Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BAXI ECO 240i - Sporadyczne wybuchy gazu - podejrzany iskrownik

smoker 30 Wrz 2012 09:55 2301 8
 • #1 30 Wrz 2012 09:55
  smoker
  Poziom 18  

  Od kilku dni zdarza się raz na kilka odpaleń, że przy zapalaniu się kotła nie słychać iskrownika, po czym iskrownik zaskakuje i nagromadzony gaz wybucha kulą ognia u góry kotła. W wątku dotyczącym innego kotła padała sugestia wymiany elektrod iskrownika jednak nigdzie nie mogę znaleźć części do BAXI. Podobno BAXI to prawie to samo co Brotje, jednak nie wiem z jakiego pieca Brotje mógłbym dopasować elektrody. Będę wdzięczny za wszelką pomoc :).

  0 8
 • Pomocny post
  #2 30 Wrz 2012 10:04
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Brotje Energy. Marka BAXI funkcjonuje np. w Czechach. Możesz też wyjąć elektrody i próbować je kupić w Bims Plus. Tylko tutaj spotkasz się z niechęcią sprzedawcy (części dostępne tylko dla AFS Brotje). Możesz też zamówić usługę u serwisanta Brotje który zapewne zechce przy okazji wyczyścić kocioł bo wybuchowe zapalanie raczej nie jest związane w tym kotle ze zużyciem elektrod zapłonowych a raczej z zabrudzeniem kotła lub koniecznością wymiany transformatora.

  0
 • #3 30 Wrz 2012 10:37
  smoker
  Poziom 18  

  Właśnie też rozważałem zabrudzenie palnika (pewnie i to jest przyczyną w pewnym stopniu) ale w moim przypadku ewidentnie nie słychać iskry gdy następuje wybuch. Gdy odpala gładko iskrę słychać wyraźnie jeszcze przed otwarciem elektrozaworu gazu. Zauważyłem też, że brak iskry występuje częściej gdy kocioł jest wygrzany. Jak grzeję tylko cwu to nigdy problemów nie ma. Mieszkam dopiero 3 miesiące w mieszkaniu z tym kotłem więc to pierwsze odpalenia zimowe, przy których pojawiły się wybuchy. Jakiego mniej-więcej rachunku mogę się spodziewać za serwis kotła? Niestety nie bardzo mam środki na niespodziewane wydatki ale bezpieczeństwo jest w tym wypadku najważniejsze...

  Dodano o 14:20:
  Zajrzałem do pieca i okazało się, że:
  1. Powierzchnia palnika i wymiennika ciepła była zabrudzona gruzem i pyłem po montażu (swoją drogą na wymienniku leżał kawałek zwęglonej pianki montażowej...)
  2. Przerwa elektrody zapłonowej mierzona suwmiarką wynosiła 5,5mm, kiedy w instrukcji jest zalecane 2,5-3,5mm.

  W związku z tym odkurzyłem dokładnie kocioł oraz wyczyściłem papierkiem ściernym powierzchnię elektrody zapłonowej i dogiąłem ją aby uzyskać przerwę 3mm. Piec póki co zapala poprawnie i bez niespodzianek. Będę jeszcze monitorował jego pracę jakiś czas ale problem wygląda na rozwiązany.

  Przy okazji - zwróciłem uwagę, że el. zapłonowa jest połączona na stałe z trafem WN, czy to oznacza, że w tym modelu wymienia się ją razem z trafem?

  0
 • Pomocny post
  #4 30 Wrz 2012 21:00
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Z tego, co pamiętam tak właśnie jest...

  0
 • #5 01 Paź 2012 07:54
  smoker
  Poziom 18  

  Przy okazji mam też pytanie. Sprzedawca mieszkania nie przekazał wraz z nim żadnych papierów dotyczących instalacji pieca, jedynie kwit od kominiarza. Kocioł nie był przed zakupem mieszkania eksploatowany, zamontowany był ok miesiąca przed sprzedażą gdy nie było jeszcze doprowadzonego gazu. Tak niechlujny montaż może wskazywać, że zamontowany został przez kogoś bez uprawnień... Czy jest możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec poprzedniego właściciela jeśli ten nie wykaże się protokołem instalacji? Całe szczęście, że zaobserwowałem wybuchy w dzień - w końcu gdyby wystąpiły w nocy mogłoby to doprowadzić do pożaru.

  0
 • Pomocny post
  #6 01 Paź 2012 08:37
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Oczywiście, że możesz o taki papier się ubiegać. Powinieneś go posiadać. Co do ewentualnych konsekwencji, to już tak prosto nie będzie. Jeżeli kocioł instalował ktoś bez uprawnień i uruchamiał też ktoś bez odpowiednich kwalifikacji a działo się to za zgodą poprzedniego właściciela, to świadomie zrezygnował on z gwarancji producenta. Prawo mu tego nie zabrania...

  0
 • #7 01 Paź 2012 08:44
  smoker
  Poziom 18  

  Piec jest używany więc gwarancja i tak nie wchodzi w grę. Myślałem, że autoryzowane podłączenie jest wymagane prawem z uwagi właśnie na zagrożenie pożarem czy ulatnianiem gazu. Dzięki za odpowiedź.

  0
 • Pomocny post
  #8 01 Paź 2012 08:47
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  Montażu kotła może dokonywać tylko osoba posiadająca uprawnienia energetyczne.
  Co do papieru, to Ty musisz wystąpić do serwisanta tych kotłów o dokonanie przeglądu rocznego. To działa jak w motoryzacji. Musisz dokonywać corocznych przeglądów.

  0
 • #9 01 Paź 2012 08:58
  smoker
  Poziom 18  

  W takim razie czym prędzej dla świętego spokoju zamówię serwisanta. Dzięki za rady i pozdrawiam!

  0
  Szukaj w 5mln produktów