Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrót do programowania. Co polecacie ?

adamos1812 28 Wrz 2012 11:35 2202 23
  • #1 28 Wrz 2012 11:35
    adamos1812
    Poziom 13  

Witam wszystkich :)
    Ukończyłem kilka lat temu technikum elektroniczne i bardzo podobało mi się programowanie. Niestety moja sytuacja życiowa zmusiła mnie do zaprzestania tej przygody. Minęło kilka lat, a ja jestem ładnie w tyle. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze grupy sterowników, mikrokontrolerów oraz programów na których mógłbym sobie nieco przypomnieć, i dalej się uczyć. W szkole pisaliśmy w assemblerze, oraz w języku drabinkowym programy, ale na jakieś bardzo stare mikrokontrolery. Zastanawiałem się teraz trochę nad AVR i mikrokontrolerach ATMEGA. Jeśli macie jakieś propozycje dla mnie to był bym bardzo wdzięczny. Od czego zacząć ? Nie chcę na razie pisać jakiś skomplikowanych programów, lecz zależy mi na dość dużej "elastyczności" a zarazem niezbyt skomplikowanym językiem. Z góry bardzo dziękuje.

• #2 28 Wrz 2012 11:43
    chudybyk
    Poziom 26  

Język C to podstawa dla mikrokontrolerów.
    ATmega to dobry wybór - najlepiej z obsługa JTAG'a, co znakomicie ułatwia pracę.
    Można się też zaintersować 32-bitowcami z rdzeniem ARM - zaczynają być bardzo konkurencyjne w stosunku do 8-bitowców.

• #3 28 Wrz 2012 11:52
    mrrudzin
    Poziom 39  

jak do przemysłu to tylko drabinka w PLC, jak dla siebie to C albo BASCOM

• #4 28 Wrz 2012 11:58
    adamos1812
    Poziom 13  

Tylko że C jest chyba strasznie skomplikowany. Tak kiedyś z grubsza tylko poczytałem o nim. Drabinka dla mnie zawsze była stosunkowo łatwa do ogarnięcia i dobrze sobie z tym radziłem. Są jakieś programy do pisania w języku drabinkowych na uC ATMEGA ?

• Pomocny post
    #5 28 Wrz 2012 12:10
    mrrudzin
    Poziom 39  

nie spotkałem się z programem umożliwiającym pisanie drabinki na AVR.
    C nie jest strasznie skomplikowany - ale dobry kurs z przykładami to podstawa

• #6 28 Wrz 2012 12:16
    adamos1812
    Poziom 13  

A jest jakiś symulator, lub coś podobnego na czym mógłbym sprawdzić poprawność napisanego programu ? Czy pozostaje mi kupić płytkę testową z alledrogo ? I czy znacie może jakieś dobre stronki z kursami ?

• #7 29 Wrz 2012 20:16
    ElMapet
    Poziom 20  

Do nauki PLC potrzebny jest sprzęt, i to bardzo drogi.
    Wiec nauka drabinki czy innego języka, jest ok tylko jak sie chce pracować jako programista.
    inaczej szybko ci przejdzie

• #8 29 Wrz 2012 21:12
    mikstu2
    Poziom 27  

Assembler zapewnia najwyższą prędkość wykonywania oraz najmniejszą objętość kodu, ale (coś za coś) - wymaga dogłębnej znajomości architektury procesora.
    C - to język pomiędzy tymi nisko-(asembler) a wysokopoziomowymi (np. BASIC).
    Tyle tylko, że przy dzisiejszych procesorach o dużych prędkościach i pamięciach, zalety języków nisko- i średniopoziomowych coraz bardziej tracą na znaczeniu.
    Dlatego aby na nowo zaczynać pracę z mikrokontrolerami, proponowałbym BASCOM.

• #9 29 Wrz 2012 22:41
    jestam
    Specjalista Automatyk

ElMapet napisał:
    Do nauki PLC potrzebny jest sprzęt, i to bardzo drogi.

Bez przesady. CodeSys ma symulator, a PLC da się kupić za kilkaset zł.

adamos1812 napisał:
    Od czego zacząć ?

Zdefiniuj swój cel. Co chcesz osiągnąć? Hobbystycznie programować mikrokontrolery? Zarabiać tym na życie? W jakiej branży i w jaki sposób?

• #10 30 Wrz 2012 00:26
    ElMapet
    Poziom 20  

PLC za kilkaset złoty jest golutki.
    Wiec lepiej wcale go nie kupować wcale tylko jechać na symulatorach.

• #11 30 Wrz 2012 10:06
    jestam
    Specjalista Automatyk

ElMapet napisał:
    PLC za kilkaset złoty jest golutki.

