Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac

28 Wrz 2012 23:58 2442 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie i proszę o pomoc/podpowiedź:
    Muszę podświetlić przycisk dzwonka przy drzwiach dwiema diodami led. Dzwonek zasilany jest 12vac. Zwarcie wyprowadzonych z niego przewodów powoduje dzwonienie. Tymi samymi przewodami muszę zasilić diody led (2szt.). Ale jeśli podłączę równolegle do przycisku diodę led z rezystorem, włącza się dzwonek nawet bez naciśnięcia przycisku. Tymczasem dioda powinna świecić gdy przycisk nie jest naciśnięty, a gasnąć dopiero z chwilą naciśnięcia przycisku. Rezystor = 470 ohm, 0.1W. Gdzie robię błąd? Czy rezystor powinien mieć większą moc (jaką?) aby pomimo zwarcia przez diodę dzwonek nie dzwonił? Jeśli dam większy opór, to czy nie spowoduję, że dioda nigdy nie będzie świecić?
    Wybaczcie laickie pytania, ale jestem amatorem w tych sprawach.
    Mimo wszystko proszę Was o pomoc, za którą z góry dziękuję :))
    Krzycek
  • Poziom 12  
    Zapewne podłączasz się równolegle pod włącznik, co jest swoistą "zworą" i powoduje włączanie dzwonka. Musisz diody podłączyć od + zasilania do masy, przez co diody nie będą wpływać na dzwonek. Dodatkowo jeśli chcesz mieć efekt świecenia jaki przedstawiłeś, to zastosuj podwójny włącznik, a zamiast osobnych zaślepek zastosuj jedną do załączania obu styków na raz. Jeden z nich musi być N.O. (normalnie otwarty, czyli włącza urządzenie przy wciśnięciu), drugi N.Z (normalnie zamknięty, rozłącza przy wciśnięciu) - ten podłącz do diodek.
    Masz obrazek, 10 min. Painta :D . Ewentualnie można dać bezpiecznik.

Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
  • Poziom 8  
    seba70838 napisał:
    ... zastosuj podwójny włącznik...

Niestety, w moim przypadku podwójny wyłącznik nie wchodzi w grę :( Przycisk to prosty wyłącznik pojedynczy, dlatego przychodzi mi do głowy pomysł z odpowiednim doborem rezystora, który ograniczałby prąd by nie wzbudzać dzwonka gdy przycisk nie jest włączany.
    Nie upieram się przy selektywnym świeceniu, dioda może świecić się cały czas. Chodzi tylko o to, aby obecność diody z rezystorem nie powodowała dzwonienia. Dzwonek powinien się uruchamiać tylko po naciśnięciu przycisku..
  • Poziom 42  
    Coś niemożliwe.

Jeżeli jest to tradycyjny dzwonek, czyli cewka z rdzeniem + młoteczek + klosz to nie jest za bardzo możliwe aby prąd w granicach 20mA go uruchamiał. Chyba, że jest to dzwonek jakiś elektroniczny.

Jeżeli mają być dwie diody LED to od razu je połączyć po dwie antyrównoległe, czyli anoda jednej z katodą drugiej + rezystor zwiększyć do 1..2k
  • Poziom 8  
    oj napisał:
    Chyba, że jest to dzwonek jakiś elektroniczny.

Tak, masz rację. To dzwonek elektroniczny. Nie napisałem o tym wcześnie, bo nie wiedziałem, że to ważne.

Wychodzi na to, że mój pomysł ze zwiększeniem rezystancji nie jest taki nielogiczny.. ;)
    Jak (jeśli nie doświadczalnie) należy wyznaczyć jego wartość? I czy jego moc będzie tu mieć znaczenie?