Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnika switchem ON/OFF

gracus7 02 Paź 2012 16:26 13041 28
  • #1 02 Paź 2012 16:26
    gracus7
    Poziom 26  

Witam
    Mam problem z elektryką klimatyzacji w aucie, koszta naprawy sterownika są na tyle duże,że pozostaje ominięcie oryginalej elektroniki. Jednak nie chciałbym dokładać żadnych przełączników na pulpicie więc wpadłem na pomysł aby wykorzystać oryginalny switch z panelu, który w chwili obecnej już nie spełnia swojej funkcji. Chodzi mi dokładnie o to aby podłączyć się pod oryginalny switch z panelu żeby sterować nim mały przekaźnik włączający zasilanie. Czy może ktoś zna lub posiada jakiś prosty schemat układu który będzie realizował włączanie i wyłączanie przekaźnika po przez podanie impulsu switchem na zmianę.

0 28
  • Relpol
  • #2 02 Paź 2012 16:37
    michal19885
    Poziom 18  

Przekaźnik bistabilny.

1
  • Relpol
  • #3 02 Paź 2012 16:44
    gracus7
    Poziom 26  

Dzięki ale niestety nie interesuje mnie rzeźba typu przekaźnik bistabilny, to ma byc mały układzik który umieszczę w panelu a nie elektryczny klamot.

0
  • #5 02 Paź 2012 16:50
    gracus7
    Poziom 26  

No dobrze ale jednym switchem nie wysteruję go na włącz i wyłącz!! chodzi mi o to żebym raz wcisnął switch i żeby przekaźnik się włączył jak już nie będę chciał klimy to znów wciskam ten sam switch i przekaźnik się rozłącza.

0
  • #6 02 Paź 2012 16:52
    michal19885
    Poziom 18  

I w opisie masz elektryka i elektronika...

Tak, jak opisałeś działa przekaźnik bistabilny

0
  • #7 02 Paź 2012 17:11
    gracus7
    Poziom 26  

albo głupi jestem albo nie rozumiem budowy tego przekaźnika;)
    patrzę na rysunek schematu i widzę ze przekaźnik bistabilny ma 2 cewki. Więc żeby włączyć przekaźnik muszę na chwilę podac napięcie na jedną cewkę, natomiast żeby wyłączyć przekaźnik muszę podać impuls na drugą cewkę więc muszą być dwa switche do sterowania a ja chcę realizować to jednym switchem podając impuls jak raz wcisnę to włączy jak drugi raz wcisnę to wyłączy.
    Jeśli możesz wytłumacz mi bo nie łapię ;(

0
  • #8 02 Paź 2012 17:27
    michal19885
    Poziom 18  

Występują też z pojedyncza cewką. Pamiętaj, że potrzebujesz wersji niespolaryzowanej.

0
  • #9 02 Paź 2012 17:33
    gracus7
    Poziom 26  

no dobrze ale powiedzmy podaję przez switcha tylko impuls masy dla cewki bo plus będzie na stałe. Więc skoro raz podam impuls to cewka się włączy i przerzuci kotwicę przekaźnika a jak drugi raz podam ten sam impuls to jak cewka wróci kotwicę przekaźnika? nie będzie odwrotnego pola magnetycznego?

0
  • Pomocny post
    #10 02 Paź 2012 21:55
    Marian B
    Poziom 35  

Nada się z pewnością ten uklad załączający:
    Rys.1a pokazuje stan styków w stanie wyjściowym (spoczynkowym), rys.1b w stanie załączenia. Gdy przekaźniki są stanie wyjściowym, naciśniecie i trzymanie przycisku P powoduje przez styki a1 i a2 włączenie przekaźnika B i zwarcie styków b1 i wykonawczego b2. Przycisk P jest jeszcze trzymany, więc uzwojenie przekaźnika A jest zwarte i przekaźnik A nie przełącza swych styków a1 i a2. Puszczenie przycisku P powoduje rozwarcie uzwojenia przekaźnika A i jego zadziałanie, styki a1 i a2 przejdą do pozycji pokazanej na rys.1b. Przekaźnik B jest jednocześnie podtrzymywany prądem płynącym przez uzwojenie przekaźnika A. W takim stanie załączenia, jeżeli uzwojenia przekaźników maja jednakową rezystancję, na każdym z nich występuje połowa napięcia zasilania ( w punkcie X). Stan załączenia może utrzymywać się dowolnie długo. Ponowne naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje zwarcie uzwojenia przekaźnika B i jego zwolnienie, przekaźnik A jest w stanie włączonym. Puszczenie przycisku P powoduje również zwolnienie przekaźnika A i cały układ znajdzie się w stanie wyjściowym. Działanie tego układu jest bardzo pewne, dużo pewniejsze niż przycisków z blokadą mechaniczną i można go stosować w wielu urządzeniach jako zautomatyzowany wyłącznik. Po zaniku napięcia zasilającego układ wraca do stanu spoczynku. Jedyną "wadą" układu jest konieczność stosowania przekażników z uzwojeniem na połowę napięcia zasilającego. W przypadku samochodu powinny to być przekażniki o uzwojeniach na 5V. Przekażnik pomocniczy (A) może być bardzo mały, przekażnik B powinien mieć styki odpowiednie do obciążenia.
    Ten opis podaję poraz kolejny, wszyscy doszukują się skomplikowanych układów elektronicznych, bistabilnych przekażnikow, i innych, a nie szukają prostych rozwiązań na Elektrodzie.

Oznaczenia na rysunkach:
    „-” stan spoczynku
    „+” stan wymuszony
    „++” załączony, podtrzymany własnym stykiem.

1
  • #11 03 Paź 2012 15:21
    gracus7
    Poziom 26  

Własnie zrobiłem ten układ i WIELKIE DZIĘKI !!!! o coś takiego mi chodziło choć myslałem o czymś elektronicznym, nie podejrzewałem, że same przekaźniki do tego wystarczą. A przekaźnik bistabilny potrzebuje zmiany polaryzacji lub dwucewkowy dwóch różnych źródeł zasilania, lub dwóch switchy.

0
  • #12 15 Wrz 2013 21:05
    iwi1
    Poziom 17  

Marian B napisał:
    Jedyną "wadą" układu jest konieczność stosowania przekażników z uzwojeniem na połowę napięcia zasilającego. W przypadku samochodu powinny to być przekażniki o uzwojeniach na 5V.

Mam pytanie. Analizując ten schemat wychodzi, że przez czas naciśnięcia przycisku na przekaźnik o cewce 5V popłynie 12V - czy cewka się nie uszkodzi?

0
  • #13 15 Wrz 2013 21:37
    Marian B
    Poziom 35  

Cewka przekażnika napewno się nie uszkodzi. Taki stan występuje tylko przez krótką chwilę przełączania. Naprzykład, uzwojenie przykładowego przekażnika na 5V pobiera normalnie 100mA, gdy będzie zasilane z napięcia 12V przez cewkę będzie płynął prąd nieco więcej niż 200mA. Taki prąd jest "niczym" dla drutu uzwojenia.
    Napięcia cewek przekażników są normowane przede wszystkim ze zględu na warunki termiczne przy długotrwałej (ciągłej) pracy.

0
  • #16 02 Paź 2013 01:02
    Mac_Abra
    Poziom 11  

Podłączę się, choć miałem już zakładać nowy temat...

Marian B, trochę mnie wystraszyłeś - czy jesteś pewien, że te przekaźniki wymagają podtrzymania? Bo ja jestem (prawie) pewien, że nie. Chciałem właśnie kupić przekaźnik 4WSM - lub zapytać na elektrodzie o tańsze, alternatywne rozwiązanie.

Potrzebuję mianowicie zrobić taki układ, który umożliwi mi załączanie napięcia 12V na podstawie czujnika wstrząsowego ze sterowaniem po minusie - czyli w najprostszych słowach: jedno puknięcie (pojawia się na chwilę minus na wejściu) - przekaźnik załącza. Drugie puknięcie - czujnik znowu podaje masę - przekaźnik posłusznie rozłącza napięcie. I tak dowolną liczbę razy w dowolnych odstępach czasowych.

Z tego co do tej pory się dowiedziałem na ten temat, to właśnie potrzebuję 4WSM, lub coś podobnego i zrobi to robotę. Z tego co zrozumiałem z Twojego układu (a nie zrozumiałem niestety wszystkiego :roll: ), to on się dla mnie nie nada, ponieważ wymaga napięcia podtrzymującego, chyba że to ja coś źle zrozumiałem ze schematu :/

0
  • #17 02 Paź 2013 09:03
    iwi1
    Poziom 17  

4WSM się nada bo działa tak jak potrzebujesz. jedno naciśnięcie przełącza przekaźnik i cały czas potem go podtrzymuje aż do drugiego naciśnięcia.
    Ale chodzi o to, że pobiera prąd cały czas (nie tylko przy przełączaniu).

0
  • #18 02 Paź 2013 10:51
    Marian B
    Poziom 35  

W przypadku układu z dwoma przekażnikami styki przycisku włączającego nie łączą się z masą. Aby takie sterowanie uzyskać potrzebny jest dodatkowy mały przekażniczek, ktorego uzwojenie można będzie podłaczać przyciskiem do masy, a styki tego przekażnika będą przełączać układ (zamiast przycisku).
    Podstawową zaletą układu z dwoma przekażnikami jest to, że w stanie wyłączenia nie pobiera żadnego prądu, jest zachowana przerwa powietrzna. W stanie załączonym przekażniki podtrzymywane są napięciem załączanym. Aby uruchomić ze stanu wyłączonego nie potrzeba utrzymywania układu załaczającego pod napięciem (konkretnie, elektroniki wewnątrz przekażnika bistabilnego).

0
  • #19 02 Paź 2013 11:52
    Mac_Abra
    Poziom 11  

Dzięki iwi, tak też cały czas myślałem. W sumie to muszę trochę sprostować - z tym podtrzymaniem to faktycznie się liczyłem, bo całość musi być i tak przez cały czas podpięta pod zasilacz 12V, który obsługuje czujnik wstrząsowy, więc podtrzymanie napięcia dla przekaźnika oczywiście będzie.

Jestem jednak ciekaw, czy istnieje taki układ, który właśnie by tego nie wymagał - i zadowoliłby się samym impulsem (co byłoby też zdecydowanie bardziej energooszczędne :wink: ). I jeśli się nie mylę, to Marian twierdzisz, że układ podany przez Ciebie właśnie tak działa? Dla mnie to brzmi i wygląda kosmicznie ale bardzo chciałbym to przetestować. Problem w tym, że nie wszystko rozumiem z wykresu i opisu ale postaram się to rozgryźć. Czy możesz mi podać jakieś przykładowe przekaźniki (oznaczenia), które można tutaj zastosować?

Acha, brałem wcześniej jeszcze pod uwagę te małe przekaźniczki, ale coś mi tam nie pasowało i doszedłem do wniosku, że jednak muszę mieć 4WSM. Czy możecie przy okazji mnie oświecić, czy miałem rację i czy te modele rzeczywiście się nie nadają? Bo mógłbym sporo zaoszczędzić, gdyby np. takie coś zrobiło robotę:
    Przekaźnik bistabilny PL- 5
    2 styki zwierno - rozwierne, 1 cewka, Napięcie cewki : 12VDC, Napięcie styków: 125VAC (znaleziony na Allegro, ale chyba nie można podawać linków więc wklejam opis i schemat)

0
  • #20 02 Paź 2013 14:51
    iwi1
    Poziom 17  

Mac_Abra napisał:

Ten przekaźnik nie pobiera prądu po przełączeniu. Tylko na czas przełączenia cewka pobiera prąd. Działa na tej zasadzie że podłączasz + do 1 a - do 10 i przekaźnik się przełacza i potem jak będziesz dodatkowo naciskał przycisk to nic się nie stanie. Zeby powtórnie przełączyć przekaźnik musisz podać odwrotnie napięcie czyli + do 10 a - do 1. I tak w kółko.
    Są jeszcze przekaźniki bistabilne 2 cewkowe, i po podaniu napięcia na jedną cewkę przełącza się i nie pobiera dalej prądu. Podanie dopiero napięcia na drugą cewkę przełaczy z powrotem przekaźnik.

0
  • #21 07 Paź 2013 16:36
    januss73
    Poziom 31  

Mac_Abra napisał:
    Czy możecie przy okazji mnie oświecić, czy miałem rację i czy te modele rzeczywiście się nie nadają? Bo mógłbym sporo zaoszczędzić, gdyby np. takie coś zrobiło robotę:

Taki przekaźnik bistabilny typu 4WSM to najprostsze rozwiązanie dedykowane do samochodu, zakłądając, że będzie to zamontowane w gnieździe.
    Oczywiście możesz to zrobić też na takich małych przekaźnikach, ważne żeby miały adekwatny do obciążenia prąd styków.
    Możesz też użyć jeden zwykły przekaźnik monostabilny i zrobić prosty przerzutnik flip-flop np na jakimś CD4013 i tranzystorze wykonawczym.

0
  • #22 07 Paź 2013 17:52
    Mac_Abra
    Poziom 11  

Dzięki za pomoc, chłopaki.

iwi1 napisał:
    Mac_Abra napisał:
    Zeby powtórnie przełączyć przekaźnik musisz podać odwrotnie napięcie czyli + do 10 a - do 1. I tak w kółko.

No właśnie, czy jest jakiś prosty układ, który by coś takiego realizował? Tzn. chodzi o to, żeby sygnał z czujnika był przed przekaźnikiem przetwarzany na zmienne impulsy raz +- raz -+ i dzięki temu przełączał przekaźnik w pozycje ON/OFF?

iwi1 napisał:
    Mac_Abra napisał:
    Są jeszcze przekaźniki bistabilne 2 cewkowe, i po podaniu napięcia na jedną cewkę przełącza się i nie pobiera dalej prądu. Podanie dopiero napięcia na drugą cewkę przełaczy z powrotem przekaźnik.

I tutaj się rodzi pytanie podobne jak wyżej. Czy istnieje układ działający na zasadzie przekierowania sygnału raz tu, raz tam? :)

januss73 napisał:
    Oczywiście możesz to zrobić też na takich małych przekaźnikach, ważne żeby miały adekwatny do obciążenia prąd styków.

Prądu nie przewiduję dużego, ma to zasilać kilka metrów zwykłej taśmy LED, nie pamiętam w tej chwili parametrów ale na pewno nie więcej niż 3 - 5 A. Pytanie o te małe przekaźniki, ja bym się im chętnie przyjrzał, tylko nic kompletnie poza 4WSM nie mogę znaleźć :( Tak przy okazji, instalacja ma być używana w domu, ale działa na napięcie 12V ze względu na czujnik (który jest prostym, samochodowym modelem M9) oraz poniekąd też diody do którch i tak potrzebuję zasilacza 12V. Problem w tym, że 4WSM to jedyny, który do tej pory znalazłem o odpowiednich parametrach.

Przy okazji, jeśli ktoś zna jakiś tani czujnik wstrząsowy na 230V to będę wdzięczny za informację, bo przełączników bistabilnych na prąd zmienny to jest akurat sporo :)

januss73 napisał:
    Możesz też użyć jeden zwykły przekaźnik monostabilny i zrobić prosty przerzutnik flip-flop np na jakimś CD4013 i tranzystorze wykonawczym.

Czy to jest może to, o co pytałem wyżej iwiego? Muszę chyba poczytać gdzieś o tym więcej, bo na razie nic mi te nazwy nie mówią... :roll:

0
  • #24 08 Paź 2013 20:05
    Mac_Abra
    Poziom 11  

Wielkie dzięki za pomoc, januss73.

Przepraszam za głupie pytanie ale czy możesz mi podpowiedzieć, gdzie dokładanie podpiąć czujnik wstrząsowy i przekaźnik? Bo nie jestem pewien, czy czujnik jest już zaznaczony na schemacie jako włącznik/stycznik? Mój czujnik ma sterowanie po minusie, więc to mi się nie zgadza...

Oprócz tego układ jest zaprojektowany na napięcie 9V, domyślam się, że za czujnikiem powinienem umieścić rezystor zmniejszający napięcie z 12 do 9V. A co z przekaźnikiem, podłączyć jakiś 9-voltowy? Choć w zasadzie to jest szansa, że to napięcie wystarczy dla przekaźnika 12V. Jeszcze pozostaje pytanie o jego typ. Czy to może być zwykły samochodowy NO/NC?

Dodano po 1 [minuty]:

A gdzie zniknął post ze schematem???

0
  • #25 08 Paź 2013 23:08
    januss73
    Poziom 31  

Ktoś uprzejmy doniósł, a ktoś kto ma uprawnienia usunął :)
    To może jeszcze raz wkleję ten obrazek, tym razem postaram się ortograficznie :)

I po kolei:
    4013 spokojnie możesz zasilić z 12V. (byle nie więcej jak 15)
    Przekaźnik dowolny monostabilny zamiast leda. Wszystko jedno czy NO czy NC, ale lepiej NO, bo nie będzie pobierał prądu przy wyłączonej listwie. No i nie zapomnij o diodzie zabezpieczającej.
    Jeśli twój czujnik ma sterowanie po minusie musisz wejście (clk) podciągnąć do Vdd rezystorem. Zegar i tak będzie działał, bo wyzwalany jest zboczem narastającym, tyle że układ przełączał się będzie nie w chwili wciśnięcia a w chwili puszczenia klawisza, tzn nie klawisza a twojego czujnika.
    Czujnik oczywiście podłączyć musisz na clk.

A tak w ogóle, jak ta listwa ma mrugać w rytm muzyki to przekaźnik to poroniony pomysł. Takie rzeczy robi się mocniejszym tranzystorem :)

0
  • #26 11 Paź 2013 16:08
    Mac_Abra
    Poziom 11  

januss73 napisał:
    A tak w ogóle, jak ta listwa ma mrugać w rytm muzyki to przekaźnik to poroniony pomysł. Takie rzeczy robi się mocniejszym tranzystorem :)

Hehe, nie no od tego są chyba inne wynalazki, jak te w kolorofonch i innym sprzęcie. Mnie zależy na włączaniu i wyłączaniu oświetlenia LED np. zamontowanego pod szafką - bez żadnego włącznika, tylko uderzeniem ręką w mebel. Zobaczymy, co z tego wyjdzie :)

Na razie mam jeszcze kilka pytań co do tego schematu, ale muszę teraz wyjechać na kilkanaście dni więc do tematu wrócę po powrocie, pewnie na początku listopada.

Pozdrawiam!

0
  • #27 11 Paź 2013 19:29
    januss73
    Poziom 31  

Mac_Abra napisał:
    Mnie zależy na włączaniu i wyłączaniu oświetlenia LED np. zamontowanego pod szafką - bez żadnego włącznika, tylko uderzeniem ręką w mebel.

A te meble to dębowe chociaż? Bo jak paździerz to kiepski pomysł :)

0
  • #28 10 Wrz 2014 00:08
    matyjach
    Poziom 10  

Marian B napisał:
    Nada się z pewnością ten uklad załączający:

ma ktoś może pomysł, jak skonstruować układ działający analogicznie do powyższego, z tą różnicą, że zmiana stanu przekaźnika byłaby wymuszana sygnałem masy?

potrzebuję skonstruować prosty włącznik/wyłącznik do samochodu z możliwością powrotu do stanu pierwotnego (wyłącz) przy zaniku napięcia

z góry dzięki za pomoc!

0
  Szukaj w 5mln produktów