Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie akumulatora do niefirmowego alarmu

Zryty_Berecik 30 Sep 2012 19:17 1743 3
Optex
    Zryty_Berecik
    Level 14  
    Witam!
    Z powodu próby włamania do mieszkania kupiłem na szybko ( dużo mnie nie ma w domu i przejazdem kupiłem taki na razie ) alarm jak na załączonym zdjęciu. Jedna czujka mi wystarczy, bo w razie włamania złodziej będzie musiał przejść przez przedpokój z którego jest wejście do każdego innego pomieszczenia w mieszkaniu.
    W przyszłości planuje kupno czegoś bardziej profesjonalnego.
    Chcę do niego dokupić akumulator 12V 0.8ah w razie np odłączenia prądu.
    Na elektronice znam się kiepsko i nie jestem pewny czy dobrze chcę zrobić dlatego pytam.
    Alarm działa w ten sposób:
    Z przodu czarnej puszki ( a'la centralki ) jest sterowanie. ( patrz zdjęcie )
    Metalowa "wajcha" - włącz/wyłącz ON/OFF ( zasilanie )
    Czerwony przycisk - uzbrajanie/rozbrajanie
    Dioda informuje o stanie alarmu - uzbrojony/rozbrojony
    Z tyłu wpina się:
    Czujkę ruchu.
    Sygnalizator optyczno akustyczny.
    Zasilanie ( zasilacz 12V )
    Dowiedziałem się że należy podłączać równolegle do biegunów od zasilacza (plus akumulatora do plusa zasilacza, minus do minusa) I przy okazji akumulator będzie podładowany ( brak konieczności okresowego doładowywania ).
    Czyli po mojemu:
    1.Ładowanie akumulatora- Odcinam wtyczkę w zasilaczu lub kupuje "szybkozłączkę" o ile taka znajdę pod wtyk z zasilacza ( zdjęcie ) sprawdzam który kabel to "+" który "-" i bezpośrednio podłączam do akumulatora "+" z zasilacza do "+" z akumulatora i to samo z "-". I to połączenie ładuje mi akumulator.
    2.Zasilanie alarmu- po podłączeniu kabelków zasilacza z akumulatorem wyprowadzam 2 kabelki z akumulatora z wtyczką którą wpinam z tyłu "centralki" -zasilanie alarmu- tak jak to było przed zastosowaniem akumulatora?
    Czy dobrze myślę ?

Całość chcę zamknąć w jakiejś skrzynce i wyprowadzić diodę z centralki na zewnątrz obudowy skrzynki żeby wiedzieć jaki jest stan alarmu ( informuje o tym kolor diody ).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Moderated By sharp:

Poprawiłem tego posta - prosiłem o poprawne wklejenie zdjęć.
    Błędy też usunąłem - proszę korzystać z przycisku "pisownia"

• Optex
    jojtek1364
    Level 12  
    Witam, akumulator nie może być w ten sposób podłączony, ponieważ:
    -zasilacz może być niewystarczający do tego żeby ładować akumulator i jednocześnie zasilać centralkę.
    -Akumulator nie powinien być podłączony bezpośrednio bez nadzoru w taki sposób (przeładowanie itd.) Trzeba by było dorobić układ który czuwałby nad tym kiedy akumulator jest naładowany i załączał ładowanie w momencie kiedy jest to wymagane. Ogólnie zastosowałbym coś o większej pojemności.
    Pozdrawiam.
  • Optex
    suworow
    Admin of Property security
    No to potrzebny zasilacz buforowy, lub ewentualnie kup płytę centrali od systemu jaki zamierzasz później zainstalować i do niej tymczasowo podłącz akumulator i z niej zasil swój " system alarmowy" Weź pod uwagę zakup akumulatora 7ah. Róznica w cenie nie jest zbyt duża......

A tak z ciekawości kto to produkuje i ile kosztuje ?

Pozdrawiam
    Zryty_Berecik
    Level 14  
    Skontaktowałem się z osobą od której kupiłem alarm.
    Dostałem mały układ elektroniczny z okablowaniem który wpinam pomiędzy zasilacz a akumulator.
    Na razie z braku czasu jestem na etapie szukania akumulatora i skrzynki w którą chce to upchnąć.
    Podejrzewam że alarm jest z jakiegoś kitu lub własnej konstrukcji autora do tego dobrana syrenka z czujką i zasilacz.

Alarm pomimo jednej czujki i prostoty w zupełności mi wystarczy ( bardzo głośny i więcej czujek mi nie potrzeba ) , brakowało mi tylko zasilania awaryjnego w razie odłączenia zasilania podczas włamania przez złodzieja.

Dziękuje za pomoc i temat zamykam.