Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PC5560 - Piszczący pasek

pawelkr83 28 Wrz 2012 23:06 2961 5
  • #1 28 Wrz 2012 23:06
    pawelkr83
    Poziom 9  

Witam,
    Wiem, że podobne tematy były już omawiane, jednak mojego problemu jak narazie nie udało mi się rozwiązać czytając forum.

Kilka dni temu podczas wirowania pralka zaczęłą głośno piszczeć. Po rozebraniu okazało się, że w silniku znajdował się pognieciony kawałek cienkiego plastiku (prawdopodobnie jakaś izolacja z cewki, która odczepiła się i wkręciła w wirnik) i to on przy tarciu był powodem części pisków.

Po nałożeniu paska i pokręceniu bębnem pralka popiskuje (dźwięk przypomina piszczenie sprzęgła w aucie). Dzieje się tak zarówno przy kręceniu w lewo jak i w prawo, szybsze kręcenie zwiększa natężenie pisków. Piszczy nawet przy bardzo wolnym ręcznym obracaniu bębna i jest to dość równomierny dźwięk. (w razie potrzeby mogę nagrać filmik)

Zdjąłem pasek i sprawdziłem bęben - chodzi cicho i bez drgań, nie ma też luzów na kole pasowym więc wstępnie wykluczam łożysko.
    Silnik ze zdjętym paskiem również pracuje dość cicho (lekko popiskują szczotki).
    Sam pasek wygląda na dobry - nie jest postrzępiony ani wytarty, nie jest też rozciągnięty (miałem trudności z naciągnięciem go na koło).

Nie znam żadnych metod konserwacji paska ani wytłumienia tego dźwięku.
    Pralka ogólnie jest w dobrym stanie nie miała wcześniej żadnych usterek i pracuje normalnie gdyby nie liczyć tego piszczenia.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 5
  • #2 29 Wrz 2012 10:34
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Zdjęcie paska w pewien sposób odciąża bęben.

Ale bardzo pomocne byłoby nagranie filmiku.

Radzę włożyć jakieś obciążenie do bębna (np. mokre ubrania) i wtedy nim pokręcić.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #3 29 Wrz 2012 13:36
    pawelkr83
    Poziom 9  

Niestety teraz mogę już tylko nagrać filmik z szmerem szczotek silnika ponieważ pasek ucichł. Znalazłem post w którym ktoś doradzał przetarcie paska płynem do mycia naczyń. Tak też zrobiłem i ucichł. Oczyściłem też oś silnika ze strzępów gumy (w wyżłobieniach było tego trochę).
    Co ciekawe - zdjąłem wcześniej silnik i przytrzymując go przeciągnąłem paskiem po jego osi, symulując normalne obroty i dżwięk był identyczny jak przy założeniu go na koło bębna czyli takie skrobanie i świst.
    Pasek jest pewnie zużyty i to nasmarowanie na długo nie pomoże. Jak znów zacznie popiskiwać to nagram. Narazie spróbuję coś wyprać i zobaczę jak sie zachowa.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Wrz 2012 13:43
    skryn
    Admin grupy AGD

Po co eksperymentować, jeżeli jedyna przyczyna tkwi w pasku (bo ten typ tak ma i już)?
    Żal Ci parę groszy na nowy pasek, bo już nie rozumiem... :(

0
  • #5 29 Wrz 2012 14:30
    pawelkr83
    Poziom 9  

W sumie to mi żal, bo musiałbym go zamawiać = ok 50 zł + kilka dni czekania. Muszę zrobić pranie w ten weekend niestety a pralka działa normalnie - to że popiskuje to jest po prostu drobny efekt uboczny, który miałem nadzieję zlikwidować domowymi sposobami i chwilowo się udało. Oczywiście wiem, że muszę go wymienić ale przynajmniej wypiore ciuchy z 2 razy bez ogłaszania tego w całym bloku ;)

0
  • Pomocny post
    #6 29 Wrz 2012 14:38
    skryn
    Admin grupy AGD

pawelkr83 napisał:
    W sumie to mi żal, bo musiałbym go zamawiać = ok 50 zł + kilka dni czekania.

Czyli codzienne zakupy na śniadanie w "biedrze" (pisownia celowa). Rzeczywiście majątek za pasek...:)
    Popiskiwanie przestanie być wnerwiające po kilkudniowym okresie oczekiwania na pasek.
    Temat zamykam.

0