejniki, żeliwne hm.. raczej ich nie odpowietrze przy grzejniku.
    Napełniona mysle że prawidłowo. W wyrównawczym zaczeła wybijać woda więc kranik zakręciłem. Wody co było za dużo skapało do miski przy piecu.
    Tak robiłem zawsze i było ok.

Jak nic nie pomoże to ostatnim ratunkiem pewnie byłby montaż pompki na zasilaniu na tej grubej rurze zaraz za piecem.
    Ale sam tego nie zrobie bo za gruba rura a nawet nie wiem czy są pompki na tak duże średnice.

0
  • #10 29 Wrz 2012 19:53
    630176
    Usunięty  
  • #11 29 Wrz 2012 20:02
    diabelek71
    Poziom 6  

Jerzykowski napisał:
    diabelek71 napisał:
    . Teraz po prostu jest to ciut wyżej.
    Czy miałoby to jakiś istotny wpływ na działanie grawitacji?
    I właśnie przez to ciut wyżej może być przyczyną problemów. Rury muszą iść ze spadkiem a po przeróbce nie wiadomo czy tak jest.

Ale w innych pokojach idą normalnie 15cm nad podłogą. Tylko w tym pierwszym pokoju wchodzi do podłogi, ale zapewne z tego względu żeby nie skakać przez rure w przedpokoju, jak i do kuchni idą w podłodze.

1
  • #12 29 Wrz 2012 22:33
    saskia
    Poziom 37  

Jest jeszcze jeden punkt oprocz podanego przez kol. Jerzykowski, ktory moze stwazac klopot, otoz powrot z pietra laczy sie z powrotem boilera na rurze 1" i czy ten 1" idzie na pietro?
    Sprawdz czy po nagrzaniu boilera grzejniki zaczna grzac na gorze.

0
  • #13 29 Wrz 2012 23:05
    diabelek71
    Poziom 6  

Piętro czyli rozumiem chodzi Ci o poddasze?
    Z poddasza powrót wraca 1", łączy sie z bojlerem też na 1" i leci do trójnika do pieca tez rurą 1".
    Bojler jest ciepły, tzn woda w nim chwile po zapaleniu w piecu.

0
  • #14 29 Wrz 2012 23:25
    saskia
    Poziom 37  

A te grzejniki wtedy nie grzeja? Czy caly czas nie grzeja?

Dodano po 8 [minuty]:

Albo, zakrec doplyw do boilera i wtedy sprawdz czy grzejniki grzeja.

Zmierzam do tego ze bardzo prawdopodobne jest ze ten przekroj 1" od boilera do kotla tlumi przeplyw z grzejnikow.
    Wedlug zasad, powinna byc tam rura min. 1 1/4", najlepiej 1 1/2".

0
  • #15 30 Wrz 2012 10:36
    diabelek71
    Poziom 6  

Z chęcią bym sprawdził opcje z zakręceniem bojlera.
    Tylko ktoś tą całą instalacje robił tak z głową, że żadnych zaworów nie porobił.
    Tym bardziej że z bojlera od jakiegoś czasu coś pokapuje już woda.

A zastanawia mnie jeszcze ta grawitacja.
    Bo pompa patrząc na to jak podłączone i jak narysowałem, to by pchała i na powrót z mieszkania i do pieca. A jak działa w takim razie grawitacja? skoro powrót z mieszkania pcha sie do pieca i na powrót z poddasza, jak i powrót z poddasza pcha sie na powrót z mieszkania i do pieca.

0
  • #16 30 Wrz 2012 13:57
    saskia
    Poziom 37  

Troche niejasno piszesz. Najlepiej narysuj caly schemat instalacji to bedzie wszystko jasne.

0
  • #17 30 Wrz 2012 18:59
    diabelek71
    Poziom 6  

Narysowałem na szybko jak to wygląda.
    Grzejników na poddaszu nie rysowałem.
    Chyba nie trzeba, zresztą podłączone na trójniku.
    I tak to w sumie wygląda.
    Brązowymi kreskami zaznaczałem ściany oddzielające pomieszczenia.
    Czerwoną odzieliłem mieszkanie od poddasza. Nie grzeją dwa grzejniki, montaż pompy obiegowej.

Jak widać, powrót z poddasza łączy sie za piecem z powrotem z mieszkania.

0
  • #18 01 Paź 2012 00:59
    saskia
    Poziom 37  

Tu w zielonuch kolkach popraw.
    Od lewej popraw rure zasilajaca grzejnik, aby szla od grzejnika z lekkim wzniosem do rury zasilajacej. to samo popraw na poddaszu.
    Po prawej, zmien pomalowany na zielono odcinek rury na 1 1/4" lub1 1/2".
    Jak to zrobisz poprawnie to bedzie wszystko chodzilo dobrze w grawitacji.

