Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prototypowa wytrawiarka z regulatorem Fuzzy Logic

djoy 03 Oct 2012 10:07 17163 43
 • #31
  tplewa
  Level 38  
  @thralll

  Wiesz samo sterowanie jak pisalem nie ma tutaj zbytniego znaczenia. Po prostu dla samego algorytmu (czy to PID czy cos innego) podajesz do ukladu jaki procent mocy ma dac co realizuje juz sterowanie np. grupowe. Baaa ja np. nawet w grupowym sobie biore info o przejsciu przez zero po to by sobie synchronizowac timer do sieci (co wiele osob np. pomija). Ale to jak mowilem inna kwestia i sam sposob sterowania elementem grzejnym mozna pominac mowiac tutaj o samym algorytmie sterujacym. Po prostu na wyjsciu algorytmu masz informacje o tym jaki procent mocy ma oddawac element grzejny.

  Natomiast sposobow realizacji samego algorytmu jest wiele i przy omawianiu ich mozna spokojnie pominac to jak jest sterowana sama grzalka/grzalki (czy grupowo czy inaczej)...

  Natomiast co jest rewolucyjne :) w sumie chyba nic :) Rewolucji nie ma z tego powodu ze takie rozwiazania sa stosowane od dlugiego czasu. Natomiast implementacja PID, PD czy Fuzzy Logic ma czasami swoje zalety w danym ukladzie. A to ze mamy tyle mozliwosci to nalezy sie cieszyc. W tym przykladzie gdzie ogrzewamy zbiornik z ciecza zalet moze nie widac, ale jak bys mial bardziej zlozony obiekt do ogrzania to nagle moze sie okazac ze czesc algorytmow sie nie sprawdzi.

  Zreszta autor jak pisal testuje rozne rozwiazania algorytmow sterowania i to jest w sumie ciekawe :) Ja tez bawie sie aktualnie w sterownik do stacji BGA i na chwile obecna mam PID z autoadaptacja + Fuzyy Logic... he he zreszta wstepnie algorytmy tez testuje grzejac wode w garnku, bo palona PCB niezbyt ladnie pachnie :) Ewentualnie jak mam tylko matematyczny opis sterowania jakies tam testy w matlabie - ot znacznie ulatwia przelozenie matmy na algorytm :)


  ot cos w takiej koncepcji:
  Prototypowa wytrawiarka z regulatorem Fuzzy Logic


  Natomiast jak pisalem tez jestem ciekawy odnosnie tego jak rozwiazal to autor, a przynajmniej z jakich materialow korzystal - bo jest ich w sieci (przynajmniej z tego co ja znalazlem) niezbyt wiele.
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  thralll
  Level 13  
  Zgadzam się w zupełności sterowanie grupowe bez synchronizacji z siecią mija się z celem, poza tym robiąc to na przerwaniu nie potrzeba dodatkowego timera i praktycznie nie obciąża mikrokontrolera.
  Sam startuje z budową sterownika do grzałek i dlatego też interesuję się tematem algorytmów sterowania. Faktycznie rewolucji nie ma, jest dość proste, aczkolwiek na początku wydawało się dość skomplikowane.
  Nie słyszałem wcześniej o logice rozmytej i dlatego moje pytania ;)
  Dzięki za odpowiedź.
  thtralll
 • #33
  tplewa
  Level 38  
  a ja ci powiem ze nie mija sie z celem jak potrzebujesz puszczac dokladnie odmierzona ilosc okresow sinusa... jak masz grzalke z duza bezwladnoscia to nie ma to fakt znaczenia (jak puscisz pare okresow wiecej) i mozna pominac synchro do zera... jak liczysz na to by przeszlo tyle okresow ile chcesz np. 1 na 50 to juz bez synchra trudno zrobic bo w czasie ci sie to rozjedzie... Wszystko kwestia aplikacji jak pisalem wczesniej...

  Wracajac jednak do logiki rozmytej przyklady zastosowania masz np. tutaj (i w zalacznikach):

  http://www.mstarlabs.com/control/fuzzypid.html

  Natomiast tutaj artykulik PID czy Fuzzy Logic (w troche innym zastosowaniu gdzie nie ma grzalki) wiec widac ze sposob sterowania czy grupowe czy inne mozna pominac i skupic sie na samym algorytmie sterowania:

  http://www.bitermo.pl/pl/pid-czy-fuzzy-logic-...owanie-poziomem-wody-w-kotle-parowym?page=0,0
 • TermopastyTermopasty
 • #34
  djoy
  Level 15  
  Quote:
  Natomiast jak pisalem tez jestem ciekawy odnosnie tego jak rozwiazal to autor, a przynajmniej z jakich materialow korzystal - bo jest ich w sieci (przynajmniej z tego co ja znalazlem) niezbyt wiele.


  tplewa,dzięki za wsparcie, w tych materiałach które podałeś jest wszystko pięknie ładnie wyjaśnione i właśnie w taki sposób jak w pierwszym linku i ja zrobiłem. Dodatkowo korzystałem z notatek z uczelni, bo na ostatnim roku miałem taki przedmiot "Zaawansowane Techniki Sterowania" i tam mieliśmy różne fajne rzeczy typu Algorytmy genetyczne, Ewolucyjne, Fuzzy Logic, Sieci Neuronowe itp...

