Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne?

EltraATS 30 Wrz 2012 19:01 3084 9
  • #1 30 Wrz 2012 19:01
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Witam. W swoim CC założone mam takie żarówki:
    http://www.allegromat.pl/aukcja118912
    Świecą one na biało z lekką niebieską poświatą, o tak:
    Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne? Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne?

Jutro czeka mnie dłuższa trasa, więc chcę się dowiedzieć czy są one legalne, mandatu nie chcę płacić. Co sądzicie?
    Za odpowiedzi z góry dziękuję. Pzdr

0 9
  • Pomocny post
    #2 30 Wrz 2012 19:57
    Qbuś
    Poziom 38  

1. Po każdej wymianie żarówek, należy sprawdzić i skorygować ustawienie świateł.
    2.

Cytat:
    czy są one legalne

Jeżeli posiadają odpowiednie oznaczenia (homologację) , to tak.
    3. Ale i tak moje "zdanie jest bez znaczenia", bo każdy robi "po swojemu" :D

0
  • Pomocny post
    #3 30 Wrz 2012 19:59
    krzychosk
    Poziom 22  

Homologacja to jedno a przepis mówi wyraźnie " koloru białego lub żółtego".

0
  • #4 30 Wrz 2012 20:19
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Świecą na biało, czyli mogą zostać?

0
  • Pomocny post
    #5 03 Paź 2012 13:36
    ellkej
    Poziom 9  

Moim zdaniem w Polsce takie żarówki są nielegalne. Znajomego policja zatrzymała za takie żarówki gdy zamontował je w Tico. Niby wydaje się że świecą na biało ale to widać że coś jest pokombinowane. Ja to nazywam "Pseudo Ksenony" które mają lepiej świecić a tak naprawdę oślepiają kierowców z przeciwka... Przynajmniej mnie to oślepia, a gdy minie mnie już samochód który nie miał nigdy fabrycznych ksenonów (nie uniżając Tobie) to wiadomo o co chodzi.

0
  • #6 03 Paź 2012 14:09
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Pytałem policjanta (nie jest w drogówce) i kazał jeździć bo mają homologację. Ale znając miśków z drogówki i tak się doczepią (czepiają się wszystkiego) a jeszcze po wczorajszym wypadku (zderzeniu golfa z busem, 2 osoby nie żyją) kręcą się wszędzie, więc chyba włożę zwykłe żarówki.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Paź 2012 15:28
    cefaloid
    Poziom 30  

EltraATS napisał:
    Pytałem policjanta (nie jest w drogówce) i kazał jeździć bo mają homologację. Ale znając miśków z drogówki i tak się doczepią (czepiają się wszystkiego) a jeszcze po wczorajszym wypadku (zderzeniu golfa z busem, 2 osoby nie żyją) kręcą się wszędzie, więc chyba włożę zwykłe żarówki.

Jak mają homologację to nie mają prawa Ci nic zrobić, bo masz legalne żarówki.

Problem z nimi jest inny:
    Ich niebieskie swiatło nie nadaje sie do zlych warunkow drogowych. Kiedy pada deszcz, albo jest mgła one dużo mocniej eksponuja kropelki wody. Jedziesz oslepiony mieniącymi się na srebrzysto kropelkami podczas gdy inni, przy żółtawym świetle w ogóle tych kropelek nie widzą.

Weź je kiedyś na taką jazdę nocną w deszczu a później załóż zwykłe żarówki i porównaj jak się jedzie. Gwarantuję że jeszcze w tej samej minucie 'xenony' trafią do kosza.

0
  • #8 03 Paź 2012 17:06
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Fakt dzisiaj była mgła i nic nie widać. Świecą one tak:

Cinquecento 700 - Niebieskie żarówki, legalne?

Nie świecą na niebiesko, tylko na biało. Ale fakt w mgle zupełnie nic nie widać.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Paź 2012 18:13
    jarq88
    Poziom 10  

Proszę:

"Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w odniesieniu do urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej(...)

5.15. Barwy światła emitowanego przez poszczególne światła są następujące:
    światła drogowe: biała
    światła mijania: biała(...)"

Źródło:
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:323:0046:0152:PL:PDF

strona 23.

Pozdrawiam!

0
  • #10 03 Paź 2012 19:29
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

To wszystko wyjaśnia, dzięki wielkie!

0