Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie bramki logicznej NAND

30 Wrz 2012 18:31 2853 6
  • Poziom 29  
    Witam,
    Mam dla Was jedno zasadnicze pytanie brzmi ono dlaczego stosuje się do realizacji funkcji logicznych bramek jednego typu np. bramek NAND?
    Zastanawiałem się nad tym już wiele czasu i nie mogę sobie na nie odpowiedzieć szukałem w necie i nie mogłem nic znaleść.
    Czy to może być związane z prostotą tej bramki, że ją można wszędzie zastosować,
    a może wykonane są z niej scalaki i wystarczy je tylko odpowiednio skonfigurować.
    Przydatne byłyby linki.
    Dzięki za pomoc. :D
  • Poziom 16  
    Bramki jednego typu stosuje sie dlatego (właściwie chodzi o to żeby było jak najmniej różnych rodzajów bramek) dlatego, aby nie wykorzystywać np. trzech scalaków, z których wykorzystamy po jednej lub dwóch bramkach, tylko wykorzystywać je w pełni. Bramki NAND (ew. NOR) są o tyle dobre, żeza ich pomocą możemy zrealizować praktycznie wszystkie funkcje, przekształcając funkcję logiczną za pomocą algebry Boole'a.

Wykorzystanie bramki logicznej NAND
  • Poziom 29  
    Tak się domyślałem przydał by mi się jeszcze schemat sumatora 4 -bitowego właściwie dwóch aby dało się nim dzielić.
    Z mnożeniem sobie poradziłem 3*A= A+A+A,natomiast dzielenia nie mogę rozgryźć.
    Proszę o pomoc.
    Do usłyszenia :D
  • Poziom 29  
    Witam,
    Ani widu,ani słych nikt nie pomoże na sumatorach 4-bitowych.
    Dzięki za pomoc :|
  • Poziom 28  
    Zbuduj najpierw z bramek układ generujący sumę dwóch bitów (modulo 2) oraz resztę modulo 2 z dodawania tych bitów.

Następnie zbuduj sumator potrafiący dodawać trzy bity (będzie on zbudowany z dwóch powyższych sumatorów).

Sumator dodający dwie liczby n-bitowe składa się z sumatorów najpierw dodających najmłodszy bit tych liczb(jego wynik jest najmłodszym bitem wyniku).

k-ty bit wyniku otrzymujemy przez dodanie k-tych bitów danych wejściowych wraz z bitem przeniesienia od dodawania k-1tych bitów.
  • Poziom 29  
    Chodzi mi o to k połączyć ze sobą już gotowe: Wykorzystanie bramki logicznej NAND
    Jeżeli możesz to połącz je ze sobą :D
    Z góry dzięki.
  • Poziom 28  
    Nie da się łatwo dzielić (nie przez wielokrotności 2) na sumatorach. Gdyby tak było, dzielenie nie byłoby aż tak kosztowną operacją.

Dzielenie polega na odejmowaniu tyle razy dzielnika od dzielnej (i zliczaniu), aż wynik będzie mniejszy od dzielnej.