  ###

  Zrobiłem dziś testy z regulatorem dwustanowym, ponieważ były wcześniej opinie, że wystarczyłby zwykły włącz, wyłącz... poniżej mamy przebieg T=f(t) dla regulatora dwustanowego. Nie wiem jak wam, ale dla mnie, taki przebieg z punktu regulacji niezbyt się podoba.

  Prototypowa wytrawiarka z regulatorem Fuzzy Logic
 • #35
  flp
  Level 11  
  Co w nim złego? Oscylacje wartości temperatury środka trawiącego nie mają raczej żadnego wpływu na jakość produktu, na czas trawienia też pewnie nie wielki. Od strony dydaktycznej projekt bardzo fajny, na pewno ciekawszy niż robienie kolejnej symulacji w matlabie/simulinku, tym bardziej że efekt osiągnięty.
 • #36
  tplewa
  Level 38  
  @djoy

  heh czyli widze ze jeszcze ucza na uczelniach czegos ciekawego :)

  A tak z ciekawosci co brales pod uwage w opisie objektu ?


  @flp

  Matlab/simulink moze ciekawy nie jest ;> ale znacznie ulatwia zycie :) Ja czesto zanim zabiore sie za kod w C/C++/ASM najpierw testuje sobie w matlabie itp. po prostu przyspiesza sie znacznie powstawanie projektu.
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  djoy
  Level 15  
  Quote:
  Całe to "inteligentne" sterowanie temperatury w tym przypadku jest zastanawiające, tak jak pompka xd.
  Ostatnio nie mam chęci na projektowanie tego typu urządzeń,,,, > lecz jeśli kolega ma do tego zamiłowanie, to proszę użyć regulatora temperatury którego wartość "dozorowa" będzie zależna od wartości zadanej, korygowanej przez "moc" substancji trawiącej >(niezbędna najprostsza sonda do pomiaru PH)
  -zamiast pompki proszę zastosować ultradźwięki
  -przeprowadzić próby dla różnych częstotliwości, względem natężenia amplitudy w określonym roztworze chemicznym..
  -wyznaczyć odpowiednie charakterystyki (zależność od temperatury, mocy czynnika, parametrów ultradźwiękowych oraz typu substancji chemicznej)
  -wykorzystać pozyskaną wiedzę w tych doświadczeniach do stworzenia odpowiedniej konstrukcji, oraz wyliczenia parametrów zasilania, przeważania, czy też cyfrowych algorytmów "nadzorczych".


  Myślałem nad tym jak i również nad detekcją końca trawienia (w tym automatycznego wyjęcia płytki z roztworu trawiącego) estymowanego na podstawie pochodnej PH po czasie względem objętości miedzi na płytce z uwzględnieniem rezystywności roztworu. Oczywiście wtedy powstały by również stosowne charakterystyki. Ale ostatecznie stwierdziłem, że ta zabawa będzie mnie za dużo kosztować i potrzebowałbym sponsora...

  BTW, pompka działa i ma się dobrze, a płytki dzięki niej trawią się rewelacyjnie szybko :D
 • #39
  Zgredzio69
  Level 14  
  Witam,
  polecam świetne artykuły Jana Jantzena ( Design Of Fuzzy Controllers, Tuning Of Fuzzy PID Controllers) nt. transformacji klasycznego PID do postaci rozmytej. W szczególnym przypadku regulator fuzzy realizuje liniowe odwzorowanie PID, przy czym projektant ma do dyspozycji bazę reguł, dzięki czemu może dostosowywać algorytm sterowania do cech obiektu.

  Wśród postów pojawiła się również informacja o regulacji dwustawnej. Ostatnio przeprowadziłem sporo eksperymentów w czasie rzeczywistym ze sterownikiem PLC, w których testowałem tzw. przekaźnikową metodę strojenia regulatorów PID i PID podobnych np. fuzzy PID. Rezultaty są zachęcające. Więcej na ten temat w Auto-tuning of fuzzy pid controllers i Comparing PI Tuning Methods in a Real time benchmark.
 • #40
  aka63
  Level 12  
  Czytając problemy z pompkami, napowietrzaniem dotyczące mieszania kąpieli do trawienia skojarzyłem sobie coś takiego jak mieszadło magnetyczne http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszadło_magnetyczne. W skrócie działanie polega na tym, że w naczyniu znajduje się "mieszadełko" a w podstawie wirujące pole magnetyczne. Mieszadełko to element magnetyczny pokryty teflonem lub polipropylenem, wiec odporne chemicznie i na temperaturę. Samo mieszadełko można kupić, a zbudowanie "wirującego pola magnetycznego" to chyba żaden problem. Dodatkowo można by sterować prędkością wirowania co przełoży się na większe (mniejsze) mieszanie cieczy. Co o tym sądzicie?
 • #41
  djoy
  Level 15  
  No ciekawe rozwiązanie, ale czy wytworzy odpowiedni ciąg...
 • #43
  djoy
  Level 15  
  No super super, ale spójrz na kształt naczynia i wielkość mieszadełka... W przypadku wytrawiarek mieszadełko musiało by być o wiele mniejsze ze względu na specyficzny wąski kształt pojemnika.