Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ECS P6VXA - klawiatura działa w BIOSie przez 5s

osioł123 30 Wrz 2012 13:21 1650 21
  • #1 30 Wrz 2012 13:21
    osioł123
    Poziom 18  

Witam!
    Nie wiem czy to dobry wątek, dlatego dałem najogólniej.
    Chciałem odkurzyć starego PC'ta no i wyleciała mi bateryjka. Problem w tym, że w biosie(aby przywrócić HDD zamiast Drive A) klawiatura działa mi poprawnie przez ok. 5s. Potem mogę sobie pisać co mi się tylko chce i nic się nie dzieje. Moja płyta główna to ECS P6VXA. Co może być powodem takiego stanu rzeczy?
    Proszę o pomoc i dzięki za odpowiedzi!
    osioł123

0 21
  • #2 30 Wrz 2012 13:26
    yang32
    Poziom 36  

Moja pomyłka - nie doczytałem że to PC.
    Sprawdź czy wtyczka od klawiatury jest dobrze wciśnięta w gniazdo płyty, poruszaj kablem i zobacz czy się nic nie zmienia.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Wrz 2012 13:28
    Kasek21
    Poziom 43  

Ustaw w biosie Advanced Chipset Features -> USB Keyboard Support -> na Enabled.

Musisz pożyczyć klawiaturę na PS/2.

yang32 napisał:
    Uszkodzenie tasiemki klawiatury, nieprawidłowe wpięcie tasiemki w płytę, uszkodzenie KBC na płycie.

Przecież to komputer stacjonarny.

0
  • #4 30 Wrz 2012 13:33
    midi.smf
    Poziom 19  

Bardzo ważna rzecz to sprawna bateria biosu , przywrócenie ustawień domyślych płyty głównej , być może bios płyty posiada opcję włączania i wyłączania wsparcia dla klawiatur i myszy dla PS2 lub USB , myślę jednak że przywrócenie ustawień domyślnych płyty rozwiąże problem , a uszkodzona bateria może doprowadzać do ciągłego resetowania się ustawień . Proszę też spróbować z inną klawiaturą . Radzę obejżeć też kondensatory elektrolityczne na płycie głównej skoro jest wiekowa i dłuższy czas zalegał sobie komputer.

0
  • #5 30 Wrz 2012 14:10
    osioł123
    Poziom 18  

Dzięki za odpowiedzi. Kondki są w porządku. Komputerek nie zalegał. Dbalem o to:-)

Dodano po 6 [minuty]:

czemu jak mi sie uda jakimś cudem coś ustawi to komp tego nie zapisuje? P.s. Z telefonu pisze...

0
  • Pomocny post
    #6 30 Wrz 2012 14:19
    yang32
    Poziom 36  

A jak coś ustawisz dajesz zapisz ? Bo jeśli tylko ustawiasz i brak obsługi klawiatury to nie będzie się zapisywało.

0
  • #7 30 Wrz 2012 14:55
    osioł123
    Poziom 18  

No i tu pies pogrzebany bo nie zawsze zdąże coś wprowadzić, a gdzie tam zapisać... :-(

0
  • Pomocny post
    #8 30 Wrz 2012 15:08
    midi.smf
    Poziom 19  

W takim razie wszystko wskazuje na uszkodzony kontroler PS/2

0
  • #9 30 Wrz 2012 15:09
    osioł123
    Poziom 18  

Ee... Co to może oznaczać?

0
  • Pomocny post
    #10 30 Wrz 2012 15:18
    midi.smf
    Poziom 19  

Jeśli masz taką możliwość spróbuj podłączyć klawiaturę USB przez przejściówkę na PS/2 , z tego co opisujesz kontroler po kilku sekundach odłącza klawiatorę , napisz jeszczę czy w momencie kiedy klawiatura przestaje działać święcą na niej diody od Caps Lock o Num Lock , sprawdz też czy w momencie kedy klawiatura już nie dział daję się załączyć Caps Lock lub Num Lock

0
  • #11 30 Wrz 2012 17:45
    osioł123
    Poziom 18  

Nie muszę sprawdzać... odp brzmi : nie. Tylko migną 3 jak wcisnę ON i czasem migną jak przeskakuje z tego pierwszego "slajdu" 124 MB RAM itd na drugi aplet od motherboard.

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Przejściówka nic nie dała. Spróbuje przestawiać jak najszybciej i klikać F10

Dodano po 39 [minuty]:

Średnio dobre wieści!
    Jakoś udało mi się wprowadzić następujące dane:

Standart CMOS features:
    Drive A [NONE]

Advances BIOS features:
    First BOOT device [HDD-0]
    Second BOOT device [CD-ROOM]
    Third BOOT device [DISABLED]*
    BOOT other device [ENABLED]

*no i tu jest haczyk bo powinno być bodaj NONE. Ale ja czegoś takiego nie mam...

