Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wszystkie - Czasowy ściemniacz oświetlenia wewnętrznego

29 Wrz 2012 17:14 6816 17
  • Poziom 11  
    Witam

Kupiłem czasowy ściemniacz oświetlenia wewnętrznego. Po podłączeniu lampka nie działa w ogóle. Rozebrałem go.

Wygląda tak:
    Instrukcja podłączenia:
    Schemat :
    elementy zielone zmierzyłem i mają poprawne wartości. Rezystor 2,2K ma 2 Ohmy, więc chyba jest zepsuty?

Skąd się dowiedzieć, gdzie tranzystor T1 ma emiter, kolektor i bazę? W necie nie ma go. Jak go zmierzyć? Wystarczy, by między BE i BC było zwarcie, a w odwrotną stronę przerwa oraz między CE zawsze była przerwa ?

Co do diody D1 i D2 to nie jestem pewien, bo je wylutowałem i zapomniałem by zaznaczyć w którym kierunku były fabrycznie

Sposób w jaki podłączam:
    Żółty - nie podłączam nigdzie
    Przewód od wyłącznika drzwi wyjmuję z lampki
    Czerwony łączę z przewodem od wyłącznika drzwi
    Niebieski łączę do lampki w miejsce przewodu od wyłącznika
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 16  
    Dlaczego nie podłączyłeś zgodnie ze schematem? Żółty przewód to raczej zasilanie i bez niego to nie zadziała. I te diody muszą być tak jak były.
  • Sklep HeluKabel
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Marian5000PL napisał:
    Skąd się dowiedzieć, gdzie tranzystor T1 ma emiter, kolektor i bazę?

Nie kpij sobie!
    Marian5000PL napisał:
    Co do diody D1 i D2 to nie jestem pewien, bo je wylutowałem i zapomniałem by zaznaczyć w którym kierunku były fabrycznie

Czyli już rozebrałeś, a teraz nie wiesz, jak złożyć.
    Marian5000PL napisał:
    Sposób w jaki podłączam:

Dalej nie cytuję, bo po co instrukcja i schemat podłączenia, skoro i tak jesteś "mądrzejszy" i robisz to po swojemu. Oczywiście źle.
  • Poziom 11  
    Podłączyłem zgodnie ze schematem. Przewód żółty nie jest wymagany. Dioda D2 nie ma znaczenia.

Skąd niby mam wiedzieć gdzie jest kolektor itd. skoro w internecie nie ma schematu tego tranzystora, a ja nie znam się na tym ?

Może ktoś zechce mi w takim razie powiedzieć jak podłączyć to dobrze?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Marian5000PL napisał:
    Witam

Kupiłem czasowy ściemniacz oświetlenia wewnętrznego. Po podłączeniu lampka nie działa w ogóle. Rozebrałem go.

Wygląda tak:
    Instrukcja podłączenia:
    Schemat :
    elementy zielone zmierzyłem i mają poprawne wartości. Rezystor 2,2K ma 2 Ohmy, więc chyba jest zepsuty?

Skąd się dowiedzieć, gdzie tranzystor T1 ma emiter, kolektor i bazę? W necie nie ma go. Jak go zmierzyć? Wystarczy, by między BE i BC było zwarcie, a w odwrotną stronę przerwa oraz między CE zawsze była przerwa ?

Sposób w jaki podłączam:

Układ należy podłączyć zgodnie z instrukcją. Poza tym nie każdy tranzystor będzie miał przejście tak jak napisałeś( a na pewno nie zwarcie, bo wtedy miałby w dwie strony i byłby uszkodzony), zależy czy jest PNP czy NPN. Możesz znaleźć w internecie dokumentację do każdego tranzystora i do tych trzech( bo nie wiem który masz z tych BC) co masz w układzie ja znalazłem. Wtedy będziesz wiedział gdzie ma kolektor, gdzie emiter a gdzie bazę. Sprawdzając miernikiem będzie wiadome czy jest PNP czy NPN i gdzie jest jego baza, kolektor z emiterem na podstawie dokumentacji. Widzę na zdjęciu że D2 już wylutowana.
  • Poziom 23  
    Marian5000PL napisał:
    Sposób w jaki podłączam:

