Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall JTM60 - Czerwone anody

01 Paź 2012 16:30 1470 5
 • Poziom 10  
  Witam!
  Posiadam wzmacniacz marshall JTM60:
  http://www.prowessamplifiers.com/schematics/Marshall/jtm60_power.pdf

  Po włączeniu power anoda robi się czerwona od środka, pomierzyłem napięcia i wszystko niby jest OK. na anodzie mam 460V a na s1 nieco mniej o pare woltów. Co do biasu to muszę ustawiać na 20mA inaczej anoda po czasie robi się całkowicie czerwona z jednej strony. Sprawdziłem wszystkie rezystory i diody, wszystko niby OK, zastanawia mnie fakt dlaczego anoda jest czerwona na samym żarzeniu.

  Kolega wskazówki otrzyma, ale jeśli okaże się, że są one dla Kolegi niezrozumiałe, polecone zostanie udanie się do serwisu.
  GM
 • TermopastyTermopasty
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najpierw piszesz, że anoda robi się czerwona na samym napięciu żarzenia, a później, że robi się czerwona po podaniu napięcia anodowego.
  W jaki sposób określasz wartość prądu anodowego?
  Czy zamieniałeś lampy stopnia końcowego miejscami i jaki to dało efekt?
  Wyjąć EL34 z podstawek.
  Sprawdzić czy na stykach anod i siatek drugich w podstawkach nie ma napięcia przy wyłączonym wyłączniku "Standby".
  Sprawdzić wartość napięcia żarzenia lamp stopnia końcowego.
  Jeśli po włożeniu lamp EL34 w podstawki i przy braku napięcia anodowego i siatek drugich, anoda lampy zrobi się czerwona, lampę należy wymienić.
  W swojej praktyce nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby anoda lampy, tak bardzo oddalona od katody jak w EL34, robiła się czerwona tylko pod wpływem żarzenia katody.
  Anoda może się "zaczerwienić", jeśli przez lampę płynie zbyt duży prąd i moc tracona w anodzie przekracza dopuszczalną wartość.

  GM
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  Lampy świecą już prawidłowo, wybiasowany poprawnie, jednak gra bardzo cicho tak jakby miał z 15w mocy na kanale czystym i nieco glosniejszy kanał boost, oba kanały po rozkręceniu na max przesteruja, boost ma wysoki przester, wszystkie lampy na 100% sprawne. Proszę o wskazówki :)
 • Warunkowo odblokowany
  keven204 napisał:
  Witam!
  na anodzie mam 460V a na s1 nieco mniej o pare woltów.


  CO?? Taki prąd jak podałeś (20mA) miałbyś przy ok. -50V na s1, a nie przy 460V. Napięcie na s1 nie może być dodatnie i to jeszcze o takiej wartości. Albo nie wiesz o czym piszesz albo nie umiesz korzystać z miernika.
 • Poziom 10  
  Mój błąd, chodziło o s2, zajmuje sie hobbistycznie i amatorsko lampami, wiedzę biorę z internetu, nie mam kontaktu z elektronikami więc nie operuje na co dzień takimi hasłami, myślę że gdybym na s1 puścił takie napięcie to nie pisałbym bym że wzmacniacz gra i że poprawnie wybiasowalem i nie uzyskałbym takiego prądu.
  Uporałem się z problemami z 1 postu.

  Z pomiarów końcówki wnioskuje że jest wszystko z nią w porządku.

  W dalszym ciągu proszę o wskazówki czym się kierować, jestem świadom swojej niewiedzy :) dlatego napisałem w takim dziale.
 • Poziom 10  
  Poradziłem sobie, wstawiony był błędny rezystor anodowy na jednej z lamp przedwzmacniacza.
  Dzięki za pomoc...