Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac

28 Wrz 2012 23:58 2769 10
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie i proszę o pomoc/podpowiedź:
  Muszę podświetlić przycisk dzwonka przy drzwiach dwiema diodami led. Dzwonek zasilany jest 12vac. Zwarcie wyprowadzonych z niego przewodów powoduje dzwonienie. Tymi samymi przewodami muszę zasilić diody led (2szt.). Ale jeśli podłączę równolegle do przycisku diodę led z rezystorem, włącza się dzwonek nawet bez naciśnięcia przycisku. Tymczasem dioda powinna świecić gdy przycisk nie jest naciśnięty, a gasnąć dopiero z chwilą naciśnięcia przycisku. Rezystor = 470 ohm, 0.1W. Gdzie robię błąd? Czy rezystor powinien mieć większą moc (jaką?) aby pomimo zwarcia przez diodę dzwonek nie dzwonił? Jeśli dam większy opór, to czy nie spowoduję, że dioda nigdy nie będzie świecić?
  Wybaczcie laickie pytania, ale jestem amatorem w tych sprawach.
  Mimo wszystko proszę Was o pomoc, za którą z góry dziękuję :))
  Krzycek
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 12  
  Zapewne podłączasz się równolegle pod włącznik, co jest swoistą "zworą" i powoduje włączanie dzwonka. Musisz diody podłączyć od + zasilania do masy, przez co diody nie będą wpływać na dzwonek. Dodatkowo jeśli chcesz mieć efekt świecenia jaki przedstawiłeś, to zastosuj podwójny włącznik, a zamiast osobnych zaślepek zastosuj jedną do załączania obu styków na raz. Jeden z nich musi być N.O. (normalnie otwarty, czyli włącza urządzenie przy wciśnięciu), drugi N.Z (normalnie zamknięty, rozłącza przy wciśnięciu) - ten podłącz do diodek.
  Masz obrazek, 10 min. Painta :D . Ewentualnie można dać bezpiecznik.

  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  seba70838 napisał:
  ... zastosuj podwójny włącznik...

  Niestety, w moim przypadku podwójny wyłącznik nie wchodzi w grę :( Przycisk to prosty wyłącznik pojedynczy, dlatego przychodzi mi do głowy pomysł z odpowiednim doborem rezystora, który ograniczałby prąd by nie wzbudzać dzwonka gdy przycisk nie jest włączany.
  Nie upieram się przy selektywnym świeceniu, dioda może świecić się cały czas. Chodzi tylko o to, aby obecność diody z rezystorem nie powodowała dzwonienia. Dzwonek powinien się uruchamiać tylko po naciśnięciu przycisku..
 • Poziom 42  
  Coś niemożliwe.

  Jeżeli jest to tradycyjny dzwonek, czyli cewka z rdzeniem + młoteczek + klosz to nie jest za bardzo możliwe aby prąd w granicach 20mA go uruchamiał. Chyba, że jest to dzwonek jakiś elektroniczny.

  Jeżeli mają być dwie diody LED to od razu je połączyć po dwie antyrównoległe, czyli anoda jednej z katodą drugiej + rezystor zwiększyć do 1..2k
 • Poziom 9  
  oj napisał:
  Chyba, że jest to dzwonek jakiś elektroniczny.

  Tak, masz rację. To dzwonek elektroniczny. Nie napisałem o tym wcześnie, bo nie wiedziałem, że to ważne.

  Wychodzi na to, że mój pomysł ze zwiększeniem rezystancji nie jest taki nielogiczny.. ;)
  Jak (jeśli nie doświadczalnie) należy wyznaczyć jego wartość? I czy jego moc będzie tu mieć znaczenie?
 • Poziom 2  
  Ale jak należy zmienić schema jeżeli do przycisku dochodzą fizycznie tylko dwa przewody a nie 3 jak sugeruje obecny schemat?
  Czyli tylko dwa przewody idą z puszki wewnątrz budynku do przycisku na budynku. Zasilanie to 230V, dioda świecąca w przycisku na budynku na 12 V, Gong dwutonowy z elektromagnesem na 230V wewnątrz budynku. Załączam obrazek wyprowadzeń przycisku dzwonka do którego mam doprowadzone tylko dwa p
  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
  rzewody.
 • Poziom 17  
  Jeśli uważasz, że przycisk jest solidny na tyle, że się nie rozleci i nikogo nie porazi prąd, dwie wersje różniące się między sobą rozmieszczeniem elementów:
  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
  Przekaźnik na alle gro dostaniesz po 16 złotych z przesyłką (z podstawką trochę drożej, ale jeśli masz lutownicę, to ta raczej niepotrzebna).