Przewód żółty podłącz do plusa lampki, niebieski do stałej masy, a czerwony do styku masowego żarówki. Diody wlutuj tak jak na rysunku.
  • Poziom 30  
    Witam

Do kolegi marian5000PL

Jestem zdziwiony , że układ dopuszczony do sprzedaży nie działa . Chyba , że źle narysowałeś schemat montażowy i źle odczytałeś nazwy tranzystorów . Z twoich wyjaśnień wynika , że w ściemniaczu pracują dwa tranzystory : tranzystor mocy n-p-n TIP122 typu Darlington i tranzystor małej mocy n-p-n BC517 typu Darlington . Mając chwilę , zmontowałem ten prosty ściemniacz według schematu montażowego załączonego przez Ciebie z elementów o nazwach i wartościach podanych także przez Ciebie . Rzeczywiście układ nie działał .
    Jeżeli nadal nie poradziłeś sobie z problemem , a chciałbyś mimo wszystko wykorzystać ten kupiony układ , to załączam poprawiony schemat montażowy , rysunek instruktażowy i zdjęcie płytki tego ściemniacza . Po tej małej modyfikacji ściemniacz działa bez żadnych problemów .
    Z płytki należy usunąć rezystor 2 Ohm , zamienić (lub pozostawić) kondensator 47uF na kondensator 470uF/10...16V i wlutować diody , tak jak pokazano na zdjęciu . Następnie należy podłączyć do instalacji elektrycznej w samochodzie według rysunku instruktażowego . Układ w stanie spoczynku pobiera prad z akumulatora o wartości około 6 mA.

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 55 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

• Poziom 11  
    Dziękuję za pomoc :)

Problem w tym, że żółty przewód nie musi być w cale podłączony. On ma służyć do natychmiastowego wyłączenia oświetlenia (+ ze stacyjki). Na pudełku napisane jest że nie trzeba wcale go podłączać do prawidłowego działania

Wymieniłem na nowe tranzystory T1 i T2 oraz rezystor 2,2 kOhm. Podłączyłem w ten sposób:
    oraz ten:
    i nic. Fakt - lampka zaczęła świecić ale ciągle, nie gaśnie nawet po 30 sekundach

Tranzystory, rezystory i dioda sprawdzone - wszystko działa

Ma ktoś jakiś pomysł? :(
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam.
    Mam układ jak w temacie. Wszystko gra ale mam pytania. Jak opóźnić sam etap wygaszania lampki ? Nie czas po którym jest wygaszana po zamknięciu drzwi ale sam czas jej płynnego wygaszania ?
    Jest to możliwe w tym układzie ? Jest możliwe też płynne zaświecanie lampki po otwarciu drzwi ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam

Jakich jeszcze oczekujesz pomysłów?

Nie połączyłeś układu według mojego schematu i nie sprawdziłeś czy działa . W poprzednich postach narysowałeś schemat z nieprawidłowym oznaczeniem jednego z rezystorów oraz ze złym oznaczeniem wlutowania jednej z diod , co miało bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania ukladu . Chodziło o rezystor 2,2 Ohm który okazał się rezystorem 200k (chyba znaczna różnica) i diodę 1N4148 .

Załączm mój działajacy układ lekko zmodernizowany znany już z poprzedniego mojego posta oraz twój układ poprawiony i przedstawiony przez Ciebie , którego w dodatku jeszcze nie potrafisz uruchomić . W twoim układzie można pominąć rezystor 33k i diodę 1N4148 , czyli pominąć podłączenie przewodu żołtego .