0
  • #19 01 Paź 2012 07:45
    diabelek71
    Poziom 6  

W pokoju ciężko byłoby zrobić skos. Gdyż rozstaw przyłączy grzejnika jest większy niż w kuchni obok. Dlatego jest tak zrobione.
    W pokojach gdzie grzejniki żeliwne, są jeszcze starsze rury stalowe gdzie są powyginane w różne cuda, górki. chyba jeszcze jakoś na piasek skoro nie pękły przy takim wyginaniu. I grawitacja działała kupe lat.

Ogólnie nie zależy mi na grawitacji aż tak, i pytanie czy działało by to z pompką jak narysowałem na rysunku poniżej? Czy przepływ wody przez wszystkie grzejniki byłby ok? Po prostu zawór różnicowy gdyby zanikł prąd, co zdarza sie naprawdę rzadko i ew. na chwile. Otworzyłby grawitacje po prostu na te grzejniki które teraz na niej jeszcze działają.
    Na powrocie jak widać nie ma jak zamontować, więc zmuszony byłbym na rurze zasilania 2".
    I jak sie sprawa ma do podłączenia np gotowych obejśc do pompy.
    Jak je podłączyć żeby nie rozbierać pół instalacji. Śrubunki jakieś?
    Po prostu żeby uciąć odpowiedni kawałek, nagwintować i wstawić obejście.
    Wiadomo, sam sobie tego nie nagwintuje bo za duża średnica na ręczną gwintownice, musiałbym wezwać fachowca. Ale czy takie rozwiązanie będzie ok?

Zamieszczam rysunek.

0
  • #20 01 Paź 2012 09:10
    630176
    Usunięty  
  • #21 01 Paź 2012 09:17
    saskia
    Poziom 37  

Mimo ze uklad bedzie dzialal z pompa, to jednak mam watpliwosci co do tej rury calowej. Ona moze nawet przy pompie tlumic przeplyw na gorna kondygnacje, zwlaszcza ze nie ma zaworow i nie mozna wyregulowac przeplywow.

0
  • #22 01 Paź 2012 12:29
    diabelek71
    Poziom 6  

Rure jak będzie tłumić po wstawieniu pompki to sie wymieni tak jak mówisz.

1.A na jakiej wysokości powinna byc pompka na zasilaniu?
    Tzn czy jest jakaś granica ile minimum cm nad piecem a ile maximum.

2.I jak będą dwa trójniki 2" a między nimi zawór różnicowy, to czy trójniki mogą sie redukować na 1" na przyłącze do pompy? Oczywiście przed pompą jak i za wszystkie potrzebne rzeczy jeszcze.

Też mam nadzieje że będzie działać bo coraz zimniej a jednak pokój w którym nie grzeje jest najcześciej używany.

0
  • Pomocny post
    #23 01 Paź 2012 14:14
    630176
    Usunięty  
  • #24 02 Paź 2012 13:34
    diabelek71
    Poziom 6  

Dziś o dziwo dla sprawdzenia jeszcze raz układu czy grzeje przed próbą montowania na dniach pompki, grzejniki u góry był tak gorące że aż sie ździwiłem.
    Na dole jednak zimne.
    Temp przy piecu 75 stopni.

I to jest to o czym zapomniałem też napisać wcześniej.
    Grzejniki ostatnie zawsze były chłodne u mnie w mieszkaniu na dole, jak i powrót był chłodny z grzejników. Czasami jak sie dłużej paliło no to były takie letnie. Jednak różnica temperatur między zasilaniem a powrotem była zawsze bardzo duża.
    Powrót przy kotle był ciepły ale wydaje mi sie z tego względu że to przez bojler który jest przy piecy i po prostu z niego wracał naprawdę ciepły powrót.
    Pewnie grzejniki oddają tak szybko ciepło że woda po prostu wraca naprawdę chłodna.
    I pytanie, czy pompka też by dała efekt taki że po prostu wracała by woda cieplejsza do pieca żeby na nowo piec nie musiał jej mocno podgrzewać?
    Wiem że pompka coś tam prądu zużywa. Ale chodzi mi o to żeby w zimie było ciepło w mieszkaniu tym bardziej że dom nieocieplony.

0
  • Pomocny post
    #25 02 Paź 2012 16:21
    saskia
    Poziom 37  

Najtaniej bedzie poprawic instalacje.

W dzisiejszych czasach wszyscy jakos, jakby na sile, staraja sie instalowac pompe, a powodem nie jest polepszenie wydajnosci kotla, czy grzejnikow, lecz tylko i wylacznie jako przykrywka do spartolonej instalacji, aby jako tako dzialala.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo