Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio MALWA - Ożywianie - kilka pytań.

30 Wrz 2012 14:32 2715 10
  • Poziom 10  
    Witam, jestem w trakcie ożywiania radioodbiornika bateryjno lampowo-tranzystorowego Malwa. Uruchomiłem przetwornicę, pracuje idealnie, wzmacniacz m.cz. tak samo i przyszedł czas na część sygnałową, podejrzewam rozstrojenie wzmacniacz p.cz ale to zostawię na koniec, problem tkwi w mieszaczu - przynajmniej tak mi się wydaje.

Opis zachowań:
    Najbardziej zalezy mi na falach długich, obwody są posprawdzane, wszystkie kondensatory smołowe 0.047uF zamienione na styrofleksowe, mikowe w filtrach zamienione na ceramiczne i nowe elektrolity. Heterodyna oscyluje, na oscyloskopie widac zmianę częstotliwości i amplitudy sinusa, oraz zmianę napięcia mierzoną multimetrem w skrajnych punktach skali.

Pomiary:

Sala w lewym skrajnym położeniu:
    heterodyna: f=625kHz, Umax: 0.8V (tłumienie sondy x10), Uh: -1.86V
    anoda: f=625kHz, Ua=36.2V, Umax=0.4V (sonda x10)
    siatka S1: f=625kHz, Us1= -1.54V

Skala w prawym skrajnym położeniu:
    heterodyna: f=769kHz, Umax=1.5V (x10), Ua= - 4.15V
    anoda: f=769kHz, Umax=0.3V, Ua=36.2V
    siatka S1: f=769kHz, Us1= -2.2V

czy przypadkiem na anodzie L1 nie powinien być synał p.cz? Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie, z góry dzięki!

Schemat:
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/trusz/malwa.htm
    http://oldradio.pl/karta/22/Radioodbiornik_ZRK_Malwa_3301.html
  • flexghzflexghz
  • Admin Grupy Retro
    Jeśli masz taką możliwość, podejrzyj oscyloskopem, co się dzieje na anodzie po podaniu na lewą okładkę kondensatora C10 sygnału w.cz. - możesz zaprząc do tego inny odbiornik, dostrojony np. do PR1 i wyprowadzić z tego ten sygnał przed mieszaczem. Lub nawet dotknąć w to miejsce śrubokrętem, by dostarczyć nieco zakłóceń.
    Wygląda to tak, jakby nie zachodziło mieszanie na wskutek nieobecności sygnału, który ma zostać zmieszany. Wtedy sygnał heterodyny bez przeszkód dociera do anody.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Wykonałem próbę śrubokręta, a nawet dotykając palcem dostarczyłem zakłóceń na siatkę S1 - na anodzie sinus jakby się rozmywał. Poniżej zdjęcia przed i po dotknięciu palcem:

Posiadam odbiornik Aneta, jeśli jest potrzeba to z którego miejsca podać sygnał na Siatke S1?
    Schemat: http://oldradio.pl/foto_schematy/aneta.jpg
  • Admin Grupy Retro
    kondziu001 napisał:
    z którego miejsca podać sygnał na Siatke S1?

S1 to siatka pracująca w heterodynie, sygnał z anteny wchodzi na S3.

W pokazanym przez Ciebie radiu pracuje tzw. mieszacz samodrgający - coś podobnego jak u Ciebie, bo mieszacz i heterodyna to jest ten sam element aktywny, z tą różnicą, że w Twoim przypadku te role są możliwe do rozdzielenia. To tak tytułem objaśnienia.