Obydwa układy działają prawidłowo . Po podłączeniu układu do plusa lampka zaczyna świecić , aby po kilkunastu sekundach zgasnąć . Otworzenie drzwi samochodu powoduje zaświecenie lampki oraz zwarcie bazy tranzystora BC517 poprzez diodę 1N4148 do masy , a tym samym rozładowanie kondensatora . Po zamknięciu drzwi lampka nadal świeci , a kondensator dołączony do bazy tranzystora BC517 ładuje się powoli poprzez rezystor 200k do napięcia +1,2V . Po przekroczeniu tego napięcia tranzystor BC517 zaczyna przewodzić zwierając bazę BDW93C do masy . Tranzystor BDW93C zostaje zatkany i lampka przestaje świecić .

Pozdrowienia

Dodano po 43 [sekundy]:

Mój schemat układu

Dodano po 53 [sekundy]:

Dodano po 57 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Twój schemat ukladu

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 3 [minuty]:

Prośba do moderatorów , proszę o usunięcie jednego z dwóch takich samych obrazków . Dziękuję .
  • Poziom 11  
    Układ połączony zgodnie ze schematem:

Efekt jest taki, że lampka świeci już przed zwarciem wyłącznika drzwi, a jak go zewrę to świeci mocniej, po rozwarciu świeci słabiej, ale w ogóle nie gaśnie.

Czekałem 45 sekund i nic

:( chyba kupię nowe części i na nowo zmontuję

A co masz na myśli z tym: " Chodziło o rezystor 2,2 Ohm który okazał się rezystorem 200k (chyba znaczna różnica) i diodę 1N4148 " ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam

????????...
    Układ , który teraz załączyłeś u mnie działa bez problemów .
    W takim razie usuń rezystor 200k podłaczony równolegle do diody , sprawdź dokładnie podłączenie tej diody (anoda do bazy tranzystora BC517 , katoda do czerwonego przewodu) i połącz do żółtego przewodu rezystor 33k połączony szeregowo z dioda 1N4148 (rezystor 33k do bazy tranzystora BC517 , anoda diody do żółtego przewodu) . Następnie żółty przewód podłącz do przewodu czerwonego . Połączone przewody - czerwony i żółty podłącz do żarówki . Żarówkę podłącz do plusa akumulatora . Jest to moja wersja ukłudu .
    Jezeli nadal żarówka nie zgaśnie po podłączeniu do plusa akumulatora (minus jak na schemacie) , to masz uszkodzony tranzystor TIP122 lub BDW93C (taki użyłem podczas testowania obu układów) .
    Moze wspólnymi siłami uruchomimy wreszcie ten twój felerny układ .
    Dlaczego od razu kupować nowy ściemniacz . Ten ściemniacz jest tak prostym układem , że to jest niemożliwe , żeby nie działał .
    Pozdrawiam

Dodano po 30 [minuty]:

w pierwszym Twoim poście napisałeś o rezystorze 2 Ohm i na zdjęciu jest taki rezystor (pierwszy od góry jest 2 Ohm - pasek czerwony , czarny i dwa złote paski ) . Teraz rozumiem , że jeden z pasków , to pasek żółty , a nie złoty (zła jakość zdjęcia) . Przy ocenie układu wziąłem pod uwagę zdjęcie , bo nie wiedziałem , czy schemat narysowany przez Ciebie jest prawidłowy i to była moja pomyłka . Nie miało , to jednak większego wpływu na uruchomienie układu , kiedy przestałem brać pod uwagę ten rezystor .
  • Poziom 11  
    Podłączone jak proponujesz. Efekt jest taki, że po podłączeniu napięcia żarówka nie świeci, po zwarciu włącznika drzwi świeci, ale po rozwarciu natychmiast gaśnie, co ja robię nie tak ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Przy tych wartościach elementów po podłączeniu ściemniacza do zasilania żarówka powinna świecić tylko kilka sekund , a następnie zgasnąć . Przy otwarciu drzwi żarówka świeci , a po zamknięciu drzwi żarówka świeci nadal i gaśnie po kilku sekundach . Tak powinno , to się odbywać .
    Czy ściemniacz masz podłączony w samochodzie? Czy układ sprawdzasz zasilając go z zasilacza? Czy możesz podłączyć do kondensatora 47uF kondensator 470uF (równolegle) . Po podłączeniu dodatkowego kondensatora sprawdź jeszcze raz .
  • Poziom 11  
    Kupiłem płytkę prototypową i wszystkie elementy, by na pewno były sprawne. Podłączyłem i rzeczywiście układ działa. Działał 2 sekundy, więc zmieniłem kondensator na 330uF i teraz mam 14 sekund, dziękuję bardzo za pomoc :)

