Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Sat A100 - po zalaniu błąd BIOS - TBX error

01 Paź 2012 16:06 2382 16
  • Poziom 13  
    Witam.

Próbuję uratować model jak w temacie zalany połówką szklanki wody :)

Niestety nieświadomy swoich czynów właściciel uruchomił go po zalaniu około 3 razy.
    System dochodził do wyboru sposobu uruchomienia win XP (tryb awaryjny, tryb normalny itd) i reset. Klawiatura nie działała właściwie, co chyba oczywiste.

Rozkręciłem go i niestety na niektórych układach, ścieżkach widać było zabrudzenia (biały nalot, osad) typowe dla zalanych elementów. Przemyłem to odpowiednim płynem na bazie alkoholu i wysuszyłem. (jak coś mam zdjęcia zabrudzonych elementów.)
    Po skręceniu i uruchomieniu bios w górnym lewym rogu komunikuje: TBX error.
    Spotkał się ktoś może z tym, co to może oznaczać? błąd raz jest, raz niema ale częściej jest. Jak naprawić ten błąd abym mógł komputer testować dalej?
  • Poziom 36  
    To jest błąd uszkodzenia bios. Trzeba spróbować przeprogramować.
  • Poziom 13  
    Właśnie chciałbym spróbować zaktualizować bios. Pobrałem go już ze strony Toshiby ale jest tam opis wgrywania pod systemem windows. Jak to ominąć i zrobić to pod dos ? Uruchomić z płyty startowej i spróbować wystartować którąś z aplikacji dołączonych wraz z bios?

Proszę o podpowiedz bo przyznam się, że zawsze robiłem to pod windowsem

Czy może chodziło Koledze o demontaż biosu i programowanie na programatorze? :)
  • Spec od komputerów
    gumix1 napisał:

To by było najlepsze rozwiązanie.
  • Poziom 13  
    Tak myślałem ale nie słyszałem żeby ktoś w mojej okolicy to robił. Z uwagi na to, a także, że jest to stary model i istnieje ryzyko, że nie będzie działał już stabilnie nie chciałbym narażać się na większe koszty.
    Dlatego chciałbym spróbować najpierw zaktualizować bios. podpowie ktoś jak zrobić to omijając system windows ?
  • Warunkowo odblokowany
    boro1234567 napisał:
    gumix1 napisał:

To by było najlepsze rozwiązanie.

nie każdy ma możliwość wylutowania kości i dostepu do programatora.

Pierwsze co zrób to nagraj plik BIOS-u na płytę oraz programik do Flashowania ... np.: UNIFLASH ... lub inny zobaczysz sam jaki ci pojdzie.

Nastepnie uruchom dosa z CD/DVD - ja mam stara instalke windowsa 98 .. i z niej odpalam DOS-a a niej... potem wkladam plyte z programikiem i BIOS-Em - i ogień
    :)

Powodzenia
  • Poziom 13  
    Aktualizuje sytuacje i proszę o sugestie.

Przy kolejnym uruchomieniu błąd TBX się nie pojawił co pozwoliło mi wejść do BIOS.
    BIOS wyglądał trochę dziwnie, np. przy boot sequence pod 1 był dysk, a przy 2,3,4,5 pusto.
    Przywróciłem ustawienia domyślne i przy pustych polach pojawiły się dvd, lan itd.

Co najważniejsze po przywróceniu ustawień na 10 uruchomień błąd TBX error się nie pojawia :). Zmieniła się pierwsza plansza podczas uruchomienia komputera z napisem toshiba na plansze z wyższą rozdzielczością.

Natomiast zamiast TBX error za każdym uruchomieniem pojawia się komunikat BIOS:
    CPU= 1 processors detected
    No TPM or TPM has problem
    2047M system ram passed
    2048KB L2 cache
    system bios shadowed
    video bios shadowed
    Fixed disk 0: Toshiba MK123465X
    mouse initialized
    system configuration data updated
    Warning 0251: System cheksum bad - default configuration used
    F1 load defaults F2 setup

Po skorzystaniu z opcji F1 lub F2 windows się uruchamia (jeszcze nie przetestowałem pracę komputera pod windowsem).

Tu mam pytanie jak rozumieć obecne komunikaty BIOS, jak się ich pozbyć.
    Baterie systemową wykluczam bo parametry daty i czasu nie zmieniają się.
    Co oznacza komunikat że TPM ma problem.

Dodam jeszcze o sytuacji z napędem optycznym, przy boot sequence można wybrać opcję dvd, natomiast na pierwszej planszy po wejściu do BIOS pisze że go nie ma i napęd nie działa. W miejscu jego styków płyta była zalana, także może spalony kontroler. Rozkręcę i jeszcze raz przeczyszczę w tym miejscu.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi
  • Poziom 36  
    TPM jest to układ do zabezpieczeń itd.
    Ja stawiam na uszkodzenie jednak biosu i konieczność jego zaprogramowania w programatorze, lub nawet wymienienia kości na inną.
  • Poziom 13  
    Dzięki!

Choć mam mniejsze doświadczenie to też widzę że najlepszym rozwiązaniem byłby programator. Niestety ta opcja odpada jak pisałem wcześniej ze względu na dostępność i koszt.
    Tak podpytam jeszcze: załóżmy, że komputer będzie pod windowsem działał stabilnie, da mi to możliwość wgrania biosu z poziomu XP. Wgrywać? istniej duże ryzyko, że posypie się bardziej? Czy zostawić tak jak jest i po komunikacie klikać F1 ? Oczywiście Kolega nie ponosi odpowiedzialności za radę :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Ja bym spróbował zaprogramować nowym wsadem, ale ryzyko jest że może paść całkiem i wtedy bez programatora ani rusz.
  • Poziom 13  
    Proszę Kolegę o jeszcze jedną podpowiedz.

Co w sytuacji gdy obecny bios na komputerze jest w wersji 6.00 i taki sam jest do pobrania ze strony toshiby.
    Przy próbie wgrania jest komunikat, że obecny bios jest takiej samej wersji lub wyższej i procedury nie można kontynuować.
    Jednak chce go wgrać, komputer działa już sprawnie jednak przy uruchomieniu trzeba go "popchać" F1.

Dzięki za podpowiedzi!

Dodaje dokładny symbol: A100-766; PSAA9E-0G901CFR
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Mi się wydaje, że uszkodzona jest sama kość biosu i ją trzeba by wymienić na nową i oczywiście zaprogramować.
  • Poziom 13  
    Tak i mi się wydaję, ale czy nie ma sposobu żeby podać mu bios z poziomu Windowsa gdy wgrany jest takiej samej wersji jak udostępnia producent.

Bo ja rozumie to tak, że taki sam efekt, komunikat przy wgrywaniu miałbym na sprawnej kości bios, mam rację?

Oczywiście to trochę głupie, że chce wgrywać bios na kostkę co do której są podejrzenia, ze jest uszkodzona. Ale mimo wszystko chciałbym ominąć ten komunikat programu od wgrywania biosu
  • Spec od komputerów
    Pozostaje opcja z programatorem.
  • Poziom 13  
    Ok jeszcze tylko kwestia baterii i będę miał wszystkie wątpliwości rozwiane i już nie zawracam głowy.

Skoro czas i data jest trzymana, to wskazuje jednoznacznie że bateria jest ok?

Czy reset płyty przez wyciągnięcie baterii na krótki może coś pomóc?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    gumix1 napisał:
    Czy reset płyty przez wyciągnięcie baterii na krótki może coś pomóc?

Na pewno nie zaszkodzi.
  • Poziom 13  
    Zdecydowałem zostawiamy tak jak jest :)

Dopóki Windows działa stabilnie, innych zaawansowanych ustawień nie potrzebuje i z uwagi że istniej ryzyko pogorszenia sytuacji "popycham" uruchamianie systemu F1 i używam.

Gdyby sytuacja się zmieniła dla zainteresowanych odświeżę temat.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi, dwóm Kolegą za pomocne rady i aktywność klikam pomógł