Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

oświetlenie LED pod szafkami

30 Sep 2012 22:26 2055 11
  • Level 9  
    Witam
    Chciałbym wykonać oświetlenie led pod szafkami w kuchni. Zasada działania włączasz przycisk załączasz oświetlenie naciskasz jeszcze raz wyłączasz. Z tego co się orientowałem najlepszy byłby przerzutnik typu D tylko mam pytanie jaki i jaki jest maksymalny prąd dla tego typu przerzutników. Kolejne pytanie czy oprócz przerzutnika, przełącznika i LED'ów powinienem jeszcze coś w układzie zastosować. Zależy mi na aby układ miał jak najmniejsze wymiary ponieważ musi zmieścić się do profilu o wymiarze wewnętrznym 4mm na 6mm.
    Dane
    V=12V,
    P=12W - przy założeniu, że 1m listwy LED to 4,8W a ja potrzebuje około 2,5m

Z góry dzięki za pomoc
    I pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 33  
    Daj zwykły bistabilny załączający 230V. :D
  • LegrandLegrand
  • Level 9  
    technikabasenowa wrote:
    Daj zwykły bistabilny załączający 230V. :D

ten obwód zasilany będzie 12V aby uniknąć kilku trafo i chciałbym aby był to układ kompaktowy

Aby bardziej zobrazować o co mi chodzi to chciałbym osiągnąć coś takiego
    przycisk
    aby umieścić go w profilu tym
  • Level 42  
    Link jest wyżej do schematu, zasilać z tego samego zasilacza co diody LED
  • Level 9  
    Mam pytanie odnośnie układu z linku powyżej
    Listwę led podłączamy do pinów 8 - 15 czy może piny oznaczone a b to wyjście???? Jeśli a i b to wyjście to w jakim celu jest tam dioda led???
    I jakie obciążenie można podać na ten układ ???? Teoretycznie listwa, którą użyję będzie pobierała 12W
  • Level 42  
    Do takiego obciążenia potrzeba dołączyć tranzystor.

Led sygnalizuje pracę układu
  • Level 9  
    Witam
    prawie wszystko mam tylko tranzystor i listwa led więc za niedługi czas poskładam układ i będę testował jak to działa.
    Mam jeszcze jedną prośbę, moglibyście wskazać mi konkretną literaturę jak dobierać parametry rezystorów, kondensatorów, cewek itp. abym mógł samodzielnie zaprojektować proste układy elektroniczne ???
  • Level 38  
    remek101 wrote:
    Zasada działania włączasz przycisk załączasz oświetlenie naciskasz jeszcze raz wyłączasz

Możesz to wykonać na dwóch przekaźnikach :)
  • Level 33  
    Bez zbędnej zabawy na jednym bistabilnym :-)
  • Level 38  
    technikabasenowa wrote:
    Bez zbędnej zabawy na jednym bistabilnym

Masz rację są gotowe przekaźniki bistabilne 12V. Ale autor tematu chce samodzielnie coś wykonać :D
  • Level 2  
    remek101 wrote:
    Witam
    prawie wszystko mam tylko tranzystor i listwa led więc za niedługi czas poskładam układ i będę testował jak to działa.
    Mam jeszcze jedną prośbę, moglibyście wskazać mi konkretną literaturę jak dobierać parametry rezystorów, kondensatorów, cewek itp. abym mógł samodzielnie zaprojektować proste układy elektroniczne ???

http://elportal.pl/ ciekawy portal... tam sporo się nauczysz. Pozdrawiam