Za tą cenę da się kupić kompaktowy sterownik z kilkoma I/O cyfrowymi i analogowymi, może nawet z Ethernetem.
    Wiesz, że istnieją inni producenci niż duża niemiecka firma na S?

• #12 30 Wrz 2012 10:21
    pawka_pk
    Poziom 22  

Na początek polecam Link . Easy Soft, drabinka z symulacją.

• #13 30 Wrz 2012 10:26
    ElMapet
    Poziom 20  

S-1200 też można kupić z I/O, profinetem, szybkimi licznikami.
    No ale nadal jest to goły sterownik i praktycznie bez użyteczny.
    Bez automatyki którą się steruje. Bez napędów, bez czujników, bez pneumatyki. Ceny małe nie są.

Można podłączyć przyciski i lampki za kilka złotych. Z tym że to bardzo szybko okazuje się że jest to za mało.

• #14 03 Paź 2012 14:52
    Olsterion
    Poziom 9  

Proponuję pokombinować z Fatekiem. Oprogramowanie jest darmowe i ma symulator, jest fajny help a w razie czego i sterownik można kupić w bardzo konkurencyjnej cenie. Firma na S będzie przechodzić do lamusa niestety, trzeba się przestawiać na tańsze i równie dobre (a pod niektórymi względami nawet lepsze) rozwiązania.

• #15 03 Paź 2012 15:23
    Rkarcz
    Spec od PLC

Olsterion napisał:
    Firma na S będzie przechodzić do lamusa niestety, trzeba się przestawiać na tańsze i równie dobre (a pod niektórymi względami nawet lepsze) rozwiązania.

:-)

Dobre, w sam raz do śmiechu przed obiadem.
    Może zdradziłbyś nam tajniki wiedzy w temacie odejścia S do lamusa - niestety..
    No i jakieś konkrety co jest lepsze od S i dlaczego. I czy mówimy o pojedyńczych elementach, czy o systemie. Wogóle proponuję załóż wątek i wtedy każdy się wypowie na postawioną przez Ciebie tezę.

• #16 03 Paź 2012 17:45
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,
    ja niezmiennie polecam sterowniki oparte o oprogramowanie CoDeSys, jedno narzędzie (całkowicie przetłumaczone na nasz język ojczysty)
    a można programować sterowniki wielu firm: ABB, Eaton (Moeller), Wago, Schnaider, Beckhoff, B&R, Lenze i wiele innych.
    Import algorytmów z Simatic S5 i S7.
    Wszystkie najważniejsze sposoby programowania (LD, FDB, IL, ST, SFC, CFC) i to najbardziej zbliżone do IEC 61131-3, czego konkurencja (nawet ta na S) nie ma.
    Dla sterowników z wbudowanym webserwerem - wizualizacja gratis ;)
    Pozdrawiam.

• #17 03 Paź 2012 19:35
    adamac2
    Spec od PLC

Rkarcz napisał:
    Olsterion napisał:
    Firma na S będzie przechodzić do lamusa niestety, trzeba się przestawiać na tańsze i równie dobre (a pod niektórymi względami nawet lepsze) rozwiązania.

:-)

Dobre, w sam raz do śmiechu przed obiadem.
    Może zdradziłbyś nam tajniki wiedzy w temacie odejścia S do lamusa - niestety..
    No i jakieś konkrety co jest lepsze od S i dlaczego. I czy mówimy o pojedyńczych elementach, czy o systemie. Wogóle proponuję załóż wątek i wtedy każdy się wypowie na postawioną przez Ciebie tezę.

AB jest lepsze i przyjaźniejsze od S (niestety droższe:)) ale po co kolejny raz płodzić bezsensowną dyskusję. Bo programista musi pisać na AB oraz S a czasami również na W, M i O.

A co do programowania to najlepiej S + PLSIM bo jest go najwięcej na rynku (a więc umiejętności jego programowania są najwyżej cenione), można też AB + odpowiedni emulator, albo darmowego Codesysa z symulatorem (do nauki języków programowania przepięknie nam wystarczy, popiszemy sobie w nim FBki, UDT i wszystko inne co będzie nam w programowaniu innych sterowników).

Zgadzam się z panem Mapetem :), że kupować sterownik dla samego tylko wgrania sobie programu to troszkę bezsensu:). Chyba że mamy za dużo $$$ w kieszeni.

• #18 03 Paź 2012 20:13
    jestam
    Specjalista Automatyk

falowniki.com napisał:
    ja niezmiennie polecam sterowniki oparte o oprogramowanie CoDeSys

Ja się tak bardzo tym narzędziem nie zachwycam. Koncepcja interpretera-runtime uruchamianego pod WinCE czy innym XP embedded jakoś do mnie nie przemawia. Nie mówiąc już o jakości GUI samych edytorów, np. FBD. Ale to w sumie tak jak wszędzie w branży.

Znowu zaczynamy dyskusję o wyższości, zupełnie off-topic.

• #19 03 Paź 2012 20:47
    falowniki.com
    Spec od Falowników

@jestam
    Nie ma ideałów... ale drugiego takiego narzędzia jak CoDeSys nie ma..
    W sumie "każda myszka swój ogonek chwali" ;)

• #20 03 Paź 2012 21:02
    jestam
    Specjalista Automatyk

falowniki.com napisał:
    ale drugiego takiego narzędzia jak CoDeSys nie ma..

Zobacz np. narzędzia Panasonica. FPWIN. Także pełna implementacja IEC61131-3. Niestety też ma swoje uciążliwości.

• #21 03 Paź 2012 22:09
    falowniki.com
    Spec od Falowników

OK.. znam, chodziło i o to że w CoDeSys-ie mamy jedno narzędzie do sterowników wielu producentów a ich liczba stale rośnie i to najbardziej mi odpowiada.
    Pozdrawiam!

• #22 04 Paź 2012 09:08
    Aman Callede
    Poziom 16  

jestam napisał:
    Ja się tak bardzo tym narzędziem nie zachwycam. Koncepcja interpretera-runtime uruchamianego pod WinCE czy innym XP embedded jakoś do mnie nie przemawia.

Ale masz jakieś konkretne argumenty przeciw takiemu rozwiązaniu czy to po prostu niczym nie poparte subiektywne odczucie?
    Pytam dlatego, że dużo ludzi podchodzi do tego właśnie w ten sposób - że jak Win to na pewno się sypie i wywala, a moim zdaniem to jest błędne podejście i wynika chyba z braku dostatecznej wiedzy jak to funkcjonuje. Ja np. sporo pracuję na sprzęcie Beckhoff'a i jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby coś się wysypało z powodu Win.

A już abstrahując od tych technicznych dywagacji i wracając do pytania: Moim zdaniem CoDeSys lub TwinCAT 2 (oparty na CoDeSys) to doskonałe narzędzia do nauki programowania PLC z kilku względów ważnych z perspektywy kogoś kto chce po prostu nauczyć się programować:

- darmowe środowisko programistyczne
    - dostępne wszystkie języki programowania IEC 61131-3
    - możliwość symulacji
    - mnóstwo przykładów i tutoriali dostępnych w necie

Praktycznie więc nie wydając ani złotówki można nauczyć się naprawdę wiele.

• #23 04 Paź 2012 09:37
    jestam
    Specjalista Automatyk

Mam, ale to temat na zupełnie inny wątek. Krótko: to są właściwie komputery przemysłowe z typowym systemem operacyjnym (szczególnie eXP), a nie sterowniki. Zbyt dużo i zbyt łatwo można popsuć, czy to w czasie realizacji systemu ("doinstalujmy na tym SQL Server, IIS i Scadę, zaoszczędzi się na PC"), czy później, w czasie eksploatacji ("nudzi mi się na nocce, zagrałoby się w coś... o, to ma ekran i usb, ciekawe czy blueconnect będzie działać :)" ) Win CE to zupełnie osobna bajka. Mało kto rozumie jak to działa, ale można to popsuć nawet łatwiej - co najlepiej widać w sieci pod hasłem "odblokowywania nawigacji".
    PLC powinien być systemem o ograniczonej zmienności. Instalujesz i działa przez następne 20 lat, a przy awariach możesz założyć że to czujniki/kable, a nie że operator się bawił.

P.S. Mój Windows działa.

• #24 04 Paź 2012 09:47
    Aman Callede
    Poziom 16  

No tak - patrząc na to z tej perspektywy to nie sposób nie przyznać Ci racji - rzeczywiście ta "otwartość" może być problemem i trzeba to brać pod uwagę na etapie realizacji odpowiednio się przed takimi działaniami zabezpieczając.
    Jednak nie jest to problem wynikający z funkcjonowania takich "sterowników", a raczej z niekompetencji użytkowników - zakładając, że tego typu działania o których piszesz nie mają miejsca to takie sterowniki też będą działać te 20 lat i podobne założenia będzie można przyjąć przy awariach.

Rzeczywiście jest to może temat na dłuższą dyskusję - chciałem jedynie zwrócić uwagę na problem tego, że niektórzy jak słyszą Windows to od razu mają przed oczami niestabilny system i BSOD co drugi dzień, co jak widzę nie ma miejsca w Twoim przypadku :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME