Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowa instalacja alarmowa - pytanie o podstawy

raqs 01 Oct 2012 07:56 1491 6
 • #1
  raqs
  Level 10  
  Witajcie,
  Temat instalacji przewodowych nie jest mi obcy (jednak nie zajmuję się tym na co dzień). Tym razem zlecono mi rozeznać temat wykonania instalacji alarmowej w wykończonym budynku (wiejski ośrodek zdrowia), tak więc najbardziej estetycznym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zestawu bezprzewodowego.
  Czy ze swojego doświadczenia możecie podpowiedzieć, jakie trudności mogę napotkać wybierając to rozwiązanie, np. jakie ściany "nie lubią" tego typu instalacji bezprzewodowych, czy taka instalacja nie będzie interferować z innymi urządzeniami, czy wielkim kłopotem są baterie w czujnikach? Budynek 14x11m.
  Na koniec: znalazłem w sieci taki zestaw:
  http://altek.pl/pl/cb3c2pw-bezprzewodowy-zestaw-alarmowy-elmes-3-czujniki.html
  Warty zainteresowania? A może jest jakiś inny, godny polecenia producent sprzętu w rozsądnej cenie?
  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  Raqs
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Eltrox Hurton
 • #2
  telbod
  Level 31  
  Obiekt nie jest duży. Baterie standardowo co najmniej raz w roku do wymiany. Tomografu raczej w takim ośrodku nie będzie. Reszta zakłóceń nie powinna powodować. Mogę polecić Visonic, Paradox, Satel.
 • Eltrox Hurton
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  Każdy system gdzie klawiatura połączona jest z centralką ( a więc i elmes) oraz system gdzie występują klawiatury jednokierunkowe ( nie mamy potwierdzenia) w tej klasy budynku moim zdaniem to nieporozumienie. Optymalne rozwiązanie to Satel ewentualnie Rokonet ( ale nie wisdom tylko przewodowa centrala z przewodową klawiaturą rozbudowana o expander czujników bezprzewodowych.) Taki układ rozwiązuje też temat zasilania sygnalizatora czy prawidłowego podtrzymania przy braku 230V.
  Pozdrawiam
 • #4
  SJS
  Level 15  
  Po pierwsze - jest norma PN EN 50131-5-3 "Systemy alarmowe - Wymagani dotyczące połączeń sprzętu wykorzystującego techniki częstotliwości radiowych"
  i tam jako podstawowy wymóg aby system spełniał wymagania chociaż stopnia zabezpieczenia 1 jest - praca bez wymiany baterii nie mniej niż rok.
  Po drugie - sprawdź jaki stopień zabezpieczenia oferują te systemy które cię interesują z jest o tym także w PN EN 50131-1.
  Był cykl artykułów w Systemach Alarmowych na ten temat a tu są podstawowe informacje
  systemy bezprzewodowe
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  SJS
  Level 15  
  irkor wrote:
  Generalnie większość bezprzwodowych urządzeń zabezpieczenia technicznego oferowanych na naszym rynku spełnia wymagania PN. .

  Masz rację większość ale nie wszystkie i jest pewna istotna różnica między dawną normą a europejską:
  - w tamtej każdy system mogił uzyskać klasę SA-1,
  - wg nowej część systemów stała się pozaklasowa czyli nie spełniają nawet minimalnych wymagań jakie są dla stopnia zabezpieczenia 1
 • #7
  raqs
  Level 10  
  Zdecydowałem się (po konsultacjach ze specjalistami) na CA-10 - oczywiście w wersji przewodowej. Dzięki za wszelkie wskazówki, zamykam temat.