Osobiście, spróbowałbym pobrać ten sygnał z zacisku E przełącznika isostat o numerze 5 (koło C109 i T101 na schemacie) po upewnieniu się, że radio dobrze działa na zakresie fal długich i jest dostrojone do silnej stacji, np. PR1. Nie zapomnij podłączyć też masy. Zasilanie radia nie będzie potrzebne, wykorzystany tylko jego obwody wejściowe z anteną ferrytową. Sprawdź, czy C37 (100pF) na pewno jest sprawny.
  • Poziom 10  
    Przepraszam, ze wprowadziłem w bład, caly czas miałem na mysli S3, a nie S1
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Tak jak zauważył Futrzaczek: mamy do czynienia z mieszaczem samodrgającym. Heterodyna pracuje na triodzie utworzonej z lampy 1R5T, przy czym rolę elektrody wyjściowej pełni zastępcza anoda utworzona z połączonych siatek drugiej i czwartej, oraz zwartej z nimi poprzez obwód 465kHz anody heptody. Tak więc na anodzie lampy 1R5T występuje silny sygnał o częstotliwości heterodyny, a sygnał p.cz o ile w ogóle występuje - jest tak słaby że maskuje go ten pierwszy. Jakaś szansa wykrycia sygnału p.cz. jest dopiero po drugim obwodzie filtru, na siatce lampy 1T4T.
    W każdym razie heterodyna pracuje, i skoro nie ma odbioru - przyczyn poszukałbym w obwodzie wejściowym. Skoro masz możliwość pomiaru częstotliwości - ustaw heterodynę na 690kHz, co daje szanse na odbiór Warszawy I (225kHz). Wg http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1961_08_2.htm Malwa powinna odbierać na falach długich zakres 170-270KHz czemu odpowiada zakres częstotliwości heterodyny 635kHz÷735kHz. Tu mamy znaczny zapas w obie strony, więc jest raczej O.K., na wszelki jednak wypadek sprawdź najpierw jaki zakres czestotliwości generuje heterodyna na falach średnich, jako że zestrajanie na falach średnich ma wpływ na zakres fal długich a osobnej korekty na zakresie fal długich nie przewidziano. Na falach średnich heterodyna powinna działać w zakresie przynajmniej 1065kHz÷1865kHz, a odczyty ze skali radia odpowiadać różnicy częstotliwości heterodyny i częstotliwości pośredniej 465kHz. Jeżeli po poprawnym zestrojeniu heterodyny na falach średnich i przełączeniu się na zakres fal długich wystąpią znaczne rozbieżności ze skalą odbiornika - powodem mogą być tylko uszkodzony kondensator stały dołaczany na zakresie fal długich.
    Cytat:
    Posiadam odbiornik Aneta, jeśli jest potrzeba to z którego miejsca podać sygnał na Siatke S1?

Niestety sygnału o częstotliwości mieszczącej się w zakresie fal długich z innego odbiornika AM nie uzyskasz. Można natomiast uzyskać z niego sygnały z zakresu fal średnich. Cały zakres częstotliwości heterodyny na falach długich mieści się w zakresie fal średnich. Również na zakresie fal średnich heterodyna pokrywa górną część zakresu fal średnich. Najlepiej pobrać sygnał z punktu PP101 na schemacie (emiter tranzystora w mieszaczu samodrgającym) przez kondensator o pojemności pojedynczych pF.
  • Poziom 10  
    Przed chwilą zabrałem się trochę za radyjko i problem wygląda tak, że sygnał w.cz z dostrojonej Anety do 1PR (na oscyloskopie ładnie widać zmianę amplitudy tego sygnału) podałem na siatkę S3 L1 i do tego momentu sygnał ładnie widać, natomiast na anodzie jest sinus o czest. heterodyny, bez zmian jego amplitudy (nie zachodzi mieszanie) podczas gdy dotykając śrubokrętem siatki S3 amplituda sygnału na anodzie zmienia się. Heterodyna dostrojona do częstotliwości 690kHz (1PR)
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Tak, jak wspomniał Tomek Janiszewski - jeśli szukasz sygnału p.cz., to musisz go szukać za pierwszym filtrem, na siatce 1T4T. Wytnie on sygnał heterodyny i przepuści (zapewne jest rozstrojony, czyli znacznie osłabi, ale zawsze coś) sygnał pośredniej częstotliwości. Jego amplituda jest sporo mniejsza niż amplituda heterodyny, dlatego możesz go nawet nie zauważać.
  • Poziom 10  
    Juz rozumiem. Przede mna zestrojenie p.cz. i mam nadzieje - sukces. Jeszcze tylko pytanie, z ktorego punktu w Anecie najlepej pobrac p.cz? (brak generatora)
  • Admin Grupy Retro
    Posiłkując się notą katalogową układu UL1211 sugeruję, że najlepiej byłoby to uczynić z nóżki 8 tegoż układu (wyjście II wzmacniacza p.cz. AM/FM) lub 9 (wejście detektora AM) za pośrednictwem kondensatora o pojemności 100-200pF.

Strojenie p.cz. robi się "od końca", czyli od filtru najbliżej detektora. Warto dołożyć sobie regulację amplitudy sygnału wyprowadzonego z radyjka (potencjometr np. 100kΩ wystarczy, tylko mały, by zakłóceń nie zbierał), by nie przesterowywać wzmacniacza.
  • Poziom 10  
    Podałem sygnał p.cz z dostrojonego odbiornika Aneta i doszedłem do tego, że jedna lampa 1T4T jest uszkodzona, uruchamiałem po koleii - sygnał na detektor, sygnał przed filtrem FP3, sygnał na siatke sterującą lampy L3, sygnał przed filter FP2 i dalej cisza (uszkodzona lampa - zamieniałem miejscami). Teraz czekam na nową lampę i brnę dalej, póki nie zagra, mam nadzieję, że wystarczy juz tylko wszystko ładnie zestroić, dzięki za pomoc!