Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Softstart 11KW - sterowanie silnika w locie.

02 Paź 2012 10:02 3354 8
  • Poziom 15  
    Wymieniłem silnik 7,0Kw starego typu na Siemensa 7,5KW o podwyższonym momencie IE2. Silnik służy do wirowania w pralce przemysłowej. Oryginalnie sterowany jest bezpośrednio z sieci przez stycznik 3-fazowy. Sterownik pralki załącza stycznik, gdy silnik ma już ok. 600obr/min. Silnik rozpędza się do nominalnych obrotów (1500obr/min) w 30-40s.(w zależności od obciążenia).
    Oryginalny silnik był skonfigurowany jako gwiazda i zaraz po starcie pobiera prąd 50A. Siemens pracuje skutecznie tylko w ustawieniu "trójkąt", ale wtedy startuje z obciążeniem 80A. Oczywiście wybija bezpiecznik główny.
    Chciałbym zastosować softstart Moller'a DS7 na 11KW. Posiada on regulację startu do 30s.
    Nie wiem tylko czy softstart'y mogą sterować silnikiem "w locie"?
  • SterControl
  • Użytkownik usunął konto  
  • SterControl
  • Poziom 15  
    Rozpędza go inny silnik, który służy do podwirowania (odsączenia).
    W tym rozwiązaniu zastosowanie falownika podniesie tylko koszta:
    "Niemarkowy" falownik 7,5 KW -ok 2000zł
    "Prosty" softstart 11 KW -ok 900zł
  • Poziom 11  
    Podczas aktywnej funkcji lotnego startu, przemiennik częstotliwości wykonuje automatyczną detekcję prędkości obrotowej silnika poczym następuje "złapanie” obracającego się silnika i przejęcie kontroli nad jego szybkością przez przetwornicę.
    Natomiast tanie sofstarty są prymitywne zazwyczaj nawet jedna faza jest poprostu zworą a dwie pozostałe fazy są kluczowane więc cienko widzę płynność tego lotnego startu.
  • Poziom 28  
    1) zwykłe softstarty można startować w "biegu" nic się nie stanie oprócz przyhamowania silnika, sprawdzone w praktyce,

2) czy silnik jest dobrze podłączony? tzn. czy nie próbuje ruszyć w przeciwną stronę?
    Dziwne, że pobiera tak duży prąd rozruchowy.

3) jakie zabezpieczenie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od Falowników
    "Sterowanie silnika w locie z zastosowaniem softstartu" to zdecydowanie niedobry pomysł, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużą bezwładnością.
  • Poziom 15  
    Sprzęt uruchomiony i po testach.
    Softstart'u, choć przechwytywał silnik w locie nie udało się ustawić, tak by płynnie i bez przekraczania 50A rozpędzić silnik do nominalnych obrotów.
    Ostatecznie zastosowałem falownik LG 11KW. Powiem, że ledwie..ledwie daje sobie radę mimo, że ustawione jest podbicie momentu o 10%. Nie mogę dowolnie długo rozpędzać silnika, gdyż bęben z nawet małą niewywagą wpada na niskich obrotach w duże wibracje i pralka przerywa proces awaryjnie. W tym przypadku trzeba maksymalnie szybko "przeskoczyć" na wyższe obroty.
    Prąd osiąga w szczycie przez kilka sekund 54A.
    Pozdrawiam i do następnego problemu :) .