Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb

08FEDRA 02 Paź 2012 02:36 18105 37
 • Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb

  Wstęp:

  Witam, chciałbym przedstawić swój wzmacniacz gitarowy, który niedawno skończyłem. Powstał on z potrzeby posiadania czegoś lampowego do domowego grania, będącego zawsze pod ręką, gdyż nie przepadam za graniem w słuchawkach przy komputerze, a akurat miałem wolną kolumnę Marshalla, która tylko łapała kurz, więc zrobiłem do niej ten head.

  Opis konstrukcji:

  Wzmacniacz powstał w oparciu o przedwzmacniacz z Orange Rockerverba i klasyczną końcówkę mocy na EL84. Nie jest to dokładna kopia, gdyż przedwzmacniacz został odrobinę zmodyfikowany w celu rozjaśnienia brzmienia (dodatkowy rezystor oraz kondensator za pierwszym stopniem), gdyż oryginalny układ przy napięciu zasilania panującym we wzmacniaczu miał tendencje do mulenia. Wzmacniacz posiada zamontowane 2 podstawki pod lampę mocy (podstawka octanowa posiada swój własny rezystor i kondensator katodowy, co zostało pominięte na schemacie), co umożliwia zastosowanie we wzmacniaczu również lampy 6V6 bez żadnych dodatkowych przeróbek. Dodatkowo został dodany przełącznik równolegle z diodą zenera za filtrem wstępnym, co umożliwia obniżenie napięcia zasilającego wzmacniacz o około 100V, co wpływa zarówno na moc, jak i brzmienie całości. Schemat konstrukcji w załączniku.
  Chassis oraz panel frontowy i tylny zostały zaprojektowane przy użyciu programów Corel Draw i Autodesk Inventor, a następnie wycięte z blachy stalowej czarnej o grubości 1 mm, wygięte, zespawane i pomalowane w zewnętrznej firmie. Opisy zostały również zaprojektowane przez mnie w Corelu i naniesione metodą sitodruku w firmie zajmującej się tworzeniem reklam. Transformator sieciowy i głośnikowy wykonał kolega KaKa z forum triody. Część elektroniczna zmontowana została na turret boardzie zaprojektowanym wcześniej przy pomocy programu Diy Layout Creator. Obudowa wykonana jest ze sklejki w kilku grubościach i oklejona tolexem. Logo zostało wycięte laserowo z laminatu grawerskiego przez firmę zajmującą się wykonaniem tego typu usług.
  W projekcie nie ustrzegłem się niestety od kilku błędów, mianowicie otwory mocujące na spodzie chassis są w złych miejscach, przez co niemożliwe jest przykręcenie go do obudowy i trzeba było wykonać zastępcze mocowanie przy pomocy drewnianych listw wewnątrz obudowy (chassis jest luźno wsunięte w obudowę a następnie dociśnięte przez przykręcenie listew). Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale działa, a projekt już został poprawiony w razie, gdybym chciał budować jeszcze kiedyś taki wzmacniacz. Kolejną drobną wadą jest odrobinę za niska tylna kratka, a wynika to z tego, że obudowa została odrobinę podwyższona w stosunku do początkowych założeń, żeby wygodniej wkładało się lampy, a kratka już była gotowa. Poza tymi rzeczami obeszło się bez większych problemów i wszystko działa jak należy. Koszt konstrukcji dość wysoki, bo około 1100 zł, ale wynika to głownie z tego, że większość elementów była wykonywana w ilości jednej sztuki i nie korzystałem z elementów z odzysku.

  Załączam wstępne wizualizacje, rysunki, kilka zdjęć z budowy, jak również zdjęcia gotowego wzmacniacza oraz próbkę brzmienia, nagraną liniowo z obciążonego wyjścia wzmacniacza z nałożoną odpowiedzią impulsową kolumny głośnikowej.

  Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb

  A tak wygląda gotowy:

  Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb Bluenote Tangerine Flavour, czyli 5-watowy Orange Rockerverb


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 02 Paź 2012 06:20
  masterbix
  Poziom 12  

  Witam, wzmacniacz wykonany przepięknie, pełna profeska, naprawdę miły dla oka. Interesuje mnie ta pomarańczowa lampka na froncie. Gdzie mogę taką dostać i jak dokładnie się ona nazywa? Żebym wiedział, za czym Googlować, gdyż chciałbym zastosować taką w moim UniAmpie, nad którym właśnie pracuję.

 • #3 02 Paź 2012 10:12
  zygfryd.W
  Poziom 20  

  Świetny projekt.
  Jak oklejałeś dermą obudowę że ci się nie falowała? czy pod narożnikami jest ona ładnie oklejona czy one maskują ją w pewnym stopniu?

 • #4 02 Paź 2012 12:42
  398216
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 02 Paź 2012 13:35
  Demmo
  Poziom 16  

  Świetnie wygląda! :) Szczerze mówiąc bardzo zaskoczył mnie sposób wykonania obwodów - to jest niemiedziowany laminat i jakieś zaciskane kołki montowane do niego? Pierwszy raz widzę takie coś :)
  W jaki sposób zostały tak ładnie wyprofilowane brzegi? To własnoręczna robota czy zlecona?
  Ciekawi mnie też obicie - czyli wg opisu tolex. Angielskojęzyczna wikipedia, w której znalazłem opis, mówi do czego się używa, a nie mówi jak. Możesz to naświetlić? Bo na zdjęciu z przodu nie widzę łączenia w rogach, a widać, że z tyłu obudowy na tym etapie było zrobione na zakładkę. To jest jakieś termoplastyczne, że udało się to wywinąć do wewnątrz otworu bez brakującego kawałka w rogu?

 • #6 02 Paź 2012 14:02
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Dziękuję za opinie! Lampkę jak i większość pozostałych elementów wizualnych kupiłem w sklepie amptone. Jest to wersja sprzedawana nie jako komplet tylko osobno obudowa i szkiełko.

  Co do tolexu, to raczej nie było problemów przy klejeniu. Pomagałem sobie takim malutkim wałkiem do ciasta z rączką. Pod narożnikami wyszło też w miarę ok, ale wiadomo że powierzchnia jest tam mocno zaokrąglona i żeby tolex dolegał trzeba było go ponacinać aczkolwiek nie zastanawiałem się nad tym dokładnie, bo i tak narożniki zakryły większość. Nie znaczy to, że nie da się tego zrobić tak, że narożniki nie będą potrzebne, bo widziałem takie wykonanie, ale trzeba sobie przy tym pomagać opalarką. O szczegóły najlepiej pytać kolegę TripleXXX z forum triody, nie wiem jaki ma tutaj nick. Nie polecam też klejenia tolexu butaprenem, gdyż okazało się, że się kurczy przy schnięciu i powstają szpary na łączeniach co wymaga interwencji suszarką.

  Ten laminat nazywa się tekstolit, a technika montażu to jest właśnie turret board, co jest pośrednią formą pomiędzy montażem przestrzennym a płytkami drukowanymi. Kołki są dostępne w amptone.pl

  Brzegi zaokrąglone frezarką której nie posiadam ale za to mam stolarnie zaraz obok domu i zrobili mi to za darmo na poczekaniu :)

 • #7 02 Paź 2012 20:54
  kamiljus
  Poziom 14  

  Świetne odwzorowanie w 3D. Jsk długo zajęło Ci tak dobre przygotowanie wizualizacji?

 • #8 02 Paź 2012 21:19
  Exploboy
  Poziom 15  

  Czy to jest tylko jednokanałowy piec tylko z distortionem? Jest moc!

 • #9 03 Paź 2012 01:36
  08FEDRA
  Poziom 12  

  kamiljus :arrow: rysunek 3d robiłem dość długo, bo kilka dni, z tym że był to mój pierwszy kontakt z inventorem, więc trzeba wziąć na to poprawkę. Teraz zrobiłbym to znacznie szybciej.

  Exploboy :arrow: Tak, jeden kanał, bez kombinowania, bo i tak więcej nigdy nie używam, do czystszych brzmień przykręcam volume w gitarze.

  Bogdan K :arrow: opisy są po angielsku, bo tak mi się bardziej podobało, rzecz gustu. Badań CE nie mam, bo nic nie produkuję, to wzmacniacz dla mnie w ilości sztuk jeden więc przeprowadzanie badań nie ma sensu głównie z powodów finansowych. Oznaczenie dałem bo chciałem wiedzieć jak będzie się komponowało na panelu, aczkolwiek tworząc wzmacniacz posiłkowałem się wiedzą głównie z forum triody jakie rzeczy należy uwzględnić projektując zgodnie z normami, jak choćby odległości pomiędzy punktami o wysokim potencjale a masą czy mocowanie przewodu ochronnego.

 • #10 03 Paź 2012 07:39
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe

  Jeśli chodzi o wyglad to wiadomo, a brzmienie powiem ci baaaardzo fajne. Ma moc. Na jakiej lampie końcowej zostało to nagrane?

 • #11 03 Paź 2012 08:58
  j_k_82
  Poziom 10  

  Witam, napisałeś, że napędzasz tym wzmacniaczem kolumnę Marshalla. Jakiej mocy jest ta kolumna? Jaki głośnik dobrać do takiej mocy wzmacniacza? Co proponujecie?

 • #12 03 Paź 2012 09:06
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • #13 03 Paź 2012 13:45
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Moja kolumna to 1960 marshalla, czyli moc ma znacznie większą od wzmacniacza, co w niczym nie przeszkadza. W planach mam zrobienie wzmacniacza na tym preampie z jednowatową końcówką, bo 5 watowca i tak nie da się odkręcić mocniej w domu niż na 0,5 w skali do 10. Próbka nagrana jest na EL84, aczkolwiek różnice są raczej kosmetyczne. Subiektywnie 6V6 daje zimniejsze brzmienie z mniejszą ilością środka. Pamiętam, że to brzmienie bardziej mi pasowało na paczce orange, a na marshallu wolę EL84. Po wczorajszym graniu eksperymentuję jeszcze z kondensatorem na rezystorze anodowym ostatniej lampy, bo trochę przeszkadza mi zbyt ostra góra na paczce orange.

 • #14 03 Paź 2012 19:30
  MrDarkenRahl
  Poziom 13  

  08FEDRA napisał:
  W planach mam zrobienie wzmacniacza na tym preampie z jednowatową końcówką, bo 5 watowca i tak nie da się odkręcić mocniej w domu niż na 0,5 w skali do 10.

  Będziesz projektował sam, czy jakiś gotowy schemat? Jeżeli gotowiec, to polecam FireFly, ja jestem zadowolony ;). A jeżeli projektujesz sam, to życzę powodzenia, sam wiem jakie to bywa irytujące - ciągle szukam swojego brzmienia, więc modyfikacji jest multum ;).

 • #15 03 Paź 2012 19:48
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Będę projektował sam bo chcę dać normalny inwerter albo na lampie, albo na mosfecie - zależy czy uda mi się upchnąć dodatkową lampę na chassis bo potrzebuję też pętli efektów.

 • #16 03 Paź 2012 21:20
  thereminator
  Warunkowo odblokowany

  Po co inwerter do jednowatowca, skoro można go zrobić w SE?

 • #17 04 Paź 2012 09:42
  Ghost_CO
  Poziom 11  

  Śmiem nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że tego wzmacniacza nie da się odkręcić na więcej niż 0,5. Mam paczke 2x12 własnej konstrukcji i podpinając do niej swój układ (praktycznie taki sam jak u Ciebie pod względem parametrów) spokojnie odkręcam w domu gain prawie na max i volume na 5. Ja akurat mieszkam w domu jednorodzinnym więc mogę sobie pozwolić na takie ekscesy z racji na spora tolerancje pozostałych domowników. Jeśli natomiast kolega mieszka w bloku to raczej trafniejszym stwierdzeniem byłoby użycie stwierdzenia iż nie wypada odkrecać go powyżej 0,5 :D

  Co do samej konstrukcji to wykonanie full profeska z dbałością o każdy szczegół. Jeśli to pierwsza tego typu konstrukcja kolegi to śmiem twierdzić, że jest wykonana znacznie lepiej niż pierwsze Atomy Marvela

 • #18 04 Paź 2012 09:56
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Dokładnie tak. Do tego mam sąsiadów starej daty którym wszelki hałas przeszkadza. Zabierając wzmacniacz do salki odkręcam go znacznie mocniej. Co do inwertera to w SE można też zrobić wzmacniacz znacznie większej mocy, ale nie o to mi chodzi. Chcę spróbować czegoś innego i dodatkowo jeśli już będę miał preamp z inwerterem to mogę eksperymentować z różnymi końcówkami a cały czas chodzi mi po głowie koncepcja z EF806.

 • #19 04 Paź 2012 10:43
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • #20 04 Paź 2012 11:58
  thereminator
  Warunkowo odblokowany

  Bez przesady, w PP osiągnie moc rzędu 0,1W. Do cichego grania wystarczy.

 • #21 04 Paź 2012 12:09
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Co nie znaczy, że się nie da:
  Link

 • #22 04 Paź 2012 12:11
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • #23 04 Paź 2012 12:41
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Wszystko zależy od tego jak to zabrzmi. Jesli dobrze to nie jest przesada, jeśli porównywalnie do ECC82 to nie ma sensu komplikować.

 • #24 04 Paź 2012 13:08
  thereminator
  Warunkowo odblokowany

  Pisząc o 0,1W własnie ten schemat z ampobooks miałem na myśli, zdaje się, że kiedyś o nim rozmawialismy na triodzie w wątku minimalistycznym.
  Moim zdaniem przy tak znikomych mocach każda dodatkowa lampa, to zbędna komplikacja, dlatego polecam SE - na EF80 mozna uzyskać moc rzędu 1W.

 • #25 04 Paź 2012 19:00
  dywanelektronik
  Poziom 19  

  Piec wspaniale wykonany, tylko pogratulować uzyskanego brzmienia, które jest bardzo "rasowe". ;D

 • #26 04 Paź 2012 21:01
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Gdyby dobrać wyższe raa niż te 10 kΩ to nawet trochę więcej niż te 0,1 wata z można uzyskać. Mam nadzieję kiedyś to sprawdzić w końcu. Wracając do tematu, miałem dzisiaj czas dłużej pograć na kolumnie z celestionami v30 i na tej paczce mod podbijający górę jest zbędny, a nawet porządane okazało się przycięcie pasma kondensatorem 2,2 nF na rezystorze anodowym ostatniego stopnia. Wynika z tego, że wiele zależy od użytych głośników i można dostroić wzmacniacz pod konkretną kolumnę.

 • #27 05 Paź 2012 21:36
  jawor36
  Poziom 11  

  Piękne dzieło. Mozesz kolego podac wymiary obudowy???

 • #28 05 Paź 2012 22:07
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Zewnętrzny wymiar to 340 x 175 x 175 mm. Chassis 304 x 150 x 50 mm.

 • #29 06 Paź 2012 23:11
  soki
  Poziom 17  

  Majstersztyk. Jestem pod niesamowitym wrażeniem dbałości o wykonanie. Wzmacniacz wygląda jak kupiony ze sklepu.
  Interesuje mnie jedynie czy płytka od spodu ma miedź, czy jest to igielitowa podstawa z przewodami po drugiej stronie. Brakuje zdjęć PCB od strony lutów. Nie mniej jednak mega szacunek za tak piękną robotę.

 • #30 06 Paź 2012 23:20
  08FEDRA
  Poziom 12  

  Jak pisałem, jest to płytka tekstolitowa. Po spodniej stronie połączenia wykonane są przewodami, których część widać, bo wychodzą do lamp i potencjometrów. Masa jest prowadzona w coś na kształt gwiazdy, więc przewodów jest dość sporo, ale udało się zachować porządek. Poszukam czy nie mam zdjęcia spodu płytki.