Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - FT232R vs Prolific PL2303 oraz wizualizacja pomiarów

chwalimiru 28 Wrz 2012 16:44 1773 5
  • #1 28 Wrz 2012 16:44
    chwalimiru
    Poziom 7  

1. Jak w temacie. Czy do dwustronnej komunikacji między PC a up wystarczy zwykła przejściówka z ,,aledrogo'' za dychę, czy lepiej zainteresować się konwerterem FT232R (koszt ok. 30 - 50zł)? Z tego co czytałem na forum, niektórym przejściówka działa bez problemu a niektórym nie ;p. Do przejsciówki będę musiał jeszcze dokupić max232 + kondensatorki + wtyk źeński, czy do konwertera również?

2. Kolejne moje pytanie jak zrealizować przesłanie wyników temperatury z procesora do komputera i przeprowadzić ich wizualizację? Przesłać wyniki do Terminala i wyciągnąć logi do pliku txt? Następnie wrzuciłbym to do SQL i potem php albo java.

0 5
  • #2 28 Wrz 2012 18:19
    Pocieszny
    Poziom 38  

1. Ja do STM32 (tutaj pewnie też będzie tak samo) z powodzeniem używałem kabla od jakiejś starej Nokii z uciętą wtyczką i kabelkami przylutowanymi do pinów USART. Ten kabel był zrobiony na bazie PL2303.

2. Mierzysz temperaturę, potem wysyłasz ją jako tekst przez port UART. Jak zmierzyć (to jeszcze zależy czym mierzysz) i jak wysłać dane przez ten port - poszukaj w kursach, których jest pełno w internecie. A pewnie nawet jakieś gotowce się znajdą. Tu masz opisany projekt, który powinien Cię trochę zainteresować:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...sg=AFQjCNH2URciGEuQAy88EwH78LNfhmQluA&cad=rja

0
  • #3 28 Wrz 2012 21:45
    chwalimiru
    Poziom 7  

Dzięki za link do projektu, przyda się w przyszłości :D Niestety nie mam żadnego kabla od starej komórki :(

0
  • #4 28 Wrz 2012 23:59
    Pocieszny
    Poziom 38  

Taki kabel kupisz dosłownie za kilka PLN na allegro albo w jakimś komisie. Ma napięcie z zakresu 3,3V (takie jak komórki), więc idealnie nadaje się do takiego zastosowania. Nie musisz robić nic oprócz podłączenia.

0
  • #5 29 Wrz 2012 10:14
    chwalimiru
    Poziom 7  

Jaki proponujecie czujnik wilgotności? Zastanawiam się nad wykorzystaniem cyfrowego czujnika DHT11. Czy to dobry wybór?

0
  • #6 30 Wrz 2012 16:58
    chwalimiru
    Poziom 7  

Znalazłem jeszcze inną opcję a mianowicie: przejściówka USB2TTL zbudowana na układzie MCP2200. Koszt to ok 20 zł, możliwość podpięcia do płytki stykowej. MCP2200 to tańszy konkurent FT232, więc chyba się na to zdecyduję ;p Ponawiam pytanie co do czujnika?

0