Po za tym udało mi się kopnąć komputerek do przodu(naparzając w F1 od samego startu szpryngmaszynki(:-)) i doszło do tego paska ładowania systemu, po czym stwierdziło chyba że zaszło za daleko i skończyło pracę... Co mogę jeszcze zrobić? Przy udanym fallstarcie klawiatura chodziła normalnie(świecił się NumPad). Dodam że robię to cały czas na klawiaturze z portem PS2

0
  • Pomocny post
    #12 30 Wrz 2012 19:12
    midi.smf
    Poziom 19  

Czy odpinałeś sprzęt od płyty głównej ? mam na myśli dyski i napędy , odepnij wszystko i sprawdz , być może jakiś konflikt po FSB. Jeśli w slotach masz 2 lub więcej kości pamięci zostaw tylko jedną. W momencie startu biosu zwróć uwagę na podpowiedzi komend bezpośrednich , komputer przez chwilkę wyświetli podpowiedzi jakim klawiszem funkcyjnym wejść w bios , (i tu zaznaczam bardzo ważne !) jakim klawiszem funkcyjnym możemy wywołać bezpośrednie botowanie z wybranego zródła bez opcji wchodzenia w bios. Podejżewam że nie obejdzie się bez reinstalacji systemu. Spróbuj tak jak opisuję , pamiętaj aby płyta z instalką xp była w napędzie

0
  • #13 01 Paź 2012 20:53
    osioł123
    Poziom 18  

Nie, nie mam tylko "Press DEL to enter SETUP". Komputerek włączyłem jakąś godzinę temu. Jak narazie nic się nie dzieje. Doszło do Microsoft Windows XP Zapraszamy i skończyło pracę. Ponadto w przeciwieństwie do dnia wczorajszego, nie mogłem wybrać sobie w jakim systemie ma pracować PC, czyli tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci..., uruchom system Microsoft Windows XP normalnie. Chyba muszę reinstall Microsoft...

Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

Przed chwilą poniękąd coś nowego się pojawiło : Widniało "Zapraszamy" i wyskoczyło okienko o aktywacji systemu. Niestety nic ponadto - mysz i klawiatura nie działają. Oba sprzęty na portach PS/2.

0
  • #14 14 Paź 2012 13:57
    osioł123
    Poziom 18  

Komputer swoje dajmy na to że odstał. Dzisiaj chcę go odpalić a tu:
    ECS P6VXA - klawiatura działa w BIOSie przez 5s

0
  • Pomocny post
    #15 14 Paź 2012 14:11
    yang32
    Poziom 36  

Odblokuj SMART dysku i zamieść zdjęcie jeszcze raz.

0
  • #16 14 Paź 2012 14:12
    osioł123
    Poziom 18  

Y... Czyli? :D

0
  • Pomocny post
    #17 14 Paź 2012 14:44
    beo
    Poziom 36  

A zwracałeś uwagę na temperatury procesora i chipsetu, oraz stan zasilacza?

0
  • #18 14 Paź 2012 14:49
    osioł123
    Poziom 18  

Tak. Wszystko w normie. Kaloryfer na procku ni zimny ni ciepły. Zasilacz szału ni ma, ale jest w dobrym stanie

0
  • Pomocny post
    #19 14 Paź 2012 15:00
    yang32
    Poziom 36  

No to włącz ten SMART w biosie, ewentualnie spróbuj odpiąć dysk, i bez dysku włączyć komputer i zobaczyć czy będzie to samo.

0
  • #20 14 Paź 2012 15:06
    osioł123
    Poziom 18  

A w którym miejscu może być ten SMART? Mnie osobiście interesuje dlaczego komputer działa poniekąd prawidłowo prze te pare/parenaście sekund(wywaliłem baterię BIOSu przywróciłem ustawienia) nie ma już problemu z dyskiem...

0
  • #21 20 Paź 2012 21:35
    osioł123
    Poziom 18  

Komputer zwiozłem od magików "bez nadziej" na jakikolwiek sukces. Wziąłem więc wyjąłem proca i spróbuję jutro nałożyć nową pastę. O ile dostanę w Vobis...

0
  • #22 21 Paź 2012 13:19
    osioł123
    Poziom 18  

Obywatele! Komputer działa! :D Wystarczyło zakupić pastę i ją wymienić. Dziękuję bardzo za pomoc!
    Pozdrawiam osioł123

0