  Jeśli natomiast nie chcesz ryzykować, powinieneś do przycisku posłać niskie napięcie.
  Układ będzie podobny,
  Potrzeba przekaźnika z cewką na 5-24V DC.
  Mostek i zenerka, podobne. Dodatkowo, prawdopodobnie potrzebny będzie kondensator elektrolityczny, powiedzmy coś między 220-1000 mikrofarad, dla przekaźnika 5-cio i 12-towoltowego, na minimum 25V, a dla 24-rowoltowego, co najmniej na 50V.
  Obwód przekaźnika oraz przycisku należy zasilić z transformatora o napięciu wtórnym od około ~14V dla przekaźnika 5-ciowoltowego, przez około ~19V dla 12-towoltowego, do około ~27V dla 24-rowoltowego i mocy 2-4VA (wystarczy).
  W razie potrzeby daj znać - się namaluje.

  Każdy z wyżej wymienionych układów ma tę wadę, że nieustannie pobiera z sieci ponad 1W, co spowoduje ok. 1 kWh strat miesięcznie.
  W wersjach przedstawionych na powyższych rysunkach, LED nie będzie świecić pełną jasnością, ale mimo to, efekt powinien być zadowalający.
  Jeśli jednak nie będzie, powinno wystarczyć dodanie, równolegle do cewki przekaźnika, kondensatora 220-330 nanofarad / 400V.

  Jeśli natomiast chodzi tylko o energooszczędne podświetlenie, widoczne w warunkach nocnych, nie do pobicia będzie najzwyklejsza neonówka.
  Jednak również LED o dużej jasności dość wyraźnie świeci już przy prądzie rzędu kilku mA.
  Jeśli w taką jest wyposażony przycisk albo można ją w nim podmienić, możesz zatem spróbować najprostszej chyba i oszczędnej wersji:
  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
  i w wersji z mostkiem Graetz'a (powinno świecić torchę jaśniej):
  Podświetlenie przycisku dzwonka 12V ac
 • Poziom 33  
  A nie prościej zastosować dodatkowy przekaźnik na 12V zbocznikowany dodatkowym opornikiem o mniejszej oporności od cewki przekaźnika. Naciskasz przycisk, przyciąga przekaźnik, a ten dopiero uruchamia dzwonek. Opornik równoległy do cewki przekaźnika potrzebny jest do zwiększenia prądu potrzebnego dla świecenia diod bez uruchomienia przekaźnika. I to powinno wystarczyć.
 • Poziom 17  
  Prosto, ale i tak potrzebny będzie zasilacz 12V. Mniejsza o to, czy w formie czarngo pudełka, czy transformatora, mostka i kondensatora.
  Dodatkowy, równoległy rezystor: aby po zwolnieniu przycisku, przekaźnik nie pozostał wzbudzony prądem diody, szacunkowo może mieć najwyżej ze 100 om (a nie wiem, czy nie mniej) i co najmniej 2W.
 • Poziom 33  
  portwein napisał:
  Prosto, ale i tak potrzebny będzie zasilacz 12V.
  Przecież dzwonek jest na 12 V, więc zasilacz już jest.
  portwein napisał:
  Dodatkowy, równoległy rezystor: aby po zwolnieniu przycisku, przekaźnik nie pozostał wzbudzony prądem diody, szacunkowo może mieć najwyżej ze 100 om (a nie wiem, czy nie mniej) i co najmniej 2W.
  A to chyba najmniejszy problem, zresztą, jeżeli jest to instalacja 12 V prądu zmiennego, a zakładam, że tal, to przy przekaźniku 12 V prą zadziałania jest dość spory i może okazać się rezystor zbędny.
 • Poziom 17  
  Cytat:
  Przecież dzwonek jest na 12 V

  Przepraszam, zrozumiałem, że na 230.
  Cytat:
  A to chyba najmniejszy problem (...) przy przekaźniku 12 V prą zadziałania jest dość spory

  Pełna zgoda, to nie problem. Chodzi natomiast o jego prąd wyłączenia - zwolnienia kotwicy.