Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

02 Oct 2012 13:47 18027 15
  • Level 10  
    W ciągu najbliższego czasu czeka mnie urządzenie kuchni, po wielu godzinach spędzonych w internecie jestem zdecydowany na płytę indukcyjną. Jednak ilość modeli dostępnych na rynku przerosła moje możliwości ogarnięcia tematu. Stąd mam kilka pytań do użytkowników płyt:
    - czy marka ma znaczenie?
    - na co zwrócić uwagę przy wyborze? - wiem że chcę mieć timer, jedno większe pole

Instalacja w mieszkaniu ma być docelowo 3 fazowa (RWE rozpatruje wniosek o zwiększenie mocy), więc tutaj póki co nie ma problemu.

Początkowo byłem zdecydowany na płyty Boscha (modele do 2 tyś), jednak kilka dni temu zacząłem patrzeć na produkty konkurencji i w oko wpadła mi Teka IR642.

Czy ktoś z Was może podzielić się opiniami na temat modeli, z których korzystacie? Każda informacja będzie dla mnie bardzo cenna, żeby chociaż zawęzić grupę modeli.
    Z góry dzięki.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Dzięki za poradę. Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie, czy powiększone pole grzejne może się przydać, czy to raczej zbędny dodatek?
  • Level 20  
    To raczej zależy od tego jak i co gotujesz :).
  • Level 22  
    tomatow wrote:
    czy powiększone pole grzejne może się przydać, czy to raczej zbędny dodatek?

To jest bardzo przydatne.
    Nie będę wychwalał żadnej z firm ale radzę pamiętać, że elektronika elektronice jest nierówna.
    I radze się przyjrzeć skąd pochodzi szkło.
  • Level 10  
    Interno wrote:
    tomatow wrote:
    czy powiększone pole grzejne może się przydać, czy to raczej zbędny dodatek?

To jest bardzo przydatne.
    Nie będę wychwalał żadnej z firm ale radzę pamiętać, że elektronika elektronice jest nierówna.
    I radze się przyjrzeć skąd pochodzi szkło.

Czy mógłbyś rozwinąć? Jak sprawdzić/dowiedzieć się jaka jest elektronika/szkło? Obecnie zastanawiam się nad Teką, chociaż Bosch daje teraz zestaw garnków przy zakupie. Z innych marek brałem pod uwagę jeszcze Mastercoock.
  • Level 22  
    tomatow wrote:

Jak sprawdzić/dowiedzieć się jaka jest elektronika/szkło?

Najlepiej porozmawiać z prawdziwym fachowcem od naprawy takiej elektroniki.
    Polecam również kierunek poznawczy Schott Ceran.
  • Level 20  
    Dużo firm dorzuca teraz garnki do płyt - bosch, mastercook, amica (tylko tu musisz dokupić piekarnik). Co do szkła to większość firm robi na Schottcie, bo w zasadzie w Europie są tylko 2 huty, które się tym zajmują, z czego Schott ma wieksza renomę. Jest jeszcze oczywiście huta chiny :). Są tez różne rodzaje rozszerzanych pół. Musisz patrzeć ile jest pod nimi induktorów - im wiecej tym większe możliwości płyty bo pokrywają wiekszą powierzchnię. Jak 1 to bardziej to jest ściema niż rozszerzane pole.
  • Level 12  
    nie zapomnij o garnkach indukcyjnych u mnie połowa garnków do wyrzutu.
  • Level 10  
    O garnkach pamiętam, nie mam na razie żadnych (puste mieszkanie) więc nie powinno być z tym problemu. Gdzieś czytałem, że IKEA daje radę w tej kwestii.

Co do rozszerzonego pola - ilość induktorów cale nie musi być równa ilości pól grzewczych?
  • Level 20  
    Większość płyt indukcyjnych to 4 pola i 4 induktory, ale nie zawsze. Niektóre płyty mają duże pola, które można połączyć. I tu jest róznica, bo jedni niby łączą pola, ale nadal są to 4 induktory tylko z mono sterowaniem, co oznacza że musisz przykryć garnkiem pewne miejsca na płycie, bo inczej nie będzie działać właściwie. Drudzy znowu umieszczają pod takim dużym łączonym polem 4-6 induktorów i tu pokrycie masz niemal 100% i nie musisz sie martwić gdzie postawić garnek. Możesz sobie postawić tyle garnków ile tylko zmieścisz i płyta nie zacznie wariować. Wtedy masz np. 2 pola tradycyjne pod którymi masz po 1 induktorze i jedno duże pole pod którym możesz mieć nawet 6 induktorów.
  • Level 10  
    Poszukiwań ciąg dalszy:
    Czy ktoś z Was może mi pomóc czym różnią się modele:
    IDE64Z S
    I4DE64Z S

co oznacza ta cyferka 4 w nazwie?
  • Level 2  
    Według specyfikacji, podane modele pomimo podobnego oznaczenia trochę się różnią.

IDE64ZS
    Nie ma nadruku Schott Ceran, więc można spodziewać się, że szkło pochodzi z innej huty.
    Szlifowane krawędzie na czterech krawędziach.
    Posiada funkcję MEMO, zapamiętującą najczęściej stosowane ustawienia.
    Nieco cieńsza.

I4DE64ZS
    Szkło z Schott Ceran
    Szlif tylko z przodu.
    Minimalnie grubsza,

Obie różnią się wyglądem/nadrukiem pól i sterowania.
    Różnica w cenie ok 250zł na korzyść IDE64ZS

A teraz ja też mam pytanie.

Szukam płyty indukcyjnej: zasilanej 3-fazowo czyli moc minimum 6400W, ze szlifowanymi wszystkimi krawędziami, lub przynajmniej przednią i boczną, z oddzielnym sterowaniem dla każdego pola w linii, nie jakieś choinki. Cena do 1500zł.

Wybrałem sobie model Siemens EH651TA11E i na papierze jedyną wadą jest brak boostera. Wiadomo, że lepiej coś mieć niż nie mieć. Ale czy ta funkcja jest bardzo przydatna? Wodę na herbatę będziemy i tak gotować w czajniku elektrycznym. Czy oprócz tego często przydaje się taki szybki kopniak mocy?
  • Level 9  
    I4DE64Z S to po prostu nowszy model o nieco innej stylistyce także z dużą strefą gotowania i z funkcją Total - polegającą na automatycznej zmianie mocy po określonym czasie ma też dodatkową funkcję opóźnionego włączania pola grzejnego IDE64 Z S ma funkcję zapamiętywania własnego programu gotowania. I4DE64 Z S ma szlifowaną przednią krawędź płyty, IDE64 Z S ma szlifowane wszystkie krawędzie.
    Obie to shot ceran - ponoć najlepsze szkło na indukcje.

Co do Boostera to dla mnie w płycie indukcyjnej jest to funkcja niezbędna-przerzuciliśmy się z czajnika elektrycznego na czajnik na indukcje -szybkość gotowania błyskawiczna, tak samo jak chcesz coś szybko zagotować kilka sekund i jest woda na makaron, ryż, super sprawa jak masz kawiarkę na indukcję-minuta i kawa zaparzona. Zawsze najpierw włączam booster i dopiero od bostera zmniejszam moc wg potrzeb na 8-9.
  • Level 11  
    Mam właśnie I4DE64 Z S - polecam :) Booster jak dla mnie to była konieczność. Płyta nie jest tania (kosztowała ok. 2000 zł) ale warto było tyle wydać. Działa bez zarzutu. Dodatkowo do końca roku była promocja w Mastercook, że do zakupu tej płyty można było wybrać sobie prezenty -ja wybrałam zestaw garnków i 3 patelnie :)
  • Level 10  
    Stanęło na Bosch PIE 611T14E. Zadecydowała prostota, marka i cena jak na pierwszą płytę indukcyjną.