Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW T4 2.5TDI \'98r - Dziwnie działający klimatronic

panti1801 28 Wrz 2012 13:43 8010 12
  • #1 28 Wrz 2012 13:43
    panti1801
    Poziom 14  

Witam, podczas jazdy mam dziwny problem z klimatronikiem. Wszystko działa w nim jak należy, ustawiam temperaturę na przód i tył, wszystko grzeje, normalnie miodzio do momentu, aż nagrzeje się silnik. Po nagrzaniu z nawiewów zaczyna lecieć zimne powietrze tzn. pobiera je z zewnątrz, jeżeli podniosę temperaturę o 1 stopień to przez jakieś 2-3 minuty wieje ciepłym i znowu zimnym, dopiero po ustawieniu na "HI" wieje cały czas gorącym. Sytuacja ta natomiast nie zdarza się na postoju (pomimo rozgrzanego silnika).

W samochodzie mam zielony klimatronic (sterownik + panel na taśmie), dodam jeszcze, że tej zimy wjechałem w zaspę i miałem połamany zderzak i ktoś kto mi naprawiał auto wstawił czujnik temperatury taki jak na foto. Przyczyny mam szukać w nim czy w samym sterowniku?

Na panelu jeszcze przez długi czas po wymianie czujnika pokazywało mi temperaturę zewnętrzną 45°C, całkiem niedawno zamiast tego wyświetla trzy kreski "---"

Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny. Dzięki i pozdrawiam :)

0 12
  • #2 28 Wrz 2012 16:17
    T5
    Admin grupy Samochody

Temperatura zewnętrzna nie ma nic do rzeczy w tym przypadku.
    Przyjrzyj się temu małemu wiatraczkowi w klimatroniku.(czy nie jest zabrudzony).

1
  • #3 28 Wrz 2012 16:31
    panti1801
    Poziom 14  

Otwierałem ten panel i wiatraczek jest czysty i cały czas pracuje, a czujnik pokazuje około 2,5kΩ, a z wzrostem temperatury jego wartość spada czyli raczej sprawny. Cała ta historia zaczęła się po wymianie zderzaka dlatego podejrzewałem coś w tych rejonach.

-1
  • Pomocny post
    #4 28 Wrz 2012 20:52
    T5
    Admin grupy Samochody

Przyjrzyj się jeszcze wtyczce -znajdziesz w okolicach lewego halogenu ,dwupinowa kolor czerwony.

0
  • #5 28 Wrz 2012 21:49
    panti1801
    Poziom 14  

Chodzi o wtyczkę do czujnika w zderzaku? Na włączonym klimatroniku jest 5V. To właśnie do tej kostki był podpięty ten czujnik ze zdjęcia, ale chyba jest on sprawny, ponieważ pokazuje 1.1kΩ a po ogrzaniu w ręce 900Ω. Bardzo podobne odczyty miałem w roczniku '99 z "niebieskim" klimatronikiem, może dla "zielonego" powinien być inny? Ponadto przy prawym halogenie znalazłem jeszcze czujnik podobny do tego na poniższym zdjęciu
    Na jego stykach nie było ani zwarcia ani żadnej rezystancji. Nie miałem jeszcze możliwości porównać pomiaru na drugim samochodzie.

0
  • #6 28 Wrz 2012 21:52
    T5
    Admin grupy Samochody

Ten drugi to terwowłącznik dogrzewacza.Poniżej 5stopni załącza.Po zapłonie na niebiesko czarnym ma być 12V.

0
  • #7 28 Wrz 2012 22:03
    panti1801
    Poziom 14  

Niebiesko-czarnym w tej wtyczce po lewej? W poniedziałek będę miał dostęp do kanału to posprawdzam te wiązki. Przy okazji nurkowania pod autem mam jeszcze szukać czegoś co pomogłoby rozwiązać problem?

0
  • #8 28 Wrz 2012 22:13
    T5
    Admin grupy Samochody

Tak - sprawdzić poziom płynu chłodniczego.I czy na "wyższych " obrotach do zbiorniczka wraca płyn (tym cienkim przewodem).

0
  • #9 01 Paź 2012 21:18
    panti1801
    Poziom 14  

Pogrzebałem dzisiaj trochę w aucie, płynu jest około 1/3 zakresu MIN-MAX, ale zapomniałem sprawdzić czy się wraca. Sprawdzałem też tą wiązkę, są tam kable biało-czerwony i brązowo-żółty (niebiesko-czarny jest przy czujniku dogrzewacza) i nigdzie nie zwierają, tuż za klimatronikiem jest dokładnie 4,9V. Po ponownym podłączeniu czujnika z pierwszego postu na wyświetlaczu zaczęło się pojawiać -90°C. Dodatkowo przestała załączać się sprężarka od klimatyzacji po wyłączeniu ECON oraz nie działa regulacja temperatury nawiewu tzn. chłodne powietrze leci tylko na "LO" natomiast od 18°C do "HI" leci tak samo gorące powietrze.

Macie jakieś pomysły co to może być? Ewentualna wymiana całego sterownika pomogłaby w tym przypadku?

Edit
    ---
    Chciałbym odczytać przy okazji błędy z komputera i mam pytanie, czy najtańszy kabel z polskim vagiem z allegro nada się do tego?

0
  • #10 01 Paź 2012 21:52
    T5
    Admin grupy Samochody

Przy -90 klima się nie załączy.Czujnik jest właściwy od tego modelu?

panti1801 napisał:
    Chciałbym odczytać przy okazji błędy z komputera i mam pytanie, czy najtańszy kabel z polskim vagiem z allegro nada się do tego?
    Nada się.

0
  • #11 01 Paź 2012 22:01
    panti1801
    Poziom 14  

Czujnik jest wizualnie jest taki sam z wyjątkiem gniazda, jest głębokie i zaokrąglone natomiast kostka od kabli jest płytka i kwadratowa, ogólnie połączone na krótko i zaizolowane. Ten kto wymieniał mi zderzak mówił, że będzie pasować tylko gniazdo inne. Dziwi mnie to, że na początku pokazywał 45°C, później w ogóle nic, a teraz to nieszczęsne -90°C.

0
  • #12 01 Paź 2012 22:28
    T5
    Admin grupy Samochody

panti1801 napisał:
    Ten kto wymieniał mi zderzak mówił, że będzie pasować tylko gniazdo inne
    No i Cię nakłamał.

0
  • #13 11 Paź 2012 22:08
    panti1801
    Poziom 14  

W końcu udało mi się podpiąć auto pod laptopa i w sekcji klimatyzacji były 4 błędy

Code:
    779 Czujnik temperatury zewnetrznej-G17

przerwa lub zwarcie do plusa - BŁAD SPORADYCZNY

766 Czujnik temperatury nawiewuprzód-G152
    przerwa lub zwarcie do plusa - BŁAD SPORADYCZNY

796 Wentylator czujnika temperatury-V42
    brak osprzetu / nie zwiazany ze sprzetem - BŁAD SPORADYCZNY

1086 Czujnik predkosciomierza-G22
    brak osprzetu / nie zwiazany ze sprzetem

G17 został wymieniony na nowy, a V42 został naprawiony poprzez przelutowanie złącza od silniczka (zimne luty), natomiast G152 i G22 w "cudowny" sposób zniknęły, nawet po dłuższym odłączeniu akumulatora i ponownym podłączeniu błędy nie powracały.

Problem uważam za rozwiązany, ale wątek pozostawię otwarty przez jakiś czas w razie jakiś uwag.

0
  Szukaj w 5mln produktów