Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JLT 210 ac/dc nie chce spawać na AC i DC "+" - DC "-"ok

30 Wrz 2012 20:43 5415 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jak w temacie. NA DC "-" TIG wszystko ok, normalnie i na pulsie, a na AC objaw taki jakby brakowało jednej połówki prądu, niby przez sekundę jakby startowała ale po chwili przeskakuje na panelu na End i koniec, po przełączeniu na tryb MMA na prądzie stałym przy normalnym podłączeniu (plus do plusa, minus do minusa) na DC "-" -czyli biegunowość odwrócona, spawa normalnie, zmiana biegunowości na panelu na normalną skutkuje brakiem możliwości spawania i na prawym wyświetlaczu wyświetla EEE po zetknięciu elektrody do materiału, po przełączeniu na AC podobnie jak przy TIG (jakby brakowało jednej połówki prądu). Uszkodzeń widocznych na oko brak. Takie objawy jakby nie pracował jeden blok odpowiedzialny za "+". Z serwisem muszę dłuższy czas poczekać - finanse niestety. Do tej pory z pomocą forumowiczów może coś by się udało wymyślić. Za każdą pomoc będę wdzięczny.
    JLT 210 ac/dc nie chce spawać na AC i DC "+" - DC "-"ok
  • Poziom 17  
    Masz uszkodzony prawdopodobnie falownik wtórny, bądź panel sterujący (układ odpowiedzialny za kontrolę), I raczej zostaje ci tylko serwis, bo jest to urządzenie mikroprocesorowe więc ma to swoje narzędzia diagnostyczne i ciężko samemu znaleźć usterkę.
  • Poziom 30  
    Czy masz takie same objawy w 2T jak i 4T? Proponuję przelutować procek na płycie sterownika na początek .
  • Poziom 17  
    H3nry napisał:
    Proponuję przelutować procek na płycie sterownika na początek .

Procesory w tym urządzeniu zalewane są żywicą - aby chronić elektronikę przed uszkodzeniem (głównie ze względu na opiłki metali pojawiające się przy spawaniu i szlifowaniu) więc raczej nie ma mowy o przelutowaniu
  • Poziom 10  
    Na 2 i 4 takcie jest tak samo. Nie za bardzo orientuję się jak działa spawarka inwertorowa w AC, konkretnie sam blok odpowiedzialny za zmianę polaryzacji, bo wiedziałbym być może gdzie dokładniej szukać, na jednym z forów spawalniczych znalazłem niedawno luźny post napisany przez serwisanta, w którym pisał że w tych spawarkach najczęściej sypie się jakiś tyrystor, podejrzewam że na płycie AC.
    Link do postu

Bardzo intryguje mnie że w trybie MMA po przełączeniu z panelu na DC"+" czyli normalnie "+" na elektrodę nie ma prądu, jakby jakiś element nie realizował procesu przełączenia polaryzacji (tylko w trybie MMA da się przełączyć polaryzacje z panelu, w trybie TIG trzeba zamienić przewody wg. instrukcji), i tu mści się na mnie nieznajomość zasady działania inwertora w trybie AC. Podobno za zmianę polaryzacji odpowiada moduł IGBT (na zdjęciu z 1 postu nr. 7), u mnie w spawarce siedzi TOSHIBA .8K MG200J2YS45 (jak padł on to będzie drogo).
    Sterowanie (procesor) wydaje się ok, przy załączeniu na wyświetlaczach przechodzi jakby startowy test - jest wyświetlane wszystko tak samo jak wtedy gdy była sprawna. Przy wyłączeniu pod płytką sterownika na płycie głównej zapala się aż do zaniku napięcia zielona dioda, tak jakby jakiś self test na koniec pracy, znajomy elektronik (inna branża) śmieje się i mówi że zielony kolor to OK. Może jednak nie jest tak tragicznie i sprawa rozbije się o jeden element.

Jak znajdę chwilkę to zamieszczę dokładne zdjęcia płyt mojej spawarki.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Procesory w tym urządzeniu zalewane są żywicą - aby chronić elektronikę przed uszkodzeniem (głównie ze względu na opiłki metali pojawiające się przy spawaniu i szlifowaniu) więc raczej nie ma mowy o przelutowaniu

Da się zmyć lakier(podobny do uratenu) bez większych problemów i przelutować ;D
  • Poziom 17  
    H3nry napisał:
    Da się zmyć lakier(podobny do uratenu) bez większych problemów i przelutować ;D
    Nie mówię tutaj o lakierze, którym jest malowana cała płytka. Tylko o żywicy epoksydowej, którą zalewany jest sam procesor
  • Poziom 10  
    Witam po dłuższej przerwie.

Spawarka wróciła z serwisu sprawna. Koszt naprawy 530 zł brutto. Wg. faktury wymieniono IGBT Y1240, koszt 230 zł, reszta to koszt serwisu. Przybliżyłby może ktoś co to za cudo ? Taka wiedza przydałaby się na przyszłość. Wujek google wyświetla mi dziwne rzeczy po wpisaniu tego symbolu. Na naprawę udzielono 3 miesiące gwarancji i spawarkę oplombowano, więc nie mogę zlokalizować naocznie który to element.
  • Poziom 2  
    Czy dałeś do serwisu do Poznania? Też mam problem z JLT TIG DC 200 (padł po 13 mies.)
  • Poziom 17  
    Witam,

w tych spawarkach w są w sumie dwie sekcje oparte o IBGT'y. Przetwornica pierwszego stopnia chodzi na pojedyńczych tranzystorach, natomiast sekcja drugiego stopnia odpowiedzialna za AC i puls chodzi na module IGBT niskiej częstotliwości. Niestety nie wiem co oznacza u nich Y1240. Wydawałoby się ze może im chodzić o 12N40 ale to jest niestety MOSFET mocy.
  • Poziom 10  
    Oddawałem do Poznania, czyli tam gdzie zakupiłem. Znajomy dał mi też taki namiar Serwis Częstochowa
    Podobno też są ok.

Wydaje mi się że oznaczenie Y1240 to będzie opis z płyty głównej i dotyczy właśnie pojedynczego tranzystora.

Ciekawe czy to jest np. to:

"ten sprzęt możesz kupić pod wieloma markami (jlt, dedra, sherman, ... itd)
    "bebechy" we wszystkich takie same (czasami rozmieszczenie elementów różne)
    ogólnie sprzęt miły w naprawie (jestem serwisantem)
    Uszkodzenia to:
    -tyrystor (sygnalizacja przegrzania)
    -pęknięte wyprowadzenia półprzewodników mocy (sygnalizacja przegrzania) {odnoszę wrażenie że małe chińskie rączki najpierw lutują elementy mocy a dopiero po tym je przykręcają}
    -ostatnio pada środkowy transformator (niestety też sygnalizacja przegrzania) {pomiar temperatury jest na skrajnym transformatorze a środkowy grzeje się ze względu na warunki najbardziej}
    Reasumując naprawa nisko budżetowa jeżeli jesteś elektronikiem.

Zastosowane tranzystory to 2SK2837 MOS-N-FET (tylko raz trafiło mi się wymienić tranzystor ze względu na uszkodzenie mechaniczne)"

(cytat z linku kilka postów wcześniej)

P.S.

Otworzyłem spawarkę po okresie gwarancji. Można to obejrzeć tutaj:

Moja Spawarka

Jednak element Y1240 widoczny na fakturze to moduł IGBT wraz z płytą AC.
  • Poziom 14  
    Posiadam spawarkę magnum tig 210 ac/dc i po 13 miesiącach czyli po upływie gwarancji padło mi zajarzenie łuku, poza tym spawa ok. Kupowałem w poznaniu. Ma ktoś rozwiązanie tego problemu?