Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie LED pod szafkami

30 Wrz 2012 22:26 2016 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym wykonać oświetlenie led pod szafkami w kuchni. Zasada działania włączasz przycisk załączasz oświetlenie naciskasz jeszcze raz wyłączasz. Z tego co się orientowałem najlepszy byłby przerzutnik typu D tylko mam pytanie jaki i jaki jest maksymalny prąd dla tego typu przerzutników. Kolejne pytanie czy oprócz przerzutnika, przełącznika i LED'ów powinienem jeszcze coś w układzie zastosować. Zależy mi na aby układ miał jak najmniejsze wymiary ponieważ musi zmieścić się do profilu o wymiarze wewnętrznym 4mm na 6mm.
    Dane
    V=12V,
    P=12W - przy założeniu, że 1m listwy LED to 4,8W a ja potrzebuje około 2,5m

Z góry dzięki za pomoc
    I pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Daj zwykły bistabilny załączający 230V. :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    technikabasenowa napisał:
    Daj zwykły bistabilny załączający 230V. :D

ten obwód zasilany będzie 12V aby uniknąć kilku trafo i chciałbym aby był to układ kompaktowy

Aby bardziej zobrazować o co mi chodzi to chciałbym osiągnąć coś takiego
    przycisk
    aby umieścić go w profilu tym
  • Poziom 42  
    Link jest wyżej do schematu, zasilać z tego samego zasilacza co diody LED
  • Poziom 9  
    Mam pytanie odnośnie układu z linku powyżej
    Listwę led podłączamy do pinów 8 - 15 czy może piny oznaczone a b to wyjście???? Jeśli a i b to wyjście to w jakim celu jest tam dioda led???
    I jakie obciążenie można podać na ten układ ???? Teoretycznie listwa, którą użyję będzie pobierała 12W
  • Poziom 42  
    Do takiego obciążenia potrzeba dołączyć tranzystor.

Led sygnalizuje pracę układu
  • Poziom 9  
    Witam
    prawie wszystko mam tylko tranzystor i listwa led więc za niedługi czas poskładam układ i będę testował jak to działa.
    Mam jeszcze jedną prośbę, moglibyście wskazać mi konkretną literaturę jak dobierać parametry rezystorów, kondensatorów, cewek itp. abym mógł samodzielnie zaprojektować proste układy elektroniczne ???
  • Poziom 38  
    remek101 napisał:
    Zasada działania włączasz przycisk załączasz oświetlenie naciskasz jeszcze raz wyłączasz

Możesz to wykonać na dwóch przekaźnikach :)
  • Poziom 33  
    Bez zbędnej zabawy na jednym bistabilnym :-)
  • Poziom 38  
    technikabasenowa napisał:
    Bez zbędnej zabawy na jednym bistabilnym

Masz rację są gotowe przekaźniki bistabilne 12V. Ale autor tematu chce samodzielnie coś wykonać :D
  • Poziom 2  
    remek101 napisał:
    Witam
    prawie wszystko mam tylko tranzystor i listwa led więc za niedługi czas poskładam układ i będę testował jak to działa.
    Mam jeszcze jedną prośbę, moglibyście wskazać mi konkretną literaturę jak dobierać parametry rezystorów, kondensatorów, cewek itp. abym mógł samodzielnie zaprojektować proste układy elektroniczne ???

http://elportal.pl/ ciekawy portal... tam sporo się nauczysz. Pozdrawiam