Układ na płytce nie działał, ponieważ tranzystor BC517 był zepsuty (nie wiem dlaczego skoro jest nowy). Doszedłem do tego zamieniając kolejno nowe elementy płytki prototypowej starymi z układu lutowanego.

Narodził się jednak następny problem: Żarówka żarnikowa działa poprawnie (świeci mocno i 14 sekund). Chciałem zastosować żarówkę, a raczej diody LED, zakupiłem żarówkę rurkową z 6 diodami i po podłączeniu do tego układu żarówka świeci mocno przez 14 sekund, a potem ciągle słabo i nie gaśnie. Co powinienem z tym zrobić?

Zauważyłem, że po podłączeniu zasilania między diodą D2 a rezystorem 33 kOhms prąd maleje z około 3 uA do 2,2 uA (dioda świeci mocno) po czym rośnie do 2,5 uA, (dioda świeci wtedy ledwo ledwo) i spada do zera. Może można by gdzieś podłączyć rezystor?
  • Poziom 30  

Dodano po 16 [minuty]:

Witam

Zastosuj ten układ ściemniacza , który załączyłem powyżej . Należy zamienić tranzystor typu Darlington BC517 na tranzystor pojedynczy BC547C (BC548C) , zamienić jedną z diod 1N4148 na diodę Schottky np. na 1N5819 lub dowolną inną podaną na schemacie i zmienić niektóre dotychczasowe połączenia . Zwiększając wartość rezystora 200k i kondensatora 470uF można ustalać czas wyłączenie diod .
    Układ działa niezawodnie , po zablokowaniu bazy tranzystora TIP122 (BDW93C) diody gasną całkowicie .

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    A czy da się sprawdzić diodę Schottkiego? Pytam, bo mam kilkanaście takich jednak nie są w ogóle opisane. Jeśli nie to pojadę do elektronika i kupię. Moim miernikiem jestem w stanie zmierzyć tylko diody, rezystancję, napięcie, natężenie.

Jedną zmierzyłem:
    - rezystancja w obu kierunkach przewodzenia rośnie w czasie badania od ok 50 kOhm do 1300 kOhm :/
    - przy ustawieniu na diodę miernik wskazuje 583 w kierunku przewodzenia
    - przy ustawieniu na diodę miernik nie wskazuje nic w kierunku przeciwnym do przewodzenia (nie przewodzi)
  • Poziom 30  
    Witam
    Oczywiście , że możesz sprawdzić diodę Schottky swoim multimetrem . Sprawdzasz tak samo , jak wszystkie inne diody . Każda dioda w jedną stronę przewodzi w drugą stronę nie przewodzi . Jeżeli posiadasz inne diody sprawne , to na początek możesz zastosować dowolną diodę , aby sprawdzić układ , a ewentualnie później dokupić diodę Schottky.
    Różnica między zastosowaniem diody Schottky , a np. diodą 1N4001 będzie polegała jedynie na zmianie czasu wyłączania żarówki (LED) . Przy zastosowaniu diody Schottky otrzymasz dłuższy czas świecenia żarówki niż przy zastosowaniu diody 1N4001 , 1N4148 .
    Pozdrawiam