Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi Concert Audi A4 - naprawa regulacji głośności

djandres 28 Wrz 2012 12:39 5856 2
  • #1 28 Wrz 2012 12:39
    djandres
    Poziom 10  

Witam, założyłem nowy temat związany z typowym problemem uszkodzonego procesora w radiach Audi, VW, radia chorus i concert. Mimo tego, że wiem iż temat wiele razy był poruszany i wszyscy skłaniali do wymiany procesora. Niektórzy stosują metodę podgrzania procesora np: zapalniczką i podobno działa, ale nikt nie wie jak długo, czy są osoby, które wypróbowały ten sposób i ich radia działają do dziś bez najmniejszych problemów ?? Ja zastanawiam się cały czas że skoro komórka pamięci jest uszkodzona w tym procesorze to np czy można wykasowac tego EEPROMA i od nowa wgrać oporgramowanie do radia. czekam na podopowiedzi czy takie wgranie jest relane i czym to zrobić

1 2
  • #2 28 Wrz 2012 13:05
    miwi
    Poziom 27  

Trochę nie potrzebnie mimo wszystko zakładałeś ten temat. Wszystko w tej sprawie zostało już napisane. Problem jest ze strukturą tego procesora i tyle. Jeśli klient nie chciał ponieść kosztów nowego procesora to wygrzewałem stary procesor w piekarniku. Niewielki szklany pojemnik w którym miałem suchy piasek. Procesor umieszczam w piasku i do piekarnika na 200 stopni na godzinę. Efekty zależał od egzemplarza, mam kilku klientów którym to działało ponad dwa lata, ale byli też tacy którym przestawało po trzech miesiącach.

0
  • #3 28 Wrz 2012 14:21
    fabi
    Spec od car audio

Wykasowanie i ponowne zapianie pamięci EEPROM zewnętrznym programatorem nic nie da. Radio ma tak napisany program, że za każdą zmianą wartości głośności zapisuje ją do komórki pamięci nieulotnej EEPROM. Jak wiadomo pamięć nieulotna czy to będzie EEPROM, czy FLASH posiada ograniczoną liczbę cykli zapisu. Czyli ciągle kasując i zapisując w te samo miejsce dochodzi się do jej fizycznego uszkodzenia objawiającego się tym, że komórka pamięci nie pamięta tego co przed chwilą się do niej zapisało. Nieważne czy zapisze to procesor, czy zewnętrzny programator, to dalej komórka nie będzie pamiętać.

Procesory motoroli wg specyfikacji producenta wytrzymują 10 tys. cykli zapisu tej samej komórki eeprom.

Oprogramowanie radia nie jest zapisane w pamięci EEPROM, w niej są tylko zapamiętane ustawienia. Oprogramowanie zapisane jest w pamięci ROM tego procesora, która chociażby z nazwy nie jest do ruszenia (zmiany).

Błędem jest to, że producent radia zapisuje głośność do pamięci EEPROM, jakby zapisał do RAM to procesor byłby wieczny.

0