Witam!
Ostatnio miałem zbudować prosty odbiorniczek z wykorzystaniem lampy z niskim napięciem anodowym, ale niestety nie miałem jej. Znalazłem bardzo ciekawy schemat odbiornika radiowego na dwóch lampach EF80 i ECL86. ECL86 mam ale nie mam EF80. Czy mogę zamiast niej użyć EBF83? Czytałem w nocie że to jest pentoda z diodą. EF80 to pentoda. Czy będę musiał dokonywać jakiś przeróbek w układzie? Dla bajeru dodam oczko na EM84.
Schemat:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1981983.html
Co do zamiennika lampy EF80.
W zasadzie każda pentoda podejdzie. Może się co najwyżej okazać konieczna korekta zakresu regulacji reakcji albo zmiana wzmocnienia np. doborem rezystora R4. Masz wiele lamp do dyspozycji jak EBF89, EF89, EF183, EF184....
EBF83 to lampa niskonapięciowa - uważaj aby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia na anodzie i g2 oraz prądu katody.
A oczko? Początkujący powinien co najwyżej zastosować oczko jako wskaźnik wysterowania m.cz. Jako wskaźnik dostrojenia niestety nie jest to łatwe.
Czemu? EM84 wymaga aż -22V dla pełnego wskazania. Sygnały dochodzące z anteny do siatki detektora nie mają takiego poziomu. Nawet jak doprowadzisz do generacji w.cz. (za silna reakcja) to napięcie w.cz. na siatce będzie miało co najwyżej kilka (może kilkanaście) V.
Nie twierdzę że się nie da. Jest to możliwe ale wymaga stosowania różnych sztuczek. Podam link do konstrukcji audionu z oczkiem magicznym jako wskaźnikiem dostrojenia do stacji:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Audion_Abstimmanzeige/Audion.htm W tym układzie wykorzystano fakt że powstające napięcie ujemne na siatce detektora wpływa na prąd anodowy czyli napięcie na anodzie. Część tego napięcia jest algebraicznie sumowana z napięciem na katodzie oczka.
Dopasowanie układu do innych lamp wymaga jednak zrozumienia tego układu oraz eksperymentowania (przy odporności na łatwe zniechęcenie przy braku natychmiastowego sukcesu).
Lampy EBF83 to wręcz szkoda do takiego radia. Lepiej, po nabraniu doświadczenia wykorzystać ją do podobnej konstrukcji, ale zasilanej bajerancko z baterii anodowej o niskim napięciu (np. 9V)
EF80 jest obecnie tak pospolitą lampą (np. u szmaciarzy na schaberplatzach) iż żartobliwie zalicza się ją do śmieciówek. Napisz skąd jesteś; spodziewam się wrecz że bez trudu znajdzie się w Twojej okolicy ktoś kto odstąpi Ci taką lampę za darmochę. Sam mam ich pewnie z kilkadziesiąt.
Zbudowałem prosty odbiornik reakcyjny na lampie EBF89. Nie mając słuchawki wysokoomowej zastosowałem trafo głośnikowe plus W66. Odbiór jedynki super. Odbieram jeszcze trzy stacje na na falach długich, na średnich kilka a na krótkich...
Mam pytanie: czy mogę zasilić to z trafa bo baterie zbyt długo nie wytrzymują(szczególnie żarzenie). Baterie jakie zastosowałem to żarzenie 4,5V, anodowe 3x 9V. Mam trafo ts15/16. Jedno uzwojenie bym wykorzystał do anodowego a drugie do żarzenia. Tylko jest jeden problem. Jedna siatka jest podłączona pomiędzy tymi trzema bateriami. Do żarzenia zastosował bym dioda zenera+ BD135.
Jak podłączyć tę siatkę?
Problem z tym radiem rozwiązałem. Nie zasilam przez zasilacz ale gdy chcę podłączam siatkę przez opornik do plusa zasilania. Zbudowałem też odbiornik na 1T4T ale nie działa. Chyba lampka skończyła swój żywot. Tylko cicho słychać piski. Mam jeszcze taką fajną lampkę- ECH81. Nie znalazłem niestety żadnego schematu do niej ale jeden do ECH84.
Schemat:
https://obrazki.elektroda.pl/1640947800_1351340375.jpg
Mam pytanie:
czy mogę zamiast ech84 użyć ech81?
jak się ten odbiornik sprawuje?
czy schemat jest poprawny?
Skaczesz z kwiatka na kwiatek, tak powstaje chaos i zamieszanie.
mati16w wrote:
Zbudowałem też odbiornik na 1T4T ale nie działa. Chyba lampka skończyła swój żywot. Tylko cicho słychać piski.
Nie oczekuj dużej mocy wyjściowej. Ponadto, piski są dobrym objawem. Oznaczają, że lampa działa, tylko dodatnie sprzężenie zwrotne jest zbyt silne. Poczytaj o zasadzie działania i eksploatacji odbiorników reakcyjnych.
No masz rację, ale zobacz też na zasilanie G2 ( ta bateria) W sumie można by też zwiększać liczbe ogniw.
Niepraktyczne, odpada. Brak płynnej regulacji, czyli brak możliwości uzyskania maksymalnej czułość na skutek skokowego zmieniania napięcia zasilania. No i koniecznośc posiadania baterii anodowej z licznymi odczepami napięciowymi. Były ongiś takowe ale każde dodatkowe gniazdko podnosiło jej cenę. Zniknęły praktycznie po II W.Ś.
Ale w późniejszych latach stosowano przecież potencjometr do regulacji napięcia na siatce ekranującej. Taki sposób regulacji reakcji był bardziej miękki - tym dokładniej się można było ustawić tuż przed samowzbudzeniem uzyskując b. wysoką czułość i selektywność. Ten sposób nie był stosowany w dobie produkcji odbiorników reakcyjnych ani w latach 20- i 30-tych. Potencjometr był wtedy drogim podzespołem droższym od wariometru czy kondesatora zmiennego z dielektrykiem stałym.
Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:
mati16w wrote:
. Zbudowałem też odbiornik na 1T4T ale nie działa. Chyba lampka skończyła swój żywot. Tylko cicho słychać piski.
Lampa nie skończyła swojego żywota. Lampy bateryjne pracował a małymi prądami anodowymi. A raczej nie masz wysokoczułych słuchawek - stąd wg Ciebie brak działania. Słyszysz pisk czyli jest reakcja. Spróbuj trafa sieciowego jako trafa do współczesnych słuchawek (np, TS2/14). Radzę dodać dodatkowy stopień (nawet na tranzystorze jak nie masz np. 1S4T czy 3S4T). Podam linka do ciekawych zestawów dla radioamatorów: http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Radiomann/Radiomann.htm No, owszem, po niemiecku, ale chyba nie przeszkadza obejrzeć schematy.
Ponadto może warto sobie zmajstrować jakiś wzmacniacz m.cz. dla eksperymentów z prostymi radiami. O nietypowym podejściu do tego tematu link pod koniec tego postu.
Quote:
Mam pytanie:
czy mogę zamiast ech84 użyć ech81?
jak się ten odbiornik sprawuje?
czy schemat jest poprawny?
Możesz połączyć lampę mieszająca jako pentodę i po bólu. Sprawdź wyprowadzenia w katalogu: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/index.html Owszem trzeba eksperymentalnie dobrać punkty pracy. Dla audionu wystarczą niskie napięcia na anodzie i siatce ekranującej. Sygnał doprowadź do pierwszej siatki. trzecia potraktuj jako osłonną (trzecia w pentodzie) albo lekko ją dodatnio polaryzuj. Możesz popróbować jednocześnie połączyć trzecią i pierwszą siatkę.
ECH nie jest najlepszą (najwygodniejszą) do tego celu lampą. Polecam tanie i śmieciowe PCF802, PCF82 czy nawet PCF801. Masz dodatkową triodę jako wzmacniacz m.cz. Ale da się na ECH....
Masz tu schemat i opis fabrycznego radia psującego do Twojego pytania:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Bastelschule/Mucki.htm ECH4 to to samo co ECH21, ECH81.
Oczywiście trzeba zrobić "normalny" zasilacz transformatorowy, początkującemu nie polecam takiego zasilania.
Ponadto podaję linki pozwalające rozbudzić wyobraźnie jak zrobić radio reakcyjne. Warto przejrzeć bo można wygrzebać też wiele informacji np. o wykonaniu cewek. Różnorodność układowa zaś pokazuje jak można dopasować prawie dowolne lampy do tematu audion. Lektora obowiązkowa wg mnie:
Na koniec ciekawe i genialne acz nietuzinkowe układy autorem jest Sir Douglas Hall, naprawdę warto się z nimi zaznajomić (są też opublikowane liczne konstrukcje pełnotranzystorowe jego autorstwa).
Kiedyś zrobiłem mix poniższych układów:
Zastosowałem dwie 1Ż29B, tranzystor krzemowy BF214 na wejściu i podłączyłem do wzmacniacza m.cz. Działał super nawet dało radę nieekranować dławika w.cz. Antena ferrytowa od radia Jowita, zakres fal długich. Bez aperiodycznego wzmacniacza i bez zewnętrznej anteny. Tranzystor Tr2, germanowy TG5 z drugiego schematu w kolektorze miał trafo z Kolibra napędzający dwa tranzystory TG50. Rezultaty świetne, napięcie anodowe niskie, 9V.
Sporo linków ale uważam że:
- wiele podejść do prostego tematu jak audion pozwala rozbudzić pomysłowość i kreatywność
- opisy cewek, wariometrów, różne wykonania - bezcenna wiedza wg. mnie.
- niestandardowe układy są szczególnie godne polecenia - da się coś ciekawego z tego "wypłodzić"
Niemiecki, angielski - wymówki. Dane, tabele rysunki nie wymagają tłumaczenie. Kilka słówek to chyba google poda znacznie po polskawemu. Trochę chęci i coś się da zrozumieć z tych tekstów. Po polsku brak tylu nietypowych opracowań.
Dla moderatora może warto np. te linki sir D. Halla wydzielić.
Te ze strony Jogiego też są warte uwagi. A pominąłem ciekawe dwuobwodówki.
Tyle materiałów i to tylko z dwóch stron.
Przejrzeć, przejrzeć, przejrzeć i zacząć myśleć (wiem, wiem, współczesne szkolnictwo myślenie zabija w zarodku).
Dzięki wszystkim za pomoc! Radio na 1T4T już działa. Problem tkwił w środkowej siatce. Zobaczyłem że na innych schematach Jest ona podłączona przez potencjometr do plusa. Gra bardzo ładnie, chociaż może nie tak głośno jak to wcześniejsze. Użyłem słuchawki W83 plus trafo ts4/40. Zasilanie 20V.
Mam jeszcze takie pytanko, może nie zbyt związane z głównym tematem. Jak podłączyć trafo zasilające od menueta. Po jednej stronie 2 wyprowadzenia i odczep na trafie, a na następnej 4 wyprowadzenia.
Moderated By Futrzaczek:
Ekhm, uprasza się o nierobienie śmietnika.
Załóż nowy temat, opisz swój problem i załącz zdjęcia wraz z wynikami pomiarów.
Trochę z boku.
Ale jakiego Meueta? Były dwa, jeden na lampach loctalowych tylko zakresami AM a drugi Menuet UKF identyczny układowo z Relaksem II i Trubadurem.
Najłatwiej rozpoznać wyprowadzenia żarzenia lamp odbiorczych - najgrubszy drut.
Podaj tam z innego trafa np. 4 - 6V zmiennego i pomierz. Uzwojenie pierwotne będzie miało grubszy drut niż to od anodowego. Jeśli była lampa prostownicza to ma dwa uzwojenia żarzenia jedno 6.3V drugie 4V. Reszta to kalkulator i "proporcja"
1T4T jak widać zadziałało. Wieśzy sygnał m.cz. - no niestety przy słuchawkach nie zwojujesz wiele. Lampa ma małe nachylenie około 0.7mA/V. Nie to co np. EF80 rzędu 10mA/V - więc przy 2 - 4 kiloomach obciążenia masz małą moc wyjściową.
Dobuduj wzmacniacz m.cz. nawet na germanowych tranzystorach - np. baza do anody 1T4T, emiter - dwójnik RC aby stabilizować punkt pracy, a kolektor do uzwojenia pierwotnego trafa Td48 od kolibra, dalej dwa TG50 - napędzisz słuchawki a anodowe zasilające audion niskie 9 - 15V/. Krzem niezbyt ma za duże beta. Możesz też zrobić tak jak w radiu Limba - wtórnik (tranformacja impedancji) na germanie i stopień dodatkowy dla słuchawek. Chyba że masz międzystopniowe trafo o sporej przekładni albo takie małe zasilające zalewane w plastiku o mocy 0.5W np. 230